10 największych ciekawostek o Depeche Mode, o których nie wiedziałeś!

Już 21 lipca 2017 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie wystąpi jeden z najważniejszych zespołów na świecie Depeche Mode! Ostatni raz gościli w Polsce w 2013 roku w ramach trasy promującej krążek „Delta Machine". Ich koncert w lipcu 2017 roku będzie piątym występem w naszym kraju, trzecim w Warszawie i drugim na Stadionie Narodowym.

Zespół powstał w 1980 roku i od tamtej pory, do dziś gra w tym samym składzie, czyli Dave Gahan(wokal), Andrew Fletcher (klawisze) i Martin Gore (klawisze, gitara elektryczna i wokal).

Nazwa grupy została zmieniona z "Composition of sound", nowa nazwa powstała na podstawie inspiracji francuskim magazynem mody, zasugerował ją Gahan, którą zafascynował się nazwą magazynu.

Muzycy Depeche Mode, aby zarobić na instrumenty, imali się różnych prac zarobkowych m.in. Gore pracował jako urzędnik bankowy, a Fletcher jako agent ubezpieczeniowy.

Zespół od wczesnych lat istnienia podejmował się trudnych tematów. W
1984 ukazała się płyta "Some Great Reward", na której pojawiły się teksty na temat dominacji seksualnej, a także i tematy religijne m.in. Rozliczanie z Bogiem ("Blasphemous Rumours"). Utwór Depeche Mode został potępiony przez kler. ,"People are people" przyniósł im największa sławę i stał się hymnem środowisk LGBT. "People are people" poruszał także temat równości seksualnej.

W lipcu 1985 roku Depeche Mode po raz pierwszy wystąpił w Polsce.

W październiku ukazała się ich pierwsza składanka największych przebojów = "The Singles 81→85" którą promowały single "Shake the Disease" i "It's Called a Heart".

O zespole powstał dokument na żywo "101". Jest zapis rozwoju zespołu przez 8 lat trwania kariery. Dokument ukazuje wszystkie najważniejsze etapy, od pierwszych przebojów, takich jak Just Can't Get Enough, See You, Everything Counts, People Are People, aż po utwory z "Music for the Masses". Album i kaseta wideo były adresowane do fanów, dla Depeche Mode to jedna z najważniejszych pamiątek!

  1. W połowie roku 1989 zespół rozpoczął kolejną sesję w Mediolanie z producentem Flood oraz inżynierem dźwięku François Kevorkianem. Pierwszym rezultatem był singel "Personal Jesus". Przed jego wydaniem, w angielskiej prasie ukazało się ogłoszenie „Your own Personal Jesus”, a pod wskazanym numerem telefonu można było usłyszeć utwór. W rezultacie piosenka zajęła 13. miejsce w Wielkiej Brytanii, w USA – pierwsze od czasu "People are People", a także wywołała oburzenie wśród organizacji chrześcijańskich. Singel osiągnął najlepszy wynik sprzedaży w historii Warner Bros.

  2. Jedenasty album "Playing the Angel" ukazał się w październiku 2005, wyprodukowany przez Bena Hilliera. Była to pierwsza płyta Depeche Mode z tekstami Gahana oraz pierwsza od czasu Some Great Reward, zawierająca piosenki które nie zostały napisane przez Gore'a.

W grudniu 2006 Depeche Mode otrzymało nominację nagrody Grammy w kategorii Best Dance Recording za utwór "Suffer Well". W połowie grudnia iTunes wydał dyskografię The Complete Depeche Mode.
Premiera "Delta Machine" odbyła się 26 marca 2013 roku. 1 lutego w serwisie Vevo oraz YouTube pojawił się teledysk do najnowszego singla zespołu pt. "Heaven".