A-ha – 10 największych hitów

A-ha to prawdopodobnie najsłynniejszy norweski zespół. Popularność zdobył w połowie lat 80. i właśnie z tą kolorową dekadą kojarzy się najsilniej. Utwór „Take On Me” znają wszyscy. Trio ma w swoim dorobku kilka przebojów, które królują na zabawach tanecznych. Część z nich już wkrótce można będzie usłyszeć na żywo! Przed zbliżającym się koncertem A-ha w Polsce, przypomnijmy sobie największe hity zespołu.

1. Take On Me

Niewiele brakowało, a świat nigdy nie poznałby tej świetnej piosenki! Zespół nagrał ją w trzech różnych wersjach. Wersja pierwsza okazała się nieudana, drugą wydano na singlu w październiku 1984 roku. Singiel poniósł klęskę – sprzedał się w liczbie zaledwie 300 sztuk i zajął dalekie miejsce na brytyjskiej liście przebojów. A-ha i producenci z wytwórni nie poddali się i postanowili dać „Take On Me” jeszcze jedną szansę. W 1885 nagrano i wydano trzecią wersję, i to właśnie ona osiągnęła międzynarodowy sukces. Promocję singla wspierał oryginalny, nowatorski teledysk. Piosenka szybko dotarła do 1. miejsca listy Billboard w USA i do drugiego miejsca na UK Chart. W wielu krajach pozostawała numerem 1 przez długie tygodnie. Do dziś „Take On Me” jest największym, flagowym przebojem A-ha i hymnem lat 80. Ciekawy, rysunkowy teledysk pełen nowinek technologicznych, chwytliwa melodia, nietuzinkowy tekst, czysty wokal i taneczny rytm – oto przepis na hit!

2. The Sun Always Shines On TV

„The Sun Always Shines On TV” podtrzymał popularność zespołu po sukcesie „Take On Me” i zbudował jego renomę. Od tej pory A-ha z pewnością nie można już było nazywać gwiazdą jednej piosenki! Utwór napisał gitarzysta Pål Waaktaar. Wydano go jako trzeci singiel z debiutanckiego albumu studyjnego A-ha, „Hunting High and Low”. Piosenka była niezwykle popularna w Wielkiej Brytanii i Irlandii. „The Sun Always Shines On TV” jest równie ekscytującym numerem, jak największy hit zespołu. Zaczyna się od smutnej, melancholijnej ballady, by potem eksplodować z tanecznym, dyskotekowym rytmem. Dźwięk gitar i syntezatorów świetnie współgra w nim z charakterystycznym stylem wokalnym Harketa. Historia powstania piosenki jest niezwykle ciekawa. Paul Waaktaar-Savoy po latach wspominał, że podczas nagrań wszyscy członkowie zespołu mieli grypę. Magne i Morten leżeli w studiu na łóżkach kempingowych z wysoką gorączką. Jak widać, choroba nie przeszkodziła w stworzeniu niekwestionowanego przeboju!

3. Stay On These Roads

„Stay on These Roads” był pierwszym singlem z albumu o tej samej nazwie, wydanego na początku 1988 roku. Sentymentalna piosenka odniosła sukces w wielu europejskich krajach, co zawdzięcza świetnemu refrenowi. Do jej nagrania został wykorzystany syntezator Roland D-50. Z kolei dźwięk wiatru, który można usłyszeć w utworze, uzyskano przy użyciu syntezatora Roland Juno 60 lub Juno 106. Oficjalny teledysk do piosenki wyreżyserował Andy Morahan. Klip nakręcono w North Norfolk. Widać w nim, jak członkowie zespołu jadą na rowerach i robią sobie przerwę na stacji benzynowej.

4. Crying In The Rain

„Crying In The Rain” w rzeczywistości jest coverem słynnego duetu The Everly Brothers, który swoją muzyką rozwijał rock’n’roll i country. A-ha odświeżyło kompozycję i dało jej drugie życie, co tak ucieszyło autorów piosenki, że podarowali muzykom zestaw gitar. „Crying In The Rain” w wykonaniu norweskiego zespołu można usłyszeć na albumie „East of the Sun, West of the Moon” z 1990 roku.

5. Lifelines

„Lifelines” był drugim singlem z albumu A-ha o tej samej nazwie, wydanego w 2002 roku. Piosenka ujmuje głębią tekstu i delikatnością śpiewu Mortena Harketa. Towarzyszy jej ciekawy klip. Zespół słynie z tworzenia pomysłowych, oryginalnych teledysków. Wideo promujące „Lifelines” opiera się na norweskim filmie krótkometrażowym „A Year Along the Abandoned Road”, wyreżyserowanym przez Mortena Skalleruda w 1991 roku. Do realizacji teledysku wykorzystano zdjęcia poklatkowe z prędkością 50 000 razy większą niż normalna. Klip kręcono przez 105 dni.

6. Hunting High And Low

„Hunting High And Low” został wydany jako ostatni singiel z debiutanckiego albumu zespołu. Jest też jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek A-ha. Wyróżnia się ciekawym połączeniem  brzmienia smyczków i syntezatorów. Teledysk do utworu wyreżyserował Steve Barron. W klipie po raz kolejny wykorzystano techniki animacji. Z ich użyciem pokazano, jak Morten Harket „zmienia się” w różne zwierzęta (orzeł, rekin i lew). Coldplay, który bardzo ceni twórczość A-ha, chętnie wykonuje cover „Hunting High And Low” na swoich koncertach.

7. I've Been Losing You

„I've Been Losing YouI” to kolejny przebój A-ha. Był pierwszym singlem pochodzącym z albumu „Scoundrel Days” z 1986 roku. Osiągnął numer 1. na listach w Norwegii i numer 8. w Wielkiej Brytanii. Singiel sprzedano w nakładzie ponad 1,1 miliona egzemplarzy. Teledysk do piosenki nakręcono w Los Angeles. Energetyzujący utwór ma zdecydowanie bardziej rockowe brzmienie niż „Take On Me” i pokazuje ciekawy kierunek w rozwoju kariery A-ha.

8. Summer Moved On

Spokojna, kojąca piosenka norweskiego zespołu stała się ich pierwszym singlem od ponad sześciu lat przerwy. Album „Minor Earth Major Sky” wydano w Wielkiej Brytanii 22 maja 2000 roku, później niż w większości europejskich krajów. Piosenkę napisano po tym, jak A-ha, po zawieszeniu działalności w 1994 roku reaktywowało się, by dać koncert z okazji rozdania Pokojowej Nagrody Nobla w 1998 roku. Piosenka stała się radiowym hitem w dużej części Europy. Zdominowała też listy przebojów w rodzimej Norwegii. Zespół postanowił więc wznowić działalność. Co ciekawe, w piosence „Summer Moved On” Morten Harket zaśpiewał wyjątkowo długą nutę – utrzymał ją aż przez 20 sekund (8 taktów)!

9. Cry Wolf

„Cry Wolf” to drugi singiel A-ha z albumu „Scoundrel Days” z 1986 roku. Autorstwo jednego z wersów tekstu utworu („Night I left the city I dreamt of a Wolf”, czyli „Nocą, gdy opuściłam miasto, śniłam o wilku”) przypisuje się Lauren Savoy, która później poślubiła gitarzystę zespołu, Paula Waaktaara. Singiel znalazł się na listach przebojów w różnych krajach, w tym w zestawieniach Top 5 w Wielkiej Brytanii, Polsce i Irlandii. W Norwegii osiągnął 2. miejsce. Teledysk do utworu  wyreżyserował Steve Barron. Zdjęcia do klipu zrealizowano w Burgundii. Inspiracją do stworzenia piosenki była bajka „The Boy Who Cried Wolf” („Chłopiec, który wołał o pomoc”).

10. The Living Daylights

„The Living Daylights” skomponowano na potrzeby filmu o Jamesie Bondzie z 1987 roku. Utwór skomponował gitarzysta Pål Waaktaar. Po raz pierwszy pojawiła się w kontekście filmu, by później trafić na płytę „Stay on These Roads” A-ha. Piosenka nadal pozostaje jednym z najczęściej granych utworów zespołu podczas koncertów na żywo. Została nawet przedłużona tak, by jeszcze lepiej nadawała się do wspólnego śpiewania z publicznością.

A-ha poderwie publiczność do tańca już 18 listopada 2019. Zespół zagra na warszawskim Torwarze największe hity z przekroju całej swojej kariery, przy czym skupi się na tych pochodzących z ich debiutanckiego albumu „Hunting High And Low”. Oznacza to, że na pewno usłyszymy wspaniałe, energetyzujące „Take On Me” i wrócimy pamięcią do magii lat 80! Tego nie można przegapić! Bilety na koncert A-ha w Polsce dostępne są jeszcze na stronie Alebilet.