Bon Jovi – 10 najpopularniejszych hitów

Blisko 35-letnia działalność sceniczna i 13 nagranych albumów studyjnych – to dorobek budzący podziw, a takim osiągnięciem może pochwalić się Bon Jovi, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów rockowych na całym świecie! Prezentujemy zestawienie dziesięciu największych przebojów, które na pamięć powinien znać każdy fan amerykańskiej grupy!

Początki legendarnej grupy

Jeden z najbardziej popularnych zespołów rockowych na świecie został założony w 1983 roku w New Jersey przez Johna Bongioviego. Muzyk, mając już nagrany pierwszy przebój i podpisany pierwszy kontrakt z wytwórnią płytową do współpracy zaprosił Davida Rashbauma, basistę Aleca Johna Sucha oraz perkusistę Hectrora Samuela Juana Torresa. W rolę gitarzysty wcielił się wieloletni przyjaciel założyciela grupy Dave Sabo. W takim składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert w lokalnym klubie, a rok później nagrany został pierwszy album studyjny grupy o tytule Bon Jovi. Dalsza historia legend światowego rocka pisała się już na naszych oczach. W 2018 roku rockmenów wpisano do prestiżowej Rock and Roll Hall of Fame, a wstąpili tam wraz z innym legendarnym zespołem – Dire Straits.

Największe hity zespołu Bon Jovi:

·         Runaway – to debiutancki singiel zespołu Bon Jovi, który pierwotnie został napisany w 1980 roku przez założyciela grupy, a jego nagranie nastąpiło w 1981 roku jako propozycja do konkursu talentów zorganizowanego przez lokalną rozgłośnię radiową. Utwór stał się hitem lata i przyniósł popularność wokaliście. Uplasowano go na 39. pozycji listy Billboard Hot100.

·         It’s My Life – każdy fan rocka jest w stanie rozpoznać ten utwór po jednej nutce, a singiel promujący album Crush uplasował się w czołówce list przebojów na całym świecie. Teledysk do utworu opublikowany w serwisie YouTube obejrzano już prawie 700 milionów razy.

·         Livin’ on a Prayer – w takim zestawieniu nie mogło zabraknąć utworu z 1986 roku, który był singlem promującym album Slippery When Wet. Kawałek uznawany jest za klasyk muzyki rockowej, a przez wielu krytyków piosenka zaliczana jest jako największy hit wszech czasów.

·         Baceuse We Can – to jeden z nowszych kawałków legendarnej rockowej grupy. Utwór swoją premierę miał w 2013 roku i jak twierdzą artyści, jest elementem spajającym nowych fanów z tymi, którzy z zespołem Bon Jovi są od ponad 30 lat. Piosenka posiada 4 różne teledyski.

·         Blaze of Glory – jedyny utwór założyciela zespołu nagrany bez udziału reszty grupy. Mimo to kawałek osiągnął spory sukces i jest nierozłącznym elementem większości koncertów amerykańskiego zespołu. Singiel osiągnął szczyt prestiżowej listy Billboard Hot100.

·         Bed of Roses – blisko 7-minutowa ballada rockowa została nagrana przez Bon Jovi w 1992 roku, a jej tekst nabiera bardziej dojrzałego wydźwięku w porównaniu do wcześniejszych nagrań zespołu. Utwór promował album Keep the Faith i znalazł się również na kompilacji Cross Road z 1994 roku.

·         Have A Nice Day – po raz pierwszy fani amerykańskiej grupy ten utwór mogli usłyszeć na ceremonii rozdania nagród American Music Awards w 2004 roku. Była to jednak niedokończona wersja piosenki, która swoją premierę miała rok później na festiwalu Live 8.

·         You Give Love a Bad Name – kolejny singiel, który uplasował się na szczycie listy Billboard Hot100. Utwór promował album Slippery When Wet, a o jego komercyjnym sukcesie świadczy fakt, że został wykorzystany w popularnych grach komputerowych serii Guitar Hero.

·         Bad Medicine – podobnie jak prezentowany wyżej utwór, tak i Bad Madicine zameldowało się na szczycie prestiżowej listy tworzonej przez amerykański tygodnik muzyczny. Przebój zalazł się na czwartym albumie studyjnym oraz na kilku kompilacjach grupy.

·         Always– utworem zamykającym zestawienie największych hitów grupy Bon Jovi jest ballada rockowa promującą album Corss Road. Singiel na terenie Stanów Zjednoczonych sprzedał się  w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy i uzyskał status platynowej płyty. To najbardziej komercyjny singiel nagrany przez amerykańską grupę.