Najpopularniejsze piosenki świąteczne - 10 największych hitów

Już w połowie listopada wszystkie rozgłośnie radiowe i galerie handlowe serwują nam masę świątecznych piosenek. To znak, że nadchodzi jeden z najbardziej oczekiwanych okresów w roku. Święta Bożonarodzeniowe ozdabiane są pięknymi utworami. Zna je praktycznie każdy! Zapraszamy na zestawienie 10 największych hitów, które z pewnością usłyszysz w tegoroczne Święta!

Hity rozpoznawane po jednej nutce

Już pierwsze dźwięki utworu Last Christmas wykonywanego przez brytyjski zespół Wham! poprawiają nastrój każdej osobie. George Michael dzięki swojemu charakterystycznemu wokalowi od 1984 roku stał się wizytówką Bożego Narodzenia w każdym domu na świecie. Tekst refrenu nieśmiertelnego świątecznego hitu znają nawet małe dzieci, a teledysk do tego utworu na serwisie YouTube odtworzono już ponad 380 milionów razy. Oczywiście ta wartość z roku na rok wzrasta!

Ciężko wyobrazić sobie święta bez Last Christmas. Niektórzy twierdzą również, że Boże Narodzenie bez All I Want For Christmas traci swoją magiczną moc. Takim utworem w 1994 roku zaskoczyła nas Mariah Carey. Niezwykle ciepły głos wokalistki, piękny teledysk i bardzo charakterystyczne dzwoneczki w tle sprawiają, że rok w rok z wielką chęcią wracamy do przemyśleń piosenkarki na temat okresu bożonarodzeniowego. Na oficjalnym kanale YouTube artystki ten singiel zebrał już 475 milionów wyświetleń, a jego popularność wzmaga się już w połowie listopada. Absolutny klasyk!

Niech spadnie śnieg!

Czy wiedzieliście, że jedna z najpopularniejszych i najchętniej nuconych piosenek świątecznych tak naprawdę nie ma motywu bożonarodzeniowego szaleństwa? Let It Snow to utwór stworzony przez Sammy’ego Cahna i Jule’a Styne’a w lipcu 1945. Piosenka została napisana w towarzystwie potwornych letnich upałów, które wówczas panowały w Hollywood. Na przestrzeni lat przebój został wykonany 21 wokalistów, jednak nam najbardziej do gustu przypadła wersja odtworzona przez Deana Martina, który w 1959 roku porwał publiczność i nieoczekiwanie stał się świątecznym hitem.

Zapraszamy do baśniowej krainy

To właśnie tam zabiera nas co roku już od 33 lat Shakin’ Stevens. Walijczyk nagrał utwór Merry Christmas Everyone, aby złożyć bożonarodzeniowe życzenia wszystkim swoim słuchaczom. Ciepła i pozytywna piosenka opowiadająca o magii grudniowego okresu przypadła do gustu bardzo szerokiej grupie odbiorców. Od kilkunastu lat Stevens regularnie towarzyszy nam podczas gorączki przedświątecznych przygotowań. Chcąc udać się w przepiękną podróż do krainy pełnej śniegu i bożonarodzeniowego szaleństwa warto posłuchać White Christmas w wykonaniu Franka Sinatry oraz utworu Winter Wonderland, który został nagrany przez Marcy Grey. Zarówno jeden, jak i drugi przebój sprawia, że prawie słyszymy padający śnieg, a tego od kilku lat brakuje nam na święta!

Wesołe i szczęśliwe Święta

Z takim przesłaniem w okresie bożonarodzeniowym przychodzi do nas Burl Ives z piosenką Holly Jolly Christmas. Co ciekawe, utwór został pierwotnie napisany i nagrany przez Johnny’ego Marksa w 1962 roku, ale wersja nagrana dwa lata później przez Ivesa jest najbardziej znana i doceniana przez słuchaczy. Cover hitu charakteryzuje się wolniejszym tempem i dodatkowym solo na gitarze akustycznej.

W podobnym, wesołym klimacie utrzymany jest kawałek Shake Up Christmas w wykonaniu amerykańskiego zespołu rockowego Train. Świąteczny hit zawiera dżingiel Coca-Coli, a teledysk przedstawia Świętego Mikołaja pijącego napój charakterystyczny dla tych właśnie świąt.

John Lennon i Joko Ono odwołują wojnę!

To świąteczna piosenka z pięknym przesłaniem. Okres Bożego Narodzenia od zawsze kojarzony jest z pokojem i życzliwością, dlatego nie dziwi apel duetu sprzed kilkudziesięciu lat. John Lennon wraz z Joko Ono nagrali utwór Happy Xmas (War is Over). Przebój to manifest wykonawców wyrażający sprzeciw wobec wojny w Wietnamie. W tekście oprócz spojrzenia na świat nie brakuje oczywiście świątecznej atmosfery. Absolutny świąteczny hit rozpoczyna się bowiem od życzeń Lennona i Ono.Skoro mowa o przesłaniach w świątecznych piosenkach, to trzeba wspomnieć o Do They Know It’s Christmas w wykonaniu grupy charytatywnej Band Aid. Utwór został nagrany na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii. Oryginalna wersja została nagrana w listopadzie 1984 roku, a piosenka została napisana przez Boba Geldofa i Midge’a Ure’a. Przebój na przestrzeni lat nagrywano jeszcze kilkukrotnie, ale za każdym razem w szczytnym celu. W 1989 roku ponownie z powodu fali głodu w Etopii, a ostatnio w 2014 roku na rzecz pomocy ofiarom epidemii gorączki Ebola w Afryce Zachodniej.