Paul McCartney - 10 najpopularniejszych utworów artysty

Paul McCartney to jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie. Artysta kojarzony głównie z zespołami The Beatles i Wings po ich rozpadzie w pełni skupił się na rozwoju kariery solowej. Oto zestawienie dziesięciu utworów, które musi znać każdy fan Brytyjczyka.

Ostatnie bilety na koncert Paul'a McCartney'a są jeszcze dostępne na AleBilet.

Geniusz z Liverpoolu

McCartney urodził się w 1942 roku w jednej z dzielnic Liverpoolu. Sławę uzyskał dzięki przynależności do legendarnej grupy The Beatles, która sprzedała najwięcej płyt spośród wszystkich zespołów muzycznych w historii. Po rozpadzie „bajecznej czwórki” Paul wraz z żoną Lindą McCartney założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu skupił się na rozwoju kariery solowej. Został uznany za jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej muzyki, a na swoim koncie ma nagrane 22 albumy studyjne.

Największe hity Paula McCartneya

• Maybe I’m Amazed – to jedna z najbardziej uznanych piosenek Paula McCartneya, która osiągnęła 338. pozycję w rankingu magazynu Rolling Stone na 500 utworów wszech czasów. Nagranie pochodzi z pierwszego solowego albumu byłego członka The Beatles.

• Dance Tonight – jeden z największych przebojów McCartneya w XXI wieku. Pochodzi z albumu „Memory Almost Full” z 2007 roku. Do niewątpliwego sukcesu albumu z pewnością przysłużył się teledysk z gościnnym udziałem aktorki Natalie Portman.

• Wonderful Christmastime – Paul McCartney na swoim koncie ma także nagranie przeboju bożonarodzeniowego. Charakteryzujący się dość ekscentrycznym brzmieniem utwór swoją premierę miał w 1979 roku i nigdy nie ukazał się na żadnym albumie studyjnym wokalisty.

• Every Night – to kolejny utwór w tym zestawieniu, który pochodzi z debiutanckiego solowego albumu Brytyjczyka. Zdobył on wielką popularność, choć nigdy nie ukazał się na singlu w studyjnej wersji. Paul w całości napisał go na wakacjach w Grecji.

• Vanilla Sky – mimo iż tego utworu nie znajdziemy na żadnej z płyt Paula McCartneya, to fani muzyka bardzo dobrze znają go z filmu o tym samym tytule w reżyserii Camerona Crowe.

• Live and Let Die – ballada rockowa nagrana w 1972 roku przez Paula McCartneya i Wings na potrzeby ósmej części filmu o Jamsie Bondzie. Utwór dotarł na drugie miejsce amerykańskiej listy Billboard Hot 100 i został nominowany do nagrody Grammy.

• My Valentine – jedna z najnowszych piosenek Paula McCartneya. Utwór został napisany w prezencie ślubnym dla trzeciej żony muzyka, który zaśpiewał ją w dniu ich ślubu. Jako singiel nagranie ukazało się pod koniec 2011 roku, zwiastując album Kisses on the Bottom.

• Ebony and Ivory – utwór z 1982 roku nagrany z gościnnym udziałem Stevie Wondera. Piosenka pojawiła się na trzecim albumie McCartneya i nawiązuje do problemów na tle równości rasowej. Przebój dotarł do pierwszego miejsca prestiżowych notowań sprzedaży w Stanach Zjednoczonych (Billboard Hot 100) oraz w Wielkiej Brytanii (UK Singels Chart)

• Another Day – ukazał się na małej płytce w listopadzie 1971 roku jako pierwszy solowy singiel McCartneya. Utwór pojawił się również na reedycji albumu Ram z 1971 roku, jednak nie było go w pierwotnym wydaniu krążka. Another Day został wzbogacony o wokal żony artysty, piosenka dotarła na szczyt list sprzedaży w Hiszpanii, Irlandii oraz Australii.

• Here Today – to utwór pochodzący z albumu Tug of War. Paul McCartney zadedykował piosenkę swojemu wieloletniemu przyjacielowi Johnowi Lennonowi, z którym współtworzył kultowy zespół The Beatles. Lennon został zamordowany dwa lata przed wydaniem utworu.