Piosenki Dawida Podsiadło, które musisz znać – top 10

Niezwykła wrażliwość, wyjątkowy głos, niebanalne teksty. Dawid Podsiadło w krótkim czasie stał się jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Swoją karierę zaczynał w X-Factor, a teraz błyskawicznie wyprzedaje koncerty na ogromnych stadionach. Mimo młodego wieku Dawid Podsiadło ma już na koncie sporo hitów, które zawojowały radiowe listy przebojów. Przypomnijmy sobie największe z nich.

Małomiasteczkowy

Małomiasteczkowy stał się niekwestionowanym przebojem lata 2018. W sezonie wakacyjnym grały go wszystkie radiowe stacje. W „Małomiasteczkowym” Podsiadło z dystansem opowiada o sprawach, które wyraźnie go uwierają. W jednym z wywiadów wokalista przyznał, że to piosenka o jego rówieśnikach. Singiel opowiada o młodych ludziach, którzy po przyjeździe do większego miasta chcą zamaskować ślady rodzinnego miejsca i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zrównać się z jej ciągłym pędem. Najważniejszym przesłaniem „Małomiasteczkowego” jest to, by nie wstydzić się bycia sobą.

Pastempomat

Przebój z płyty „Annoyance and Disappointment” nosi bardzo zagadkowy tytuł. Dawid Podsiadło powiedział, że umieścił wyraz „pastempomat” w utworze, dlatego że spodobał się jego dziewczynie. Nie wytłumaczył jednak znaczenia słowa, pozostawiając słuchaczom pole do interpretacji. Niektórzy fani artysty sugerują, że „past” nawiązuje do przeszłości, a „pasta” to makaron. Ich zdaniem utwór opowiada o człowieku, który żywi się przeszłością. Taka interpretacja pozostaje w zgodzie z wydźwiękiem tekstu mówiącego o odbywaniu niełatwej drogi przez kolejne związki w poszukiwaniu miłości. Intrygujący jak sam tytuł jest również klip do utworu. W teledysku występuje aktor Wojciech Mecwaldowski, który gra nieszczęśliwego mężczyznę. Bohater przesiaduje w kawiarniach i klubach. Poznaje różne kobiety, lecz w sytuacjach intymnych zbliżeń zamieniają się one… w makaron. Premierze klipu towarzyszyło uruchomienie strony pastempomat.pl, na której można było rozwiązać quiz i dowiedzieć się, jakim jest się rodzajem makaronu.

W dobrą stronę

Artysta wyjawił, że pogodny utwór ma w rzeczywistości polityczny podtekst. Piosenka z „Annoyance and Disappointment” nawiązuje do niepokojących wydarzeń w Polsce, takich jak spalenie tęczy na Placu Zbawiciela, czyli bardzo czytelnego aktu nietolerancji. Podobno w oparciu o tę historię muzyk stworzył tekst do utworu. Niezależnie od tego, czy słuchacze wzięli czy nie wzięli pod uwagę politycznego wydźwięku, zastanawiając się nad tym, jakie są największe hity Dawida Podsiadło, z pewnością trzeba wziąć pod uwagę ten singiel.

Trofea

W piosence „Trofea” Dawid Podsiadło odsłania uczuciowe dylematy artysty, który chwilowo nie radzi sobie ze swoją rozpoznawalnością. Muzyk postawił na autobiograficzną opowieść, snując refleksję nad sławą i szukaniem spokoju. „Trofea” to kolejny przykład tego, jak Dawid Podsiadło umiejętnie łączy żywe rytmy z poważnymi tekstami, tworząc kompozycje łatwo wpadające w ucho i niewychodzące z głowy. Interesujący jest też teledysk do utworu. Wokalista do udziału w klipie zaprosił wybitnych polskich aktorów. Oprócz piosenkarza w teledysku pojawiają się także m.in. Jerzy Stuhr, Borys Szyc, Agata Buzek, Magdalena Cielecka oraz Wiktor Zborowski.

Najnowszy klip

Utwór o trudnościach w relacjach międzyludzkich promuje wideo pełne emotikonów i efektów rodem z internetowych komunikatorów. Bohaterowie teledysku towarzyszącego piosence są uzależnieni od mediów społecznościowych. Gdziekolwiek się znajdą, mają pod ręką telefon. Bombardują ich powiadomienia o nowych wiadomościach, wydarzeniach i postach. Zanurzeni w cyfrowej rzeczywistości, nie potrafią już ze sobą rozmawiać. Utwór Dawida Podsiadło promuje nowy film „(Nie)znajomi”, który podobnie jak piosenka stał się hitem. Warto zapoznać się również z akustyczną wersją piosenki. Urzekające wykonanie zapowiada trasę koncertową „Leśna Muzyka”, na którą bilety można nabyć jeszcze na naszej stronie.

Nie ma fal

Singiel „Nie ma fal” to jeden z mocniejszych akcentów na płycie „Małomiasteczkowy”.  Na warstwę muzyczną składają się syntezatory i wyraziste bity. Z kolei tekst nawiązuje do problemów w codziennej komunikacji z drugą osobą. Podsiadło wskazuje w nim na brak rozumienia i niemożliwość nadawania „na tych samych falach”. Co ciekawe, fani artysty doszukali się w utworze ukrytej frazy zmieniającej sens piosenki. Aby ją odkryć, należy przesłuchać singiel od tyłu. Wówczas w refrenie pojawiają się słowa „I’m in love” lub „fall in love”. „Nie ma fal” doczekał się wielu coverów. Powstała też parodia „Falafel”, która cieszy się dużą popularnością w serwisie YouTube i nieoficjalnie ogłoszono ją hymnem wegetarian.

Trójkąty i kwadraty

„Trójkąty i kwadraty” to pierwszy singiel w karierze wokalisty. Zapowiadał jego debiutancki album „Comfort and Happiness” wydany w 2013 roku. To rytmiczna, szybko zapadająca w pamięć kompozycja, uwodząca już od pierwszych dźwięków. Współkompozytorem piosenek i producentem muzycznym pierwszej płyty artysty jest Bogdan Kondracki, z kolei pod tekstami dwóch polskojęzycznych piosenek podpisała się Karolina Kozak.

Nieznajomy

„Nieznajomy” jest drugim singlem z debiutanckiego albumu muzyka. Przedpremierowo Dawid Podsiadło wykonał ten utwór podczas pierwszego odcinka trzeciej edycji programu X Factor. Album „Comfort and Happiness” zawiera też anglojęzyczną wersję piosenki, „Little Stranger”. „Nieznajomy” doczekał się także ciekawej aranżacji folkowej w wykonaniu zespołu Tulia, którą docenił sam wokalista.

Matylda

W jednym z wywiadów Podsiadło powiedział, że „Matylda” to „piosenka o hejterach, o ludziach, którzy wchodzą mi w życie i robią syf”. W tekście utworu artysta narzeka na przemoc i agresję słowną w sieci. Opowiada też o tym, jak sobie z nimi radzi. Podobno imię Matylda pojawiające się w refrenie wzięło się ze słynnego filmu „Leon zawodowiec”.

Tapety

Według wokalisty „Tapety” są piosenką o tym, co dzieje się wewnątrz wielu małych światów – rodzin. Tytułowe tapety mają być niemymi obserwatorami ludzkich relacji. Oprócz tego przebój jest, jak przyznał Podsiadło, kolejną piosenką o miłości. Utworowi towarzyszy niezwykle barwny i pomysłowy teledysk.

Dawid Podsiadło to obecnie jeden z najpopularniejszych polskich artystów. O jego mocnej pozycji w muzycznym świecie świadczy fakt, że bilety na niemal każdy jego występ wyprzedają się błyskawicznie. Było tak chociażby podczas jego trasy promującej album „Małomiasteczkowy”, która przyciągnęła tłumy. Podobnie dzieje się w przypadku „Leśnej Muzyki”. Wejściówki na koncerty w ramach trasy rozeszły się ekspresowo. Na szczęście można je jeszcze nabyć w bezpiecznej odsprzedaży i poznać utwory nietuzinkowego artysty w urzekających, akustycznych aranżacjach.

Bilety na koncert Dawida Podsiadło są dostępne na stronie AleBilet.