Slayer – 4 najpopularniejsze utwory

Ten thrashmetalowy zespół od początków istnienia cieszył się ogromną popularnością. Mimo upływu lat niewiele się zmieniło, a na koncerty Slayera zjeżają się tysiące miłośników ciężkich brzmień. Kontrowersyjne utwory z niebanalnymi tekstami sprawiły, że zespół jest zaliczany do tzw. Wielkiej Czwórki thrash metalu razem z Metallica, Megadeth i Anthrax. Które z piosenek Slayera warto znać?

Eyes of the Insane

Eyes of the Insane to utwór z albumu z 2006 roku pochodzący z albumu Christ Illusion. Tekst opisuje mentalną udrękę amerykańskiego żołnierza po powrocie do domu z drugiej wojny w Zatoce Perskiej. Został on oparty na artykule zatytułowanym "Casualty of War" w magazynie Texas Monthly. Piosenka została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków, a także osiągnęła 15 miejsce na duńskich listach przebojów. Singiel Eyes of the Insane został wykorzystany także na ścieżce dźwiękowej do filmu Piła 3, a w 2007 roku został wyróżniony nagrodą Grammy.


Ogromną popularnością cieszy się również intrygujący teledysk nagrany do utworu. Został on stworzony przez irańskiego reżysera Tony'ego Petrossiana. Teledysk składa się ze zbliżeń do źrenicy i tęczówki występującego w tekście piosenki żołnierza, które odzwierciedlają niepokojące obrazy wojennych horrorów, retrospekcje jego domu, żony i dzieci, a ostatecznie jego śmierci.

Raining Blood

Raining Blood to dziesiąta piosenka z albumu Reign in Blood. Napisana została przez Jeffa Hannemana i Kerry'ego Kinga. Tematyka skupia się wokół religii, głównie podważając istnienie nieba. Utwór został wielokrotnie coverowany przez między innymi Malevolent Creation, Havok, Natalie Prass, Body Count, Vadera, Diecasta, Quiet Company. Również nowozelandzka grupa Concord Dawn wyprodukowała wersję perkusyjno-basową na swoim albumie Uprising, częściowo wykorzystując słynny otwierający riff piosenki.


Utwór opisywany jest jako klasyk wśród piosenek zespołu. Sami muzycy uznali Raining Blood jako ulubioną piosenkę do grania na żywo. Singiel został również wykorzystany w 127. odcinku serialu animowanego South Park, "Die Hippie, Die", który został wyemitowany 16 marca 2005 roku. Muzycy pozytywnie odebrali pomysł producentów serii, a w licznych wywiadach podkreślali, że piosenka została wykorzystana we właściwy sposób.

Angel of Death

Angel of Death to pierwszy utwór z trzeciego albumy Slayera Reign in Blood, który został wydany w 1986 roku. Tekst i muzyka zostały napisane przez gitarzystę Jeffa Hannemana, który szczegółowo opisuje eksperymenty nazistowskiego lekarza Josefa Mengele w obozie koncentracyjnym Auschwitz podczas II wojny światowej. Chociaż tekst opisuje nadużycia Mengele, podkreślając mroczne oblicze zbrodniarza, utwór doprowadził do oskarżeń przeciw zespołowi o nazistowskie sympatie i rasizm.


Pomimo kontrowersji i wynikającego z niej opóźnienia w wydaniu Reign in Blood, piosenka pozostaje ulubionym utworem granym na żywo i pojawia się na wszystkich trasach koncertowych Slayera. Angel of Death jest jedną z najbardziej strukturalnie konwencjonalnych piosenek na płycie, zawiera złożone zwrotki i refreny. ##Jihad Jihad to utwór, który pojawił się na studyjnym albumie zespołu Christ Illusion w 2006. Piosenka przedstawia wyimaginowany punkt widzenia terrorysty, który brał udział w atakach z 11 września 2001 roku. Utwór kończy się na słowach Mohameda Atta, który został nazwany przez FBI "głównym terrorystą-samobójcą" pierwszego samolotu, który w trakcie zamachu uderzył w wieżowiec.

Jihad został napisany przede wszystkim przez gitarzystę Jeffa Hannemana, a współautorem tekstu był Tom Araya. Mimo że piosenka może wydawać się wyjątkowo kontrowersyjna, jest uznawana za jedną z najpopularniejszych spośród twórczości Slayera.

Ostatnie bilety na koncert Slayer'a są jeszcze dostępne na AleBilet.