Sprawdź 10, największych ciekawostek o zespole Coldplay, które warto znać przed koncertem w Polsce!

Tego zespołu nie trzeba nikomu przedstawiać! Brytyjski zespół muzyczny Coldplay, założony przez wokalistę Chrisa Martina i gitarzystę Jonny'ego Bucklanda, grający alternatywnego rocka, zagra 18 czerwca 2017 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Coldplay wystąpi w ramach europejskiej trasy "A Head Full Of Dreams", która będzie promować najnowszy krążek grupy. Specjalnie na tę okazję postanowiliśmy zaprezentować największe ciekawostki na temat zespołu!

  1. Początkowo Coldplay w 1996 roku nosił nazwę Pectoralz, aż do dołączenia do składu basisty Guya Berrymana, grupa zmieniła swoją nazwę na Starfish, a w 1998 roku – na Coldplay.

  2. Podczas pracy nad czwartą płytą , której tytuł nosi "Viva la Vida or Death And All His Friends", grupę zainspirowało malarstwo Fridy Kahlo.

  3. W 2014 roku została wydana książka pod tytułem ,,Życie w trasie", która nie jest autoryzowaną biografią, ale dostała błogosławieństwo zespołu, bo napisał ją ich techniczny, Matt McGinn, który pracował z nimi od początku powstania zespołu.

  4. Coldplay wystąpił w lipcu 2005 roku na koncercie Live 8 w Londynie, który na celu miał przekonanie grupy G8 do zniesienia długu zaciągniętego przez kraje Trzeciego Świata.

  5. Lider zespołu, Chris Martin, udziela się społecznie. Między innymi bierze udział w kampanii Make Trade Fair (Handluj uczciwie) oraz wspiera organizację PETA, przez którą został wybrany najseksowniejszym wegetarianinem.

  6. Album Coldplay zatytułowany Mylo Xyloto był najlepiej sprzedającym się w 2011 roku albumem w Wielkiej Brytanii, który został zainspirowany amerykańskim old-school graffiti oraz ruchami antynazistowskimi.

  7. Zespół zagrał na koncercie ku czci Steve’a Jobs’a, który został zorganizowany przez Apple Inc..

  8. Coldplay zdobył liczne nagrody w tym siedem nagród Grammy, osiem statuetek Brit Awards, trzy za wygraną w kategorii „Najlepszy brytyjski zespół, pięć wyróżnień na ceremonii MTV Video Music Awards. Zespół od początku działalności, sprzedał ponad 55 milionów płyt!

  9. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosło zespołowi wydanie singla „Yellow” w 2000 roku, zapowiadający debiutancki album grupy pt. Parachutes.

  10. W 2005 roku Coldplay nagrał specjalny album zatytułowany ,,Help!: A Day in the Life" organizacji War Child, walczącej o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych konfliktami zbrojnymi.