The Cure - 10 największych hitów

The Cure, zespół legenda, został założony w 1976 roku, początkowo trzymał się punk rockowego stylu, lecz szybko zaczął eksperymentować z brzmieniem. Muzycy w szczególności upodobali sobie nurt tzw. zimnej fali, która opiera się na wyeksponowanym rytmicznym brzmieniu perkusji i gitary basowej wspomaganymi mrocznymi partiami gitary. Kultowa grupa ogłoszona została headlinerem Open'er Festival 2020, a następnie 2021. Niestety, z wiadomych przyczyn do obydwu edycji imprezy nie doszło. Miejmy nadzieję, że organizatorzy potwierdzą obecność The Cure na festiwalu w 2022 roku! Tymczasem, na zaś, prezentujemy Wam absolutne top 10 The Cure!

1.  Friday I’m In Love

Drugi singiel z dziewiątego albumu studyjnego grupy, Wish z 1992 roku. Piosenka z miejsca stała się międzynarodowym hitem, a powstały do niej teledysk wygrał MTV Video Music Awards w kategorii Best Music Video. Autorem utworu jest wokalista The Cure, Robert Smith, który jest jedynym stałym członkiem zespołu od czasu jego powstania.

2.  Pictures Of You

Czwarty singiel z ósmego wydawnictwa studyjnego zespołu, Disintegration z 1989 roku. Piosenka określana jest jako pogranicze goth-rocka i synth-popu. Podobno inspiracją do powstania utworu był pożar w domu Smitha. Na następny dzień frontman The Cure natrafił na swój portfel, w którym były zdjęcia jego żony, Mary. Okładka singla to właśnie jedna z tych fotografii.

3.  Boys Don’t Cry

Drugi singiel z zarazem tytułowy utwór z pierwszego albumu kompilacji The Cure z 1980 roku. Płyta Boys Don’t Cry była amerykańskim ekwiwalentem debiutanckiego krążka zespołu, Three Imaginary Boys z 1979 roku. Robert Smith w jednym z wywiadów powiedział, że Boys Don’t Cry odnosi się do angielskiego wychowania chłopców w kulturze nieokazywania emocji.

4.  Just Like Heaven

Trzeci singiel z siódmego studyjnego wydawnictwa The Cure, Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me z 1987 roku. Autorem słów do piosenki jest wokalista zespołu, który zaczerpnął inspirację z wycieczki nad morze ze swoją przyszłą żoną. Wspomnienia Smitha były również podkładem dla powstałego do utworu teledysku. Piosenka zebrała bardzo pozytywne opinie krytyków oraz jest chętnie coverowana - swoje wersje nagrali m.in. Dinosaur Jr. czy Katie Melua.

5.  Lovesong

Trzeci singiel z albumu Disintegration. Piosenka okazała się ogromnym sukcesem wydawniczym, gdyż jest to jedyny utwór The Cure, który załapał się do pierwszej 10 zestawienia Billboard Hot 100. Lovesong, pisane też na innych wydawnictwach The Cure jako Love Song, również doczekało się swoich wersji od wielu artystów, m.in. Adele czy zespół 311 na potrzeby filmu 50 First Dates.

6.  Close To Me

Drugi singiel z szóstej płyty studyjnej zespołu, The Head on the Door z 1985 roku. Powstały trzy wersje utworu - oryginalna, singlowa, umieszczona na albumie, 7-minutowa i 12-minutowa. Wersja 3,5-minutowa nie uwzględnia sekcji dętej, która została zaczerpnięta z tradycyjnej melodii nowoorleańskiego marszu pogrzebowego. Wokalista The Cure twierdzi, że kręcenie klipu do piosenki było dla niego tak męczące, że nazywa je 12 najbardziej niewygodnymi godzinami, jakie kiedykolwiek spędził.

7.  Lullaby

Pierwszy singiel z albumu Disintegration. Jest to najwyżej notowany kawałek The Cure w ich rodzimym kraju - numer 5 na UK Singles Chart. Teledysk do utworu został również nagrodzony w Anglii wygrywając w kategorii British Video of the Year podczas 1990 Brit Awards. Przez lata powstało wiele spekulacji co do tematyki Lullaby, jednak najbardziej prawdopodobną, którą przedstawił sam Smith, jest jego wspomnienie okropnych piosenek, jakie śpiewał mu ojciec.  

8.  In Between Days

Pierwszy singiel z płyty The Head on the Door. Podobnie, jak w przypadku Lovesong, piosenka zapisywana jest na poszczególnych wydawnictwach zespołu w różnoraki sposób, również Inbetween Days czy In-Between Days. Linia basowa w utworze silnie inspirowana jest tą z Dreams Never End zespołu New Order. Liryczne motywy starzenia się, straty i strachu w piosence nie odzwierciedlają jej optymistycznego muzycznego tempa.

9.  A Forest

Pierwszy, jedyny singiel z drugiego albumu studyjnego The Cure, Seventeen Seconds z 1980 roku. Nagrany i zmiksowany w przeciągu zaledwie 7 dni wraz z resztą piosenek z płyty, A Forest reprezentuje fazę The Cure na gothic rock w swoich wczesnych latach działalności. Piosenka przez lata wchodziła w skład set list koncertowych zespołu. Utwór zadebiutował również na UK Singles Chart na 31 miejscu.

10.  The Lovecats

Singiel z 1983 roku, nie nagrany na potrzeby żadnego albumu studyjnego. Jest to kolejna piosenka The Cure, która pisana jest w różny sposób - często widnieje też jako The Love Cats. Utwór umieszczony został na trzecim albumie kompilacji zespołu, Japanese Whispers z tego samego roku. Podobno inspiracją do napisania utworu przez Roberta Smitha było przeczytanie powieści The Vivisector autorstwa Patricka White'a.

Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie The Cure jako headlinera Open'er Festival 2022! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty The Cure polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.