Spodek, Katowice - vstupenky

Hala widowiskowo-sportowa Spodek w Katowicach to wyjątkowy obiekt z bogatą historią. Już od 48 lat odbywają się w nim wielkie wydarzenia rozrywkowe, sportowe i wystawiennicze. Najwięcej uczestników przyciągają koncerty muzycznych gwiazd i imprezy dla kibiców e-sportu. Spodek z czasem stał się jednym z symboli Katowic i nikt już nie wyobraża sobie krajobrazu miasta bez charakterystycznego latającego talerza.

Obiekt oddano do użytku w 1971 roku, choć pomysł jego wybudowania pojawił się już w 1955, gdy Katowice były jeszcze Stalinogrodem. Architektów wybrano w ogólnopolskim konkursie. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy wchodzili architekci Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Autorem unikalnej konstrukcji Spodka był genialny konstruktor prof. inż. Wacław Zalewski. Na elewacji Spodka znajduje się około 30 tysięcy łusek. Oryginalne były azbestowo-cementowe. Wymieniono je podczas remontu w 2011 roku na aluminiowe, pozbywając się około 100 ton azbestu. Trybuny hali widowiskowej mieszczą obecnie 11 016 osób.

Od 2016 roku Spodek gości największą imprezę e-sportową Intel Extreme Masters. Wydarzenie przyciąga każdego roku kilkaset tysięcy kibiców. Na czas imprezy obiekt zostaje specjalnie przystosowany do potrzeb fanów gier, tworząc idealne tło dla elektronicznych rozgrywek. Spodek jest także miejscem klasycznych wydarzeń sportowych. Odbywały się w nim wielkie wydarzenia takie jak mistrzostwa świata w piłce siatkowej, kulturystyce, hokeju na lodzie czy akrobatyce sportowej. Spodek to również arena wielkich imprez muzycznych. Przed wielotysięczną publicznością zagrali tu m.in. Deep Purple, Metallica, The Cure, Black Sabbath, Sting, Pearl Jam czy Jean Michael Jarre. Co ciekawe, tuż obok Spodka działa szczególny obszar zwany Strefą Kultury – Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Wszystkie obiekty to architektoniczne perełki, dlatego zdecydowanie warto je zobaczyć, odwiedzając Katowice.