Elton John – niezwykła historia brytyjskiej legendy muzyki

Brytyjski piosenkarz, kompozytor i pianista jest dla świata prawdziwą legendą. Podczas trwającej przeszło 30 lat kariery, wydał ponad 30 płyt studyjnych, które sprzedały się w nakładzie przekraczającym 300 milionów. Elton John, poza imponującym dorobkiem artystycznym, jest jedną z najbarwniejszych postaci w historii muzyki. A wszystko to za sprawą obfitującej w skandale przeszłości.

Geneza Eltona Johna

Muzyk przyszedł na świat jako Reginald Kenneth Dwight. Urodził się w Londynie, 25 marca 1947 roku. Mając zaledwie dwa lata, rozpoczął naukę gry na pianinie, a jako siedmiolatek zaczął uczęszczać na lekcję śpiewu. Przez kolejne lata szkolił swoje umiejętności w Królewskiej Akademii Muzycznej, gdzie grywał Chopina i Bacha oraz śpiewał w chórze. W wieku 17 lat opuścił szkołę, aby rozpocząć muzyczną karierę.
Elton John swój pseudonim artystyczny stworzył pod koniec 1968 roku. Imię Elton pochodzi od saksofonisty Eltona Deana, natomiast nazwisko John muzyk zaczerpnął od brytyjskiego wokalisty bluesowego Long Johna Baldry’ego. Muzyków poznał cztery lata wcześniej, kiedy to wspólnie uformowali zespół Bluesology. Po porzuceniu soulowej muzyki nawiązał współpracę Bernim Taupinem, autorem wielu tekstów jego piosenek.

Początek światowej sławy

Elton John w 1969 roku wydał swój pierwszy album zatytułowany Empty Sky. Wydawnictwo zostało dobrze przyjęte przez krytyków, ale dopiero druga płyta Elton John, wydana w 1970 roku, osiągnęła komercyjny sukces i zapewniła artyście status złotej. Pół roku później muzyk wydał album Tumbleweed Connection, za który uzyskał swoją pierwszą platynę.
Lata 70. były w życiu Eltona Johna początkiem wielkiej popularności i skandali. Wyjątkowe zdolności kompozytorskie oraz ekstrawagancki wizerunek, przyniosły muzykowi niezwykły rozgłos. Artysta popadł w uzależnienia, zaczął nadużywać alkoholu i narkotyków. Pojawiło się także uzależnienie od jedzenia, a u szczytu kariery zmagania z bulimią. W 1972 wydał swój pierwszy album z elementami rocka Honky Hateau. Promował go hit „Rocket Man”, który opowiada o samotności w kosmosie.

Płyta z 1973 roku przyniosła Johnowi jeszcze większe sukcesy. „Don’t Shoot Me I’m Only the Piano Player” uplasowało się na szczytach albumów nie tylko w Stanach, ale także w Wielkiej Brytanii. Kolejny, siódmy już album „Goodbye Yellow Brick”, wydany w tym samym roku, jest najlepiej sprzedającym się dziełem z dyskografii muzyka. Ballada „Candle In the Wind” poświęcona pamięci Marilyn Monroe, do dzisiaj chwyta za serce niejednego miłośnika muzyki. Co więcej, Elton John zagrał przearanżowany utwór na pogrzebie księżnej Diany w 1997 roku. Lata 70 były dla artysty czasem ugruntowanej pozycji na rynku. W tamtym okresie powstała większość przebojów np. ballada „Don’t Let The Sun Go Down On Me”, „Someone Saved My Life Tonihgt” czy „Sorry Seems To Be The Hardest Word”.

Problemy i Król Lew

Lata 80 były trudnym czasem dla piosenkarza. Co prawda płyty ciągle się sprzedawały, ale muzyk pogrążał się w swoich nałogach. Przebojów, które powstały po 1980 roku nie było także zbyt wiele. Do najpopularniejszych utworów możemy na pewno zaliczyć rock and rollowe „I’m Still Standing” oraz nietypowe „Sacrifice”, gdzie dźwięk fortepianu zastąpiły gitary i syntezatory. Na początku lat 90. muzyk rozpoczął terapię. Wpływ na jego decyzję miała śmierć amerykańskiego nastolatka Ryana White’a, który zmarł na AIDS. Elton John zagrał na pogrzebie chłopaka piosenkę „Skyline Pigeon”. Artysta przyznał, że wychodzenie z nałogów zajęło mu w sumie 16 lat. Po wyjściu na prostą rozpoczął aktywną działalność charytatywną (należy jednak wspomnieć, że angażował się już wcześniej).

W 1992 roku powstała fundacja Elton John Aids Fundation, która zajmuje się walką z AIDS. Co roku przeznacza na jej cele wiele milionów funtów. W latach 90 życie artysty „odmienił” Król Lew. Elton John zgodził się napisać utwór do animacji Disneya. Piosenka „Can You Feel The Love Tonight” wraz z teledyskiem, w którym muzyk gra na fortepianie, pozwoliła zaistnieć w świadomości zakochanych w Simbie dzieciaków. Elton John stał się rozpoznawalnym i lubianym artystą wśród młodego pokolenia.

Kontrowersje

W 1976 roku muzyk stwierdził, że jest osobą biseksualną. W 1984 roku na prośbę mamy wziął ślub z Niemką Renatą Blauel. Jak można się domyślać, związek nie przetrwał, a małżonkowie rozwiedli się cztery lata później. W późniejszych latach odwołał wcześniejszą deklarację i wyznał, że jest gejem. W 1993 roku poznał Davida Furnisha, swojego przyszłego partnera. Po 12 latach para zalegalizowała swój związek w ratuszu w Windsorze, a w 2010 roku anonimowa surogatka urodziła im syna. Co ciekawe, jego matką chrzestną została Lady Gaga. Elton John po problemach z głosem w 1987 roku przeszedł operację strun głosowych. Tym samym jego głos stracił część górnego rejestru, ale stał się za to głębszy. Ponad dekadę później muzykowi wszczepiono rozrusznik serca. Artysta za osiągnięcia muzyczne i działalność charytatywną otrzymał tytuł szlachecki z rąk Królowej Elżbiety II.

Wielkie pożegnania

Artysta swoją muzyką żegnał wiele zaprzyjaźnionych gwiazd tamtych czasów. W 1992 zaśpiewał „The Show Must Go On” solo na koncercie The Freddie Mercury Tribute. W tym samym roku co księżną Dianę żegnał Gianninego Versace, wykonując Psalm 23 „Pan jest moim Pasterzem”. Muzykowi przyszło pożegnać również Lindę McCartney i Franka Sinatrę, a w 2016 roku Davida Bowiego.

Elton John jest prawdziwą legendą muzyki. Nie sposób pominąć jego wpływu na światową sceną muzyczną i ludzi każdego pokolenia. Komponuje przejmujące utwory, które towarzyszą najważniejszym życiowym momentom.

Ostatnie bilety na koncert Elton John są jeszcze dostępne na AleBilet.