Greta Van Fleet - TOP utworów

Greta Van Fleet to młody, rockowy zespół założony w 2012 roku przez trzech braci i niesamowicie podobnego do nich wizualnie kolegę. Grupę tworzą wokalista Josh Kiszka, jego brat bliźniak - gitarzysta Jake Kiszka, trzy lata młodszy trzeci z braci - Sam Kiszka (bas, klawisze) oraz perkusista Danny Wagner. Band mimo tak młodego wieku chłopaków (roczniki: 96 - bliźniaki, 98 Wagner i 99 Sam), nie idzie za rapowym mainstreamem, a tworzy swoją, live rockową muzę, przez wielu porównywaną do takich gigantów jak Led Zeppelin (głównie dzięki niesamowitemu podobieństwu wokalnemu Josha do Roberta Planta). Greta dorobiła się już trzech wydawnictw. 16 kwietnia 2021 premierę miał ich najnowszy album - The Battle at Garden's Gate. Z tej okazji krótko omówimy każdą z płyt zespołu i wskażemy po 3 najbardziej godne uwagi kawałki. Przekroczcie z nami Bramę Ogrodu Grety Van Fleet!

From The Fires (2017)

Jest to podwójna EPka powstała z połączenia wydanej początkiem 2017 roku EPki Black Smoke Rising oraz czterech nowych utworów dodanych końcem tego samego roku o wspólnym tytule From The Fires. Wydawnictwo składa się z 8 piosenek, z których dwie A Change Is Gonna Come i Meet on the Ledge są coverami odpowiednio wokalisty Sama Cooke'a oraz formacji Fairport Convention. Właśnie jedno z tych wykonań, a mianowicie Meet on the Ledge zasługuje na szczególne uznanie.

Kolejną piosenką, którą gorąco polecamy z tej EPki to Edge Of Darkness:

Trzecią wyróżnioną przez nas kompozycją jest Black Smoke Rising, czyli tytułowy utwór z debiutanckiej EPki zespołu:

Co prawda żadna ze wskazanych przez nas piosenek nie została wydana jako singiel, ale uważamy, że są one po prostu najbardziej wpadające w ucho ;) EPka przyniosła Grecie 4 nominacje do Grammy Awards w kategoriach - Best New Artist, Best Rock Performance za Highway Tune, Best Rock Song za Black Smoke Rising oraz Best Rock Album za From the Fires. W ostatniej z nich zwyciężyli.

Anthem Of The Peaceful Army (2018)

Pierwszy długogrający album studyjny grupy. Składa się on z 11 utworów i według wokalisty zespołu, Josha Kiszki, jego nazwa zaczerpnięta została z tytułu wiersza. W pierwszym tygodniu od premiery była to najlepiej sprzedająca się płyta w Stanach Zjednoczonych (80 000 egzemplarzy). Anthem Of The Peaceful Army zadebiutował również na 3 miejscu listy Billboard 200. Krążek zaczyna się bardzo mocno, bo piosenką Age Of Man:

Utwór, z resztą jak większość kompozycji Grety, niesie ze sobą bardzo humanistyczne przesłanie, dlatego mocno zachęcamy do posłuchania.

Kolejnym rekomendowanym przez nas utworem jest Watching Over:

Jest to hard rockowa kompozycja w stylu retro z elementami muzyki psychodelicznej. Tekstowo, również w charakterystycznej dla siebie stylistyce, Greta Van Fleet przemawia o zmianach klimatycznych.

Ostatnim numerem jaki wyróżnimy, jest faktycznie ostatnia kompozycja z płyty - Lover, Leaver (Taker, Believer):

Piosenka wydana została jako trzeci, ostatni singiel z albumu. Na płycie umieszczono jej dwie wersje - singlową Lover, Leaver oraz pełnometrażową (6-minutową) Lover, Leaver (Taker, Believer), którą preferujemy. Jest to ponownie hard rockowa kompozycja z psychodelicznymi elementami. Tekstowo piosenka obejmuje tematy powszechnie poruszane w klasycznym rocku - miłość do kobiety i relacje z diabłem.

The Battle at Garden's Gate (2021)

Druga płyta studyjna Grety Van Fleet. Zespół, z ustabilizowaną już pozycją na rynku i rzeszą swoich fanów, bardzo mocno promował swoje nowe wydawnictwo. Zdecydowanie była to wyczekiwana (przez nas) premiera, z równie wysokimi oczekiwaniami. Czy zostały spełnione? Ogólnie powiedziałabym, że tak. Trzecia płyta to zazwyczaj najtrudniejszy moment dla zespołu, jednak tutaj Greta wyszła obronną ręką. Muzyczny poziom The Battle at Garden's Gate jest podobny do Anthem Of The Peaceful Army. Na płytę składa się 12 kompozycji. Promowały ją 4 single: My Way, Soon, Age of Machine, Heat Above i Broken Bells. Drugi z nich to nasza ulubiona propozycja z albumu, poniżej oficjalny teledysk (co nie jest częstą praktyką jeśli chodzi o Gretę).

Ostatni z singli, Broken Bells, został pięknie wykonany podczas Candlelight Sessions. Zachęcamy, jest to namiastka live performance, o które w tych czasach tak ciężko.

I na koniec - Caravel. Tematyka utworu zbliżona do pozostałej twórczości zespołu - początki, pochodzenie. Tytuł odnosi się do występującej przed epoką odkryć geograficznych epoki karaweli (age of caravel), zwrotnego żaglowca opracowanego przez Portugalczyków. Jak widzimy, zespół szczególnie upodobał sobie zwrot the age of ;)

Greta Van Fleet to bardzo charakterystyczny, młody zespół, którego (przynajmniej mi) bardzo brakowało na światowym rynku muzycznym. Znaleźli swoją niszę (tak, rock to już nisza...) i idą po swoje, będąc konsekwentni w przybranej na początku twórczości stylistyce. Miałam okazję być na ich koncercie podczas Open'er Festival 2019. Był to najbardziej wyczekiwany przeze mnie występ tej edycji festiwalu i nie zawiodłam się. Greta na żywo to piękne przeżycie, które polecam doświadczyć każdemu. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Grety Van Fleet polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.