Lana Del Rey – 10 największych hitów

Lana del Rey to amerykańska wokalistka indie popowa, której pseudonim artystyczny to połączenie imienia hollywoodzkiej gwiazdy Lany Turner i nazwy Forda Del Rey. Jej single Video Games i Blue Jeans osiągnęły miejsca w pierwszych dziesiątkach list przebojów i uczyniły Lanę jedną z najbardziej znanych wokalistek na rynku muzycznym. W październiku 2011 roku Lana po raz pierwszy wystąpiła na żywo w brytyjskiej telewizji. Zaraz po tym został udostępniony jej kolejny teledysk na YouTube Born To Die, a album o tym samym tytule miał premierę 27 stycznia 2012 roku. Piosenkarka chętnie współpracuje z innymi artystami, np. z Arianą Grande czy Miley Cyrus. Jest często zapraszana do współpracy z różnymi firmami, aby je promować. W ten sposób stała się twarzą marki H&M oraz Jaguara E-TYPE. Przedstawiamy Wam 10 topowych piosenek Lany Del Rey!

Sprawdź też Billie Eilish - TOP 10 piosenek

1.  Born To Die

Drugi singiel, a zarazem tytułowy utwór z drugiego albumu studyjnego artystki z 2012 roku. Muzycznie Born To Die to ballada, która mówi o skazanym na niepowodzenie związku. Utwór zawiera apokaliptyczne teksty i spotkał się z umiarkowanym uznaniem krytyków, którzy zarzucali duże podobieństwo do poprzedniego singla piosenkarki, Video Games. Klip do utworu jest najchętniej oglądanym teledyskiem Lany - na YT zebrał do tej pory ponad 482 miliony odsłon.

2.  Young and Beautiful

Piosenka stworzona na potrzeby filmu Wielki Gatsby z 2013 roku. Utwór wydany został jako pierwszy singiel z albumu-ścieżki dźwiękowej do tego filmu, The Great Gatsby: Music from Baz Luhrmann's Film z tego samego roku. Krytycy muzyczni wychwalali singiel, nazywając go nawiedzającym i posępnym. Tekstowo Young and Beautiful jest wyrazem lęku młodego kochanka, czy miłość może trwać. Piosenka otrzymała nominację do Grammy Awards w kategorii Best Song Written for Visual Media.

3.  Summertime Sadness

Czwarty singiel z wydawnictwa Born to Die. Ta popowa ballada szczególnie spodobała się fanom wokalistki w Polsce, gdzie utrzymywała się na pierwszych miejscach list przebojów. Francuski DJ Cedric Gervais zremixował utwór, za co zdobył statuetkę Grammy w kategorii Best Remixed Recording, Non-Classical. W powstałym do piosenki teledysku Lana wraz z aktorką Jaime King przedstawione są jako para. Na koniec obydwie popełniają samobójstwo.

4.  Blue Jeans

Trzeci singiel, znów z krążka Born to Die. Ta ballada downtempo z wpływami hip-hopu również znalazła się w pierwszej 10-tce najchętniej słuchanych utworów w Polsce w tamtym czasie. Do piosenki powstały trzy teledyski. Pierwszy został wyprodukowany we własnym zakresie, a drugi przedstawia Del Rey stojącą przy mikrofonie w pomieszczeniu w towarzystwie gitarzysty elektrycznego. Trzeci, oficjalny, to obraz z elementami film noir i krokodylami. Utwór przypadł do gustu krytykom muzycznym.

5.  Video Games

Pierwszy singiel ze zdecydowanie najbardziej utytułowanego dzieła piosenkarki, Born to Die. Ta barokowa ballada pop opowiada o bohaterce, która mimo ignorowania przez drugą połówkę, postanawia kochać swojego partnera. Piosenka przez wielu krytyków została okrzyknięta przełomową w karierze artystki. Teledysk do utworu został wyreżyserowany i zmontowany przez samą Del Rey we własnym zakresie. Klip łączy ujęcia piosenkarki wykonującej Video Games z jej archiwalnymi materiałami.

6.  Don’t Call Me Angel (Ariana Grande, Miley Cyrus)

Piosenka stworzona na potrzeby filmu Aniołki Charliego z 2019 roku. Utwór wydany został jako pierwszy singiel z albumu-ścieżki dźwiękowej do tego filmu, Charlie's Angels: Original Motion Picture Soundtrack z tego samego roku. Kompozycja chwalona była przez krytyków głównie za umiejętność połączenia indywidualnych stylów każdej z wokalistek w spójną całość. Powstały do utworu klip cieszył się równie wysokim zainteresowaniem - do tej pory zebrał na kanale YouTube ponad 187 milionów wyświetleń.

7.  Love

Pierwszy singiel z piątego albumu studyjnego wokalistki, Lust for Life z 2017 roku. Premiera piosenki została przyspieszona ze względu na wyciek wersji utworu do sieci. Love otrzymało bardzo pozytywnie opinie krytyków, którzy nazywali utwór hymnem do przywrócenia wiary w miłość. Amerykański magazyn Pitchfork umieścił piosenkę na 28 miejscu najlepszych utworów 2017 roku w swoim corocznym zestawieniu.

8.  Lust For Life (feat. The Weeknd)

Drugi singiel, a zarazem tytułowy utwór z krążka z 2017 roku. W piosence gościnnie występuje The Weeknd. Utwór otrzymał mieszane recenzje krytyków muzycznych: niektórzy chwalili jego produkcję, która odbiega od melancholijnych, smutnych tematów obecnych w poprzednich dziełach Del Rey, podczas gdy inni uznali jego tekst jako banalny, a wokal Weeknda jako marudny. Klip do utworu przedstawia artystów śpiewających na znaku Hollywood.

9.  West Coast

Pierwszy singiel z trzeciej płyty studyjnej Lany, Ultraviolence z 2014 roku. Jest to melancholijny love song o kobiecie rozdartej między miłością a ambicją, dedykowany Zachodniemu Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Muzycznie jest to utwór z pogranicza rocka psychodelicznego i soft-rockowej ballady, co jest brzmieniowo nowością dla Lany. Powstały do West Coast czarno-biały teledysk nominowany był w kategorii Best Cinematography podczas 2014  MTV Video Music Awards.

10.  Ride

Pierwszy singiel z trzeciej EPki artystki, Paradise z 2012 roku. Ride to ballada, która tematycznie porusza problemy rodzicielskie, spożywanie alkoholu i samotność. Piosenka spotkała się z przychylnością krytyków muzycznych, którzy chwalili wokale artystki i porównywali je do tych Adele bądź Brandona Flowersa z The Killers. Indie rockowy zespół White Lies wydał cover utworu na swojej EPce z 2013 roku - Small TV.

Ostatni występ Del Rey w Polsce datuje na Open'er Festival 2019. Czekamy na kolejne koncerty Lany w naszym kraju! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Lany Del Rey polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.