Muzyczne dokumenty na Netflixie

Warto wygospodarować trochę czasu na nadrobienie muzycznych zaległości, które dostarcza nam platforma Netflix. Spośród dziesiątek muzycznych biografii i filmów dokumentalnych wybraliśmy 9 pozycji, spośród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

1.  Miss Americana (Taylor Swift)

Wydany początkiem tego roku wyjątkowo szczery dokument o Taylor Swift. Film porusza wiele wątków, o których Swift nigdy wcześniej otwarcie nie mówiła, m. in. o swoich (minionych już) zaburzeniach żywieniowych i związanym z tym problemem akceptacji swojego ciała. Taylor opowiada również o ciężkiej decyzji, jaką było upublicznienie swojego stanowiska politycznego i zaangażowanie się w wybory. Swift dotyka również delikatnej tematyki wieku „przydatności scenicznej” – jest świadoma, że w opinii społeczeństwa sukces mogą odnosić kobiety wyłącznie przed 30-stką. Poza licznymi zwierzeniami w Miss Americana obejrzymy wiele ujęć z backstage’u, zza kulis koncertów, jak i urywki jej występów na żywo.

2.  This Is It (Michael Jackson)

Przejmujący dokument o ostatnich dniach życia Michaela Jacksona, kiedy to przygotowywał się do trasy koncertowej, która miała obejmować aż 50 koncertów w Londynie. Ten prawie 2-godzinny dokument, który miał premierę w 2009 roku, rozpoczyna się od castingu dla tancerzy do wielkiego show Jacksona. Przybyli z całego świata pretendenci do bycia częścią tego przedsięwzięcia wypowiadają się z niezwykłym szacunkiem i podziwem na temat króla popu. I słusznie, co jest później udowodnione ogromem talentu wokalnego i tanecznego Michaela, ale przede wszystkim - jego niesamowitą skromnością. To dobry wybór zarówno dla fanów MJ, jak i sceptyków, którym obraz ten przybliży nieco tę nieodżałowaną ikonę pop kultury.

3.  Shawn Mendes In Wonder

W tym filmie dokumentalnym z 2020 roku Shawn Mendes szczerze opowiada o sławie, jego przyszłości w przemyśle muzycznym, jak i o swoich związkach! Wszystko to odbywa się podczas jego światowej trasy koncertowej. Obecna partnerka muzyka, Camila Cabello, opowiada o początkach ich pierwszych tras koncertowych z Fifth Harmony oraz pisaniu piosenek na kulisach jednego z występów Taylor Swift.

4.  The Rolling Stones OLÉ, OLÉ, OLÉ!

Dokument wyjątkowo historyczny, ponieważ ukazuje The Rolling Stones jako pierwszy zespół rockowy, który kiedykolwiek zagrał na Kubie. Ponad półtora-godzinny film z 2016 roku pokazuje, jak Stonesi wyruszają w trasę koncertową po 10 miastach Ameryki Łacińskiej. Jakość nagrań nie zawsze jest doskonała, co sprawia, że film jest jeszcze bardziej wiarygodny i sentymentalny.

5.  Kult Film

Typowy film dokumentalny o legendarnym polskim zespole rockowym, Kult. W półtora godzinnym dokumencie z 2019 roku muzycy opowiadają o swoich sukcesach, pokazują sceny zza kulis, charakterystykę życia w trasie jak i fragmenty koncertów. Przedstawiony jest też bardzo bliski kontakt członków zespołu, w tym przede wszystkim frontmana Kazika, z fanami podczas występów na żywo.

6.  Proceder (Tomasz Chada)

Tym razem nie dokument, a film biograficzny inspirowany życiem Tomasza Chady, przedstawiciela polskiej sceny hip-hopowej, początkowo związanego z grupą muzyczną Molesta Ewenement. Mający premierę w 2019 roku, ponad 2 godzinny film prezentuje sukcesy i porażki muzyka, które doprowadziły do jego tragicznej, przedwczesnej śmierci w 2018 roku. W rolę Tomka Chady wciela się Piotr Witkowski, w obsadzie zobaczymy również m.in. Agnieszkę Więdłochę czy Małgorzatę Kożuchowską.  

7.  The Show Must Go On – Queen + Adam Lambert Story

Dokument opowiadający historię współpracy legendarnej grupy Queen z niezwykle utalentowanym wokalistą Adamem Lambertem. W filmie półtoragodzinnym filmie z 2019 roku ujrzymy nieznane dotąd wcześniej nagrania oraz szczere wywiady. Dla nieposiadających konta na Netflixie, cały dokument dostępny jest na kanale YouTube, do którego link Wam podsyłamy :).

8.  Lady GAGA: Five Foot Two

Film dokumentalny o Lady Gadze – sławnej ze swoich prowokacji wokalistce. W nieco ponad półtoragodzinnym dokumencie z 2017 roku widzimy, jak piosenkarka mierzy się z problemami natury osobistej, wydaje nową płytę oraz przygotowuje się do występu podczas meczu Super Bowl. Ten dokument udowadnia, że Lady Gaga jest nie tylko gwiazdą popu. Pokazuje, jak ta filigranowa artystka włosko-amerykańskiego pochodzenia zdobywa sławę robiąc wszystko inaczej od reszty.

9.  Travis Scott – Look Mom I Can Fly

Film dokumentalny z 2019 roku przedstawia pracę Travisa Scotta nad swoim albumem Astroworld. W półtoragodzinnym dokumencie widzimy również, jak raper zyskuje na popularności i pakuje się w skandale. Przedstawione zostały nawet początki jego opieki nad córeczką Stormi, która jest owocem związku muzyka z Kylie Jenner. W dokumencie tym z jednej strony nie stroni się od używek, a z drugiej strony pokazany jest świetny kontakt Travisa z fanami, wspomnienia z jego dzieciństwa, jak i (podobnie jak u Lady Gagi) przygotowania do występu w przerwie meczu Super Bowl.