Aerosmith - 10 najlepszych utworów

Aerosmith na czele z charyzmatycznym frontmanem Stevenem Tylerem, który słynie z ponadprzeciętnej skali głosu, to wybuchowa i niepowtarzalna mieszanka rocka i bluesa. Zespół został założony w 1970 roku. Trzy lata później Aerosmith wydał swój debiutancki album, zatytułowany po prostu Aerosmith, lecz to dopiero kolejny krążek Get Your Wings rozsławił muzyków sprzedając się w ponad 2 mln egzemplarzy.

Grupa świętuje 50-lecie istnienia i z tej okazji rusza w trasę European Tour. W ramach jednego z 14 koncertów na trasie, Aerosmith wystąpi 5 lipca 2021 roku na Tauron Arenie w Krakowie. Przed tym wydarzeniem polecamy powtórkę z TOP 10 utworów zespołu.

1.  Dream On

Ballada z debiutanckiego albumu grupy, zatytułowanego, po prostu, Aerosmith z 1973 roku. Piosenka napisana została przez głównego wokalistę – Stevena Tylera i stała się pierwszym hitem zespołu, który do dziś uważany jest za klasykę rocka. Kulminacyjnym punktem piosenki jest moment, w którym frontman zespołu prezentuje swoje charakterystyczne wysokie rejestry, krzyki.

2.  Cryin’

Singiel z z 11-go albumu studyjnego zespołu - Get a Grip z 1993 roku. Ballada dobrze przyjęła się w radio, szczególnie w Europie. Teledysk do piosenki w reżyserii Marty'ego Callnera to pierwsze z trzech kolejnych występów Alicii Silverstone w klipach zespołu, kolejne dwa to Amazing (1993) i Crazy (1994). Silverstone miała 16 lat, kiedy kręcono Cryin '. Na filmie zespół występuje w Central Congregational Church w Fall River w stanie Massachusetts.

3.  I Don’t Want to Miss a Thing

Główna piosenka z filmu Armageddon z 1998 roku, w którym grała córka wokalisty grupy – Liv Tyler. To jeden z czterech utworów Aerosmith z tego filmu, pozostałe to What Kind of Love Are You On, Come Together oraz Sweet Emotion. Piosenka zdobyła 1 miejsce listy US Billboard Hot 100. Jest to pierwszy i jedyny singiel zespołu, który trafił na szczyt zestawienia w ich rodzinnym kraju. Klip do utworu zawiera sceny z filmu, oczywiście te z udziałem córki Tylera.

4.  Crazy

Ostatni singiel z niezwykle udanego albumu Get a Grip (1993). Ballada zajęła 17 miejsce listy Billboard Hot 100. Teledysk do utworu jest trzecim występem aktorki Alicii Silverstone w klipach Aerosmith. W obrazie do piosenki zobaczyć możemy również Liv Tyler, nastoletnią wtedy córkę Stevena Tylera. W rankingu VH1 100 Najlepszych Teledysków Wszech Czasów, klip do utworu uplasował się na 23 miejscu. Crazy wygrało Nagrodę Grammy w kategorii Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal.

5.  Amazing

Ballada z krążka Get a Grip. Piosenka została napisana przez Tylera i jego byłego kolegę z zespołu – Richie Supa. Część liryczna utworu opowiada o trudach życia i uzależnieniu frontmana od narkotyków, po chwilowym rozpadzie grupy. Klip do teledysku jest drugim z trylogii tych z udziałem Alicii Silverstone. W tej części towarzyszy jej aktor Jason London.

6.  What Could Have Been Love

Singiel z 15-go albumu studyjnego Aerosmith zatytułowanego Music from Another Dimension! z 2012 roku. Tematyką ballady, z resztą, jak większości utworów zespołu, jest utrata miłości, samotność i wyrzuty sumienia podmiotu lirycznego. Klip do utworu wydany został 2 miesiące po premierze utworu w wersji audio.

7.  Jaded

Pierwszy singiel z 13-go albumu studyjnego grupy - Just Push Play z 2000 roku. Piosenka stała się, w większości krajów, ostatnim hitem Aerosmith, podbijającym listy przebojów. Teledysk do piosenki jest z gościnnym udziałem aktorki Mili Kunis, a nakręcony został w Los Angeles Theater z wielkim rozmachem. Utwór rzekomo opowiada o skomplikowanej relacji Tylera ze swoją córką, ze względu na ciągłe bycie w trasie i nadużywanie przez niego narkotyków.

8.  Dude (Looks Like A Lady)

Pierwszy singiel z 9-go albumu studyjnego grupy, Permanent Vacation z 1987 roku. Piosenka opowiada o mężczyźnie, który przez swoją zniewieściałą urodę mylony jest z kobietą. Tyler w jednym z wywiadów przyznał, że do napisanie tekstu zainspirowali go muzycy Mötley Crüe. Kontrowersyjne wideo do utworu wyreżyserował, klasycznie, Marty Callner.

9.  Rag Doll

Ostatni singiel z wydawnictwa Permanent Vacation (1987). Oryginalnie piosenka została zatytułowana Rag Time. W tekście pojawia się również nawiązanie do coveru Rolling Stones utworu Hanka Snowa I’m Movin’ On. Klip, oczywiście autorstwa Marty'ego Callnera jest między innymi kompilacją ujęć z różnych występów na żywo zespołu.

10.  Janie's Got A Gun

Drugi singiel z 10-go wydawnictwa studyjnego zespołu – Pump z 1989 roku. Piosenka dobrze przyjęła się w radio, również w Europie, zajmując np. 12 miejsce w Polsce. Utwór wygrał Nagrodę Grammy w kategorii Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal. W klipie, rolę Janie gra aktorka Kristin Datillo. Tematyka piosenki dotyczy przemocy wobec dzieci i kazirodztwa. Tyler potrzebował aż 9 miesięcy, aby skończyć pracę nad tekstem.

Koncert Aerosmith, przeniesiony z 12 lipca 2020 roku, odbędzie się 5 lipca 2021 roku na Tauron Arenie w Krakowie. Zespół, z okazji 50-lecia istnienia na pewno da genialne show! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.