Kings of Leon – 10 najlepszych utworów

Rodzinny, rockowy zespół braci Followill – Caleba, Jareda i Nathana oraz ich kuzyna Matthew’a powstały w Nashville w 1999 roku. Zespół w przeciągu całej swojej kariery zdobył 12 nominacji do Nagród Grammy, z czego 4 wygrał. Styl i brzmienie zespołu ewoluowało z czasem, od bardziej rockowo-bluesowej muzyki przeszli mocniej w stronę alternatywy.

Niewątpliwie największy sukces KoL zapewniła płyta Only by the Night, jednak nie tylko ona skrywa perełki. Zespół wystąpi w Polsce 23 czerwca 2021 roku na Stadionie Wrocław, więc, klasycznie, prezentujemy zestawienie 10 must-listen-to przed koncertem!

1.  Sex on Fire

Zdecydowanie największy hit Kings of Leon. Piosenka wydana została jako pierwszy singiel z czwartego albumu studyjnego zespołu zatytułowanego Only by the Night z 2008 roku. Piosenka odniosła ogromny komercyjny sukces w wielu krajach na całym świecie. We wrześniu 2009 roku Sex on Fire był drugim w historii najczęściej pobieranym utworem w Wielkiej Brytanii. Singiel nominowany został do nagród Grammy w kategoriach Best Rock Song oraz Best Rock Vocal Performance by a Duo or Group, którą wygrał.

2.  On Call

Osobiście nasz ulubiony utwór KoL, więc musiał znaleźć się wysoko w zestawieniu! On Call wydane zostało jako pierwszy singiel z trzeciego krążka studyjnego zespołu – Because of the Times z 2007 roku. Piosenka zdobyła 18 miejsce na liście UK Singles Chart oraz znalazła się w top 30 na listach przebojów w Irlandii i Nowej Zelandii. Najlepiej przyjęła się w Australii, zajmując trzecie miejsce zestawienia najpopularniejszych piosenek roku - Triple J Hottest 100 of 2007.

3.  Use Somebody

Drugi singiel ze decydowanie najbardziej prominentnej płyty zespołu – Only by the Night (2008). Znów, utwór przyjął się niesamowicie dobrze w rozgłośniach radiowych, ale w szczególności w Australii, gdzie pozostawał numerem 1 przez 6 kolejnych tygodni. Utwór odniósł sukces również w rodzimym USA, gdzie zajął 4 miejsce na liście Hot 100 oraz pierwsze w zestawieniu Pop Songs.

4.  Pyro

Drugi singiel z piątego wydawnictwa studyjnego KoL – Come Around Sundown z 2010 roku. Klip do utworu, który stworzony został w slow motion, przedstawia scenę walki w barze. Do realizacji teledysku wykorzystano aktorów. Na końcu wideo każdy unosi się do sufitu poza zespołem, który kontynuuje grać, siedząc na podłodze. Utwór opowiada o spalaniu swojego doczesnego świata, nawiązując do interpretacji wokalisty zespołu, Caleba Followilla.

5.  Radioactive

Tak, to również tytuł piosenki Kings of Leon, nie tylko Imagine Dragons, chociaż oba zespoły mają wiele cech wspólnych. Radioactive to pierwszy singiel ze wspomnianego wcześniej Come Around Sundown (2010). Utwór nominowany został w dwóch kategoriach podczas 53 edycji Grammy Awards - Best Rock Performance by Duo or Group with Vocals oraz Best Rock Song. Niestety, nie udało się zdobyć żadnej z nich. Piosenka jest ścieżką dźwiękową do filmów Am Number Four oraz Boyhood.

6.  Back Down South

Utwór, nazywany również Southbound, to trzeci, a zarazem ostatni singiel z krążka Come Around Sundown. Klip do utworu został nakręcony częściowo w Nashville, skąd pochodzi zespół, i częściowo w Hampshire. William Goodman ze Spin – amerykańskiego magazynu muzycznego – określił teledysk do piosenki jako reklamę dla ich lokalnego stylu życia.

7.  Notion

Czwarty singiel z albumu Only by the Night, któremu udało się zdobyć pierwsze miejsce na liście Billboard Alternative Songs. Gdy piosenka zajęła 20 miejsce zestawienia Billboard Hot Alternative, Kings of Leon mieli wciąż 2 pozostałe single w top 20 – Sex on Fire oraz Use Somebody. Uczyniło to zespół jednym z pięciu w historii, którym udało się mieć 3 utwory w czołowej 20 zestawienia jednocześnie. Wideo do piosenki ma odniesienia do Ściany Płaczu w Jerozolimie.

8.  WALLS

Tytułowa piosenka, a zarazem singiel wiodący z siódmego albumu studyjnego zespołu z 2016 roku. Walls jest pierwszym albumem Kings of Leon, którego nazwa nie zawiera 5-ciu sylab. W jednym z wywiadów z czasów wcześniejszej działalności, zespół sam przyznał, że nazywa płyty według tego schematu. Tytuły wszystkich poprzednich wydawnictw, faktycznie, były 5-cio sylabowe: Youth & Young Manhood, Aha Shake Heartbreak, Because of the Times, Only by the Night, Come Around Sundown, Mechanical Bull.

9.  Beautiful War

Czwarty singiel z szóstego krążka studyjnego zespołu – Mechanical Bull z 2013 roku. Piosenka, jak większość kompozycji zespołu, napisana została przez wszystkich 4-rech braci Followill: Caleba, Jareda, Matthew’a i Nathana. Utwór w wersji demo został po raz pierwszy pokazany innym artystom muzycznym, takim jak Christina Aguilera, Kelly Clarkson oraz Westlife. Klip do utworu jest hołdem dla Lane’a Frosta – amerykańskiego ujeżdżacza byków (bull rider, nawiązanie do tytułu albumu).

10.  Supersoaker

Utwór, pochodzący również z Mechanical Bull (2013), wydany został jako główny singiel z tego wydawnictwa. Piosence udało się zająć 32 miejsce zestawienia UK Singles Chart. Utwór skomponowany został również przez wszystkich Kings of Leon – ich dziadek nazywał się Leon, stąd nazwa. Zespół zaprezentował singiel w telewizji śniadaniowej ABC - Good Morning America. Klip do utworu prezentuje romans umiejscowiony w latach 50-tych.

Ze względu na wiadome okoliczności, na koncert Kings of Leon zmuszeni jesteśmy poczekać rok dłużej, ale ‘już’ 23 czerwca 2021 Stadion Wrocław jest nasz! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.