AC/DC – 10 najlepszych piosenek

AC/DC to australijski zespół rockowy założony w 1973 roku w Sydney przez dwóch braci szkockiego pochodzenia – Malcolma i Angusa Young. Ich muzyka jest różnorodnie określana - jako hard rock, blues rock czy heavy metal, jednak zespół woli nazywać ją po prostu rock and rollem.

Taki też był ich styl życia – w 1980 roku zespół stracił swojego pierwszego wokalistę, Bona Scotta, który zmarł w wyniku zadławienia się własnymi wymiocinami po wypiciu ogromnej ilości alkoholu. Po tym tragicznym wydarzeniu rolę frontmana zespołu przejął Brian Johnson. Niestety, w 2016 roku, zważywszy na problemy ze słuchem i wynikający z tego brak możliwości dalszego koncertowania, Johnson opuścił grupę, nie wykluczając jednak powrotu po polepszeniu się jego stanu zdrowia. Jego miejsce, aby dokończyć trasę, zastąpił Axl Rose – wokalista Guns N’ Roses.

Kto wie, może jeszcze kiedyś usłyszymy AC/DC z Brianem Johnsonem? Czekając na ten moment przedstawiamy Wam Top 10 utworów AC/DC!

Sprawdź też Guns N' Roses - TOP 10 piosenek

1.  Highway to Hell

Piosenka otwierająca album o tym samym tytule z 1979 roku. Początkowo wydana została jako singiel i jest zdecydowanie najbardziej znanym utworem AC/DC. Gitarowy riff od początku stał się klasykiem. Zespół znany był z napiętego harmonogramu tras koncertowych promujących ich poprzednie wydawnictwa, co Angus Young, główny gitarzysta AC/DC nazywał byciem na autostradzie do piekła, czyli właśnie on the Highway to Hell. Niestety, Bon Scott, wokalista grupy nie pobył na tej autostradzie zbyt długo, bo już po 6 miesiącach od premiery utworu doszło do jego tragicznej śmierci. Płyta w 2019 roku świętowała swoje 40-lecie.

2.  You Shook Me All Night Long

Pierwszy singiel zespołu z nowym wokalistą, Brianem Johnsonem. Utwór znalazł się na albumie Back in Black z 1980 roku oraz następnie na płycie Who Made Who z 1986. Piosenka jest pozycją obowiązkową wszystkich koncertów AC/DC, bardzo rzadko wykluczana jest z setlist. Nad utworem pojawiło się parę kontrowersji – między innymi teorie, że (przynajmniej) niektóre fragmenty tekstu zostały napisane przez Bona Scotta w 1976 roku, na 4 lata przed śmiercią spowodowaną zatruciem alkoholowym. Jako autorzy You Shook Me All Night Long wyróżnieni są jednak jedynie bracia Young oraz Johnson. Do utworu powstały 2 klipy – jeden w 1980 roku, zaraz po premierze piosenki, oraz drugi w 1986, kiedy numer został ponownie wydany na albumie Who Made Who.

3.  Back In Black

Tytułowy numer z siódmego albumu studyjnego grupy z 1980 roku, a zarazem główny singiel z tej płyty. Piosenka znana jest z otwierającego gitarowego riffu oraz jest przedstawieniem nowego wokalisty AC/DC, Briana Johnsona. Utwór napisany został jako hołd zmarłemu parę miesięcy wcześniej Scottowi. Słowa do utworu stworzył nowy frontman AC/DC. Piosenka została bardzo wysoko oceniona przez krytyków na całym świecie, stając się istnym klasykiem muzyki metalowej.

4.  Thunderstruck

Główny singiel z krążka The Razors Edge z 1990 roku. Piosenkę stworzyli bracia Young, a tytuł nawiązuje do ich ulubionej zabawki z dzieciństwa – ThunderStreak. Często w logo zespołu ukośnik zastępowany jest piorunem, co wynika z rozwinięcia skrótu AC/DC - alternating current/direct current (prąd przemienny/prąd stały). Stąd też nawiązanie do piosenki – według Angusa Younga „AC/DC = Power”, to główny zamysł. Publiczność występująca w teledysku otrzymała koszulki z napisem "AC/DC – I was Thunderstruck", co znaczy dosłownie „zostałem uderzony piorunem”, jak i „byłem oszołomiony”.

5.  T.N.T.

Tytułowy singiel z drugiego albumu studyjnego grupy z 1975 roku, wydanego tylko w Australii. Potem piosenka pojawiła się jeszcze na High Voltage, płycie będącej pierwszym międzynarodowym wydawnictwem grupy, zawierającym utwory z T.N.T oraz właśnie High Voltage – dwóch pierwszych, wyłącznie australijskich albumów AC/DC. Tytuł piosenki nawiązuje do wybuchowych właściwości trotylu (TNT). Utwór doczekał się coveru przez legendarny zespół Anthrax.

6.  Hells Bells

Pierwszy utwór, a zarazem drugi singiel z płyty Back in Black. Piosenka znalazła się również na albumie Who Made Who będącym ścieżką dźwiękową do filmu Stephene Kinga Maximum Overdrive z 1986 roku. Utwór rozpoczyna bicie dzwonu – łącznie 13 razy podczas całego wstępu do piosenki. Do nagrania wykorzystano 910 kilogramowy dzwon, który jest repliką dzwonu Denison Bell z Loughborough War Museum. Początkowo zespół chciał użyć oryginału, ale problematyczne okazały się gołębie gniazdujące w wieży.

7.  Rock N Roll Train

Singiel z 15-go studyjnego albumu AC/DC - Black Ice z 2008 roku. Odniósł on spory sukces komercyjny. Rock N Roll Train oraz Thunderstruck są jedynymi utworami od czasów For Those About to Rock (z płyty We Salute You z 1981 roku), które zespół wciąż gra na swoich koncertach (pomijając oczywiście piosenki z albumu, który jest danym momencie promowany). Tytułem roboczym utworu był „Runaway Train” oraz otwierał on każde show z trasy Black Ice.

8.  Shoot To Thrill

Utwór z albumu Back in Black będący również ścieżką dźwiękową do filmu Iron Man 2. Klip do piosenki łączy fragmenty filmu oraz koncertu AC/DC z 2009 roku w Buenos Aires. Wyjaśniając swoją liryczną inspirację do utworu, Brian Johnson wskazał na brytyjski artykuł o dealerze, który codziennie dealował na przedmieściach Londynu, sprzedając narkotyki znudzonym, samotnym i przygnębionym gospodyniom domowym. Te uzależnione gospodynie szturmowały potem lokalne kluby i bary, szukając gorących, pozamałżeńskich związków. Termin „Shoot To Thrill ..” najprawdopodobniej odnosi się do niektórych rozwiązań, takich jak diazepam (valium), który często podaje się przez wstrzyknięcie w celu leczenia niepokoju i depresji.

9.  Whole Lotta Rosie

Ósmy, zamykający numer z czwartej płyty studyjnej zespołu zatytułowanej Let There Be Rock z 1977 roku. Utwór został rok później wydany jako singiel. Piosenka opowiada o otyłej kobiecie z Tasmanii, Rosie, z którą ówczesny wokalista, Bon Scott, spędził noc w motelu. Oprócz podkreślenia wielkości kobiety (120 kg), piosenkarz uważa ją za jedną ze swoich najbardziej utalentowanych kochanek. Podczas występów na żywo piosence towarzyszy gigantyczna, nadmuchiwana Rosie. Utwór doczekał się coveru przez grupę Guns N’ Roses. Axl Rose na pewno nie przypuszczał wtedy, że stanie się głównym wokalistą AC/DC...

10.  Touch Too Much

Utwór z płyty Highway to Hell. Na 12 dni przed śmiercią Bona Scotta, AC/DC wykonało ten numer w Top of the Pops – music show kanału BBC. Zanim Axl Rose dołączył do zespołu na trasę Rock or Bust World Tour przyznał, że Touch Too Much jest jego ulubionym kawałkiem AC/DC. Piosenka została pierwszy raz zagrana na żywo dopiero w 2016 roku w Pradze.

Jak widać, AC/DC mają bardzo barwną, ale i zawiłą, a momentami wręcz dramatyczną historię. Miejmy nadzieję, że to nie jej koniec i dane nam jeszcze będzie usłyszeć zespół na żywo z Axlem Rose czy Brainem Johnsonem na wokalu! A może z obojgiem… W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty AC/DC polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.