Guns N’ Roses – najlepsze piosenki

Guns N’ Roses, zespół legenda, założony w 1985 roku w Los Angeles. Ich piosenki zna każdy, a krzykliwy głos Axla czy charakterystyczny image Slasha jest rozpoznawalny na całym świecie. Zespół często wraca do Polski, więc w ramach przygotowania przed kolejnymi koncertami grupy prezentujemy informacje o poszczególnych utworach z wydanej w 2004 roku kompilacji Greatest Hits od GN’R.

Sprawdź też Metallica - TOP 10 piosenek

1. Welcome to the Jungle

Numer otwierający debiutancki album zespołu, Appetite for Destruction z 1987 roku, jak i składankę najlepszych piosenek GN’R – Greatest Hits. Utwór wydany został jako drugi singiel promujący pierwszą, ocenianą przez wielu za najlepszą, płytę Guns N’ Roses. Axl Rose, wokalista zespołu przyznaje, ze inspiracją do tekstu było pewne zdarzenie w Nowym Jorku. Podczas gdy frontman zespołu i jego przyjaciel wychodzili z autobusu bezdomny, chcąc przestraszyć młodych chłopaków, krzyknął do nich: "You know where you are? You're in the jungle baby; you're gonna die!" – czyli późniejsze słowa jednej z największych piosenek zespołu. Slash, główny gitarzysta grupy twierdzi, że piosenka została napisana w około trzy godziny.

2. Sweet Child o' Mine

Trzeci singiel również z Appetite for Destruction. Jeden z najpopularniejszych utworów grupy, Sweet Child O’ Mine, powstał zupełnie przypadkiem. Słynna gitarowa solówka rozpoczynająca numer była rozgrzewką Slasha podczas jednej z prób zespołu. Od razu spodobała się Axlowi, który następnie napisał do niej słowa. Slash osobiście nie przepada za tą piosenką, ani swoim riffem. Na szczęście my mamy inne zdanie na ten temat 😉Również teledysk do utworu zarejestrowany został podczas próby Gunsów. W klipie zobaczyć można dziewczyny każdego z członków zespołu, a nawet psa Izziego Stradlina – ówczesnego gitarzysty GN’R.

3. Patience

Singiel z drugiego albumu studyjnego grupy – GN’R Lies z 1988 roku. Jak sama nazwa wskazuje jest to dość spokojny utwór jak na Guns N’ Roses. Domniema się, że melodia i tekst stworzone zostały przez Axla i nawiązują do jego problemów związkowych ze swoją byłą już żoną Erin Everly. Piosenka grana jest na praktycznie każdym koncercie zespołu, lecz nie w akustycznej wersji, jak w oryginale.

4. Paradise City

Kolejny singiel z debiutanckiej płyty zespołu Appetite for Destruction. Podczas występów na żywo piosenka w większości przypadków grana jest na bisach, jako zamykająca show. Utwór powstał rzekomo w vanie, gdy zespół wracał z koncertu pijąc alkohol i przygrywając na gitarach akustycznych. Slash stwierdził, że jest to jego ulubiona piosenka Guns N’ Roses.

5. Knockin’ on Heaven’s Door

Nie każdy wie, że słynna piosenka Knockin’ On Heaven’s Door napisana została przez Boba Dylana. Jednak to cover Guns N’ Roses jest zdecydowanie najpopularniejszą wersją numeru. Znalazła się ona na czwartej płycie studyjnej zespołu, Use Your Illusion II z 1991 roku, wydana została jako drugi singiel z tego krążka. Piosenka znalazła się również na ścieżce dźwiękowej filmu Days of Thunder.

6. Civil War

Piosenka oryginalnie ukazała się na charytatywnym albumie-kompilacji Nobody's Child: Romanian Angel Appeal na rzecz rumuńskich sierot. Następnie, w 1991 roku utwór znalazł się na krążku Use Your Illusion II. Civil War, będący tzw. protest song bardzo dobrze przyjął się w naszym kraju – zajmując pierwsze miejsce polskiej listy przebojów. Gitarowy riff do piosenki -używany jako sound-check, jak i cały jej zamysł zrodził się, podobnie jak Sweet Child o' Mine, również na próbach. Niegdyś lekko zapomniana, obecnie, piosenka grana jest na praktycznie każdym koncercie GN’R.

7. You Could Be Mine

Siódmy singiel z płyty Use Your Illusion II. Piosenka jest również muzycznym motywem przewodnim filmu Terminator 2: Judgment Day z 1991 roku - Arnold Schwarzenegger zaprosił członków zespołu na kolację do własnego domu, aby wynegocjować umowę. Klip do You Could Be Mine zawiera wiele bezpośrednich kadrów z terminatora, ale w teledysku i członkowie zespołu zostali poniekąd wmieszani w fabułę filmu. Utwór jest stałym elementem koncertów zespołu i jest rzekomo o nieudanym związku Izziego Stradlina ze swoją dziewczyną.

8. Don't Cry

Ballada, której dwie wersje zostały wydane jednocześnie na różnych albumach. Wersja z oryginalnym tekstem to czwarty utwór płyty Use Your Illusion I, natomiast wersja z alternatywną częścią liryczną znalazła się na krążku Use Your Illusion II. Piosenka została napisana w 1985 roku pod roboczym tytułem Don't You Cry Tonight, tuż po założeniu zespołu (jak i większość utworów grupy). Opowiada o byłej dziewczynie Izziego, która następnie spotykała się z Axlem, jednak para musiała się rozstać - to właśnie od niej frontman zespołu usłyszał wtedy słowa ‘Don’t cry’. Następnej nocy Axl i Izzy napisali piosenkę w 5 minut. Niestety, do czasów kręcenia klipu Stradlin opuścił grupę, tym samym nie ma go na teledysku do piosenki, której jest współautorem.

9. November Rain

Singiel z trzeciego albumu studyjnego zespołu - Use Your Illusion I z 1991 roku. Teledysk do November Rain był jednym z najdroższych wideoklipów w historii muzyki. Jego produkcja kosztowała 1,5 miliona dolarów. Był pionierem jeśli chodzi o pierwsze wielkometrażowe teledyski lat 90-tych. Ponad 9-minutowy numer ma wiele interpretacji. Z jednej strony opowiada o trudzie miłości, potrzebie każdego człowieka do poczucia własnej przestrzeni i dystansu. Z drugiej jednak strony utwór jest swego rodzaju błaganiem o miłość i przyznaniem, że to uczucie, za którym każdy tęskni. November Rain to najdłuższy w historii utwór, który dostał się do 10 najlepszych numerów zestawienia Billboard Hot 100. Znalazł się również na 1 miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. To także obowiązkowa pozycja na koncertach grupy.

10. Live and Let Die

Kolejny cover na liście najpopularniejszych piosenek Guns N’ Roses, tym razem w oryginalnym autorstwie Paula i Lindy McCartney. Zespół wydał Live and Let Die jako drugi singiel z krążka Use Your Illusion I. Axl Rose i Slash byli fanami piosenki McCartney’ów, jednak nie byli świadomi, że oboje lubią ten kawałek. Pewnej nocy rozmawiając o coverach natrafili na tę piosenkę i od razu zadecydowali o nagraniu własnej jej wersji. Klip do utworu jest ostatnim, w którym występuje Izzy Stradlin.

11. Yesterdays

Trzeci utwór z płyty Use Your Illusion II. Pierwsza, czarno-biała wersja teledysku przedstawiała zespół grający w pustym magazynie. Później nakręcono jednak drugą wersję klipu, która łączy ujęcia z gry na magazynie oraz fotografie członków zespołu zrobione podczas trasy Use Your Illusion Tour. Znalazły się tam też obrazy Stevena Adlera, byłego perkusisty GN’R, jak i Izziego Stradlina, którzy opuścili grupę do tego czasu. Klip znalazł się na kompilacji teledysków zespołu Welcome to the Videos.

12. Ain't It Fun

Cover piosenki zespołu Dead Boys. Gunsi nagrali swoją wersję w 1993 roku na swój piąty krążek studyjny – cover album The Spaghetti Incident?. Michael Monroe z rockowej formacji Hanoi Rocks występuje w utworze na wokalu.

13. Since I Don't Have You

Kolejny utwór z płyty z samymi coverami, czyli z The Spaghetti Incident?. Tym razem Guns N’ Roses na warsztat wzięli utwór grupy The Skyliners. Wersja GN’R wydana została jako trzeci singiel z tej płyty. W teledysku występuje aktor Gary Oldman (bardzo często grający wtedy czarny charakter) jako uśmiechnięty demon, który ciągle kpi z piosenkarza Axl Rose. Klip był ostatnim z udziałem oryginalnych członków Duffa McKagana i Slasha. Jest to także (jak dotąd) ostatni teledysk wydany pod nazwą „Guns N 'Roses”.

14. Sympathy for the Devil

I ostatni kawałek z płyty Greates Hits, zakończony z impetem, bo coverem The Rolling Stones. Piosenka została wydana jako singiel w 1994 roku i nie znalazła się na żadnej płycie studyjnej – tylko właśnie na tej kompilacji. Utwór grany jest na napisach końcowych filmu Interview with the Vampire. Wersja Guns N’ Roses nagrana została 2 lata przed odejściem Slasha z zespołu w 1996 roku. Wtedy już grupa chyliła się ku upadkowi, a sam gitarzysta powiedział, że Sympathy for the Devil to „dźwięk rozpadającego się zespołu”. Jak wiemy, na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a Guns N’ Roses ponownie połączyło swoje pierwotne siły 😉

Jak wspomnieliśmy, GN'R lubią wracać do naszego kraju. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Guns N' Roses polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.