Bryan Adams – TOP 10 piosenek

Bryan Adams, kanadyjski król ballad, od lat cieszy się niemalejącą popularnością wśród miłośników popu i rocka. Autor aż czternastu solowych albumów swoją karierę rozpoczął w zespole Sweeney Todd. Po 5 latach opuścił jednak grupę, a od 1980 roku, kiedy to wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany po prostu Bryan Adams, konsekwentnie pracuje nad swoją pozycją na międzynarodowym rynku muzycznym.

Wokalista jest dość częstym gościem w Polsce, więc w przyszłości na pewno możemy spodziewać się jego powrotu do naszego kraju. Przed tym wydarzeniem zapoznajmy się z absolutnym klasykiem 10 najlepszych ballad Bryana Adamsa.

Sprawdź też 11 rzeczy, których nie wiedziałeś o Stingu

1.  Please Forgive Me

Piosenka wydana została w październiku 1993 roku jako jedyny singiel i dodatkowa piosenka z jego kompilacji z największymi hitami So Far So Good. Piosenka została bardzo wysoko oceniona przez krytyków, stąd też znakomite wyniki na listach przebojów. Teledysk do utworu nakręcony został w studiu nagraniowym z udziałem Adamsa, jego zespołu oraz psa. Adams i jego koledzy z zespołu zaprzyjaźnili się z psem - należącym do właściciela studia - podczas nagrywania utworu i postanowili uwiecznić go także na klipie.

2.  Heaven

Piosenka nagrana została w 1983 roku i początkowo ukazała się na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu A Night in Heaven. Następnie wydana została jako trzeci singiel z czwartego albumu studyjnego Adamsa - Reckless w 1984 roku. W utworze czuć silne wpływy piosenki Faithfully zespołu Journey, przed którym Adams grał jako suport podczas ich trasy Frontiers Tour w 1983. Do utworu powstały dwa klipy – jeden z nich był nawet nominowany do MTV Video Music Awards (VMA) w kategorii Best Cinematography.

3.  Summer Of ‘69

Czwarty singiel z krążka Reckless. Piosenka opowiada o dylemacie pomiędzy ustatkowaniem się, a próbą zostania gwiazdą rocka. W jednym z wywiadów Adams przyznał też, że piosenka jest o miłości i uprawianiu seksu w wakacje – 69 to nawiązanie do do pozycji seksualnej. Utwór otrzymał przychylne opinie od krytyków oraz wysokie zasięgi w stacjach radiowych na całym świecie. Klip przedstawia Adamsa i jego zespół w różnych sytuacjach, w tym w ucieczce przed policją. W teledysku, który również nominowany został do VMA w kategorii Best Male Video, wystąpiły Lysette Anthony (angielska aktorka i modelka) oraz Garwin Sanford (kanadyjska aktorka).

4.  (Everything I Do) I Do It For You

Utwór z szóstego albumu studyjnego Bryana Adamsa Waking Up the Neighbours z 1991. Piosenka znalazła się także na ścieżce dźwiękowej do filmu Robin Hood: Prince of Thieves. (Everything I Do) I Do It For You osiągnął ogromny sukces komercyjny na całym świecie – znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów przynajmniej 16 państw. Utwór sprzedał się w ponad 15 milionach egzemplarzy, czyniąc go najlepiej sprzedającą się piosenką Adamsa, jak i jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów. Utwór otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best Song Written Specifically for a Motion Picture or Television.

5.  Have You Ever Really Loved A Woman?

Piosenka nagrana do filmu Don Juan DeMarco z 1995 roku. Pojawia się w filmie trzy razy, dwukrotnie w wykonaniu innych artystów w języku hiszpańskim, a wreszcie w wykonaniu samego Adamsa podczas napisów końcowych. Utwór jest motywem przewodnim filmu, a rok później ukazał się także na siódmym albumie studyjnym artysty – 18 til I Die. Teledysk nakręcony został w Hiszpanii na Casa los Pavos Reales w Maladze. W klipie występują aktorki Cecilie Thomsen i Amira Casar. Piosenka była nawet nominowana do 68. Oscarów w kategorii Best Original Song, ale przegrała z Colours of the Wind z Pocahontas.

6.  Run To You

Główny singiel z krążka Reckless. Utwór porusza temat niewierności i śpiewany jest z perspektywy mężczyzny, który deklaruje, że nadal będzie „biec” do (run to) swojej uwodzicielskiej kochanki, zamiast do wiernej partnerki. Jednakże w towarzyszącym piosence teledysku Adams przedstawia gitarę jako obiekt pożądania. Klip zdobył aż 5 nominacji do VMA – niestety, nie zdobył żadnej. W teledysku ponownie zobaczyć możemy angielska aktorkę Lysette Anthony. Utwór był oryginalnie napisany dla grupy Blue Öyster Cult, jednak odrzucili oni tę piosenkę.

7.  When You’re Gone

Utwór z ósmego albumu studyjnego artysty, On a Day Like Today (1998). W piosence występuje również Melanie C ze Spice Girls. Piosenkarka nie była jednak pierwszym wyborem Adamsa – najpierw do współpracy zaprosił Sheryl Crow, lecz ta nie odpowiedziała na ofertę. Piosenka jest często wykonywana na koncertach artysty. Zazwyczaj Adams wybiera z tłumu partnerkę do duetu. Teledysk przedstawia Adamsa i Melanie w trzypiętrowym domku z 9 pokojami – są oni odizolowani od siebie w innych pomieszczeniach.

8.  Straight From The Heart

Główny singiel z trzeciego albumu studyjnego Adamsa – Cuts Like a Knife z 1983 roku. Jest to przełomowa piosenka w karierze artysty – pierwsza, której udało się znaleźć w 40 obecnie najpopularniejszych piosenek, tzw. top 40, obejmując 10 miejsce. Utwór zdobył również 32 miejsce w notowaniu Adult Contemporary publikowanym przez magazyn Billboard. W kanadyjskim Adult Contemporary Straight From The Heart uplasowało się na pierwszym miejscu.

9.  Here I Am

Piosenka została napisana i nagrana w 2002 roku do filmu Spirit: Stallion of the Cimarron. Wydano ją zarówno na oficjalnej ścieżce dźwiękowej, jak i jako singiel. Utwór stał się numerem jeden w Portugalii i nr 5 Wielkiej Brytanii. Piosenka zdobyła nagrodę ASCAP i była nominowana do Złotych Globów w kategorii Best Original Song. Adams nagrał także francuską wersję piosenki zatytułowaną Me voilà. Akcja teledysku rozgrywa się w południowo-zachodniej części USA, gdzie Adams i kilka kobiet mieszkających na pustkowiu walczy o przetrwanie. Kadr ze stadem koni biegnących przez pustynię jest nawiązaniem do filmu.

10.  All For Love

Piosenka stworzona na potrzeby filmu The Three Musketeers, wykonana z Rodem Stewartem i Stingiem. Tytuł został zainspirowany mottem Trzech Muszkieterów - All for one, and one for all (jeden za wszystkich, wszyscy za jednego). Utwór w tym samym roku, 1993, został wydany jako singiel. Piosenka zdobyła pierwsze miejsce notowania Billboardu Hot 100.

Miejmy nadzieję, że powyższe ballady uda nam się jeszcze kiedyś usłyszeć na żywo! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to koncerty Bryana Adamsa polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.