KISS - 10 największych hitów

KISS, często stylizowany również jako KIϟϟ, to formacja hard rockowa z Nowego Jorku założona w 1973 roku. Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny wygląd sceniczny – umalowane twarze na czarno-biało oraz kostiumy-zbroje. Ich glam-metalowa stylistyka sprawiła, że KISS jest jednym z zespołów, które sprzedały najwięcej płyt w historii (ponad 75 milionów egzemplarzy na całym świecie).

W 2018 roku KISS ogłosili, że po 45 latach na scenie ruszają w pożegnalną trasę zatytułowaną The End of the Road World Tour. Ostatnim ich koncertem ma być występ 17 lipca 2021 w Nowym Jorku roku, gdzie to grupa została założona. Finalna trasa koncertowa KISS nie omija również Polski – zespół wystąpi po raz ostatni w naszym kraju 15 lipca 2020 roku na Arenie Gliwice. Przed tym historycznym wydarzeniem przypomnijmy sobie 10 największych hitów KISS.

Sprawdź też Aerosmith - TOP 10 piosenek

1.  I Was Made For Lovin’ You

Zdecydowanie najpopularniejsza piosenka KISS, wydana jako pierwszy singiel z płyty Dynasty z 1979 roku. Jest pozycją obowiązkową na każdym z koncertów grupy. I Was Made For Lovin’ You była w rzeczywistości piosenką napisaną pod publikę – zespół był skłócony ze swoimi producentami, którzy chcieli, aby muzyka KISS szła bardziej mainstreamowym kierunku. W odpowiedzi zespół stworzył piosenkę z silnie wyczuwalnymi wpływami disco, aby pokazać, jak łatwo jest zrobić prosty hit dla tłumów. Sami członkowie grupy przyznają, że nie lubią piosenki. Co więcej, klip utworu stworzony został po tym, jak krótko przed rozpoczęciem koncertu odwołano występ KISS. Muzycy stwierdzili wtedy, że wykorzystają rozstawioną już scenę do nagrania dwóch teledysków – jednym z nich był właśnie obraz do I Was Made For Lovin’ You.

2.  God Gave Rock ‘N’ Roll To You II

Cover piosenki God Gave Rock ‘N’ Roll To You zespołu Argent z 1973 roku, jednak ze zmodyfikowaną linią tekstową (stąd też delikatna zmiana w nazwie). KISS nagrał swoją wersją utworu pod film Bill & Ted's Bogus Journey, a po roku numer został również uwzględniony w albumie Revenge z 1992 roku. Jest to jedna z niewielu piosenek KISS powstałych w okresie, gdzie nie malowali się na scenę, która stała się stałym punktem występów grupy.

3.  Rock And Roll All Nite

Piąty singiel z krążka Dressed to Kill z 1975 roku. Kolejna szlagierowa piosenka KISS, która stała się stałym bywalcem set list zespołu i niemal zawsze grana jest na koncertach jako ostatnia. Utwór nie stał się jednak hitem z miejsca – dopiero dłuższa wersja koncertowa dotarła na wyższe miejsca list przebojów. Rock And Roll All Nite zajęło 16. pozycję w rankingu VH1 najlepszych piosenek hard rockowych wszech czasów.

4.  Detroit Rock City

Klasycznie rockowa piosenka z albumu Destroyer z 1976 roku, uważana także za jeden z najbardziej technicznych numerów w repertuarze zespołu. Gitarowe solo słynne ze swojego stylu nawiązującego do flamenco miało duży wpływ na rozwój muzyki rockowej i heavy metalowej. Inspiracje czuć szczególnie u zespołów Iron Maiden oraz Pantera. Nawet sama okładka albumu Destroyer została, można powiedzieć, skopiowana przez zespół Manowar do Fighting The World:

5.  Heaven’s On Fire

Pierwszy singiel z albumu Animalize z 1984 roku. To również, obok God Gave Rock ‘N’ Roll To You II, jedna z nielicznych piosenek bezmakijażowej ery zespołu, która po powrocie KISS do charakterystycznego wizerunku scenicznego została w koncertowym repertuarze zespołu.

6.  Lick It Up

Pierwszy singiel a zarazem piosenka tytułowa 11-go albumu studyjnego KISS z 1983 roku. Będąc nieodłącznym elementem występów zespołu na żywo, utwór został wykonany przez grupę ponad 1300 razy na stan z sierpnia 2015, ze względu na dużą popularność wśród fanów. Klip to utworu jest pierwszym, w którym muzycy KISS występują bez charakterystycznego makijażu.

7.  Forever

Drugi singiel z krążka Hot in the Shade z 1989 roku. Klip do ballady był często emitowany w MTV, uplasował się również na pierwszym miejscu zestawienia Most Requested Videos tego kanału muzycznego. Paradoksalnie teledysk ten jest prawdopodobnie najprostszym obrazem wyprodukowanym przez KISS, gdyż pokazuje zespół grający piosenkę w pustym pokoju.

8.  I Love It Loud

Heavy metalowy singiel zespołu z płyty Creatures of the Night z 1982 roku, będący również stałym elementem koncertów zespołu. Linia melodyczna w piosence wycisza się, następnie powraca jeszcze głośniej, a później wycisza się po raz drugi. Ten zamysł został zaczerpnięty od zespołu The Beatles, a konkretniej z utworów Helter Skelter i Strawberry Fields Forever.

9.  Psycho Circus

Piosenka tytułowa z 18-go krążka studyjnego grupy z 1998 roku. Jako singiel był to pierwszy utwór KISS, który uplasował się na najwyższym miejscu zestawienia Billboardu Hot Mainstream Rock Tracks. Numer otwierał każdy koncert promujący trasę Psycho Circus Tour („welcome to the show”), jest to również tzw. opening track albumu o tej samej nazwie.

10.  Reason To Live

Ballada, a zarazem singiel albumu Crazy Nights z 1987 roku. Klip do utworu przedstawia zespół wykonujący piosenkę na żywo na dobrze oświetlonej scenie, przerywany ujęciami młodej blondynki, modelki Playboya - Eloise Broady, która przeżywa problemy związkowe z Paulem Stanleyem (frontmanem KISS).

Ostatni koncert KISS w Polsce już 15 lipca w Gliwicach - w celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.