Korn – 10 najlepszych piosenek

Korn, a właściwie KoЯn, to zespół z Kalifornii uznawany za pionierów nu metalu. Powstał w 1993 roku po rozpadzie zespołu L.A.P.D., gdzie grali gitarzysta, basista i perkusista obecnego Korn. Odwrócone R w oficjalnym logo zespołu oraz jego nierówna, pokarbowana pisownia tłumaczone są na wiele sposobów. Jedną wersją jest intencja nawiązania do dziecięcego pisma, natomiast mówi się też, że to sam Jonathan Davis (frontman grupy) dla zabawy napisał nazwę zespołu lewą ręką i odwrócił R. To tłumaczyłoby również „niechlujną” pisownię pozostałych liter, które wyszły spod jego niezbyt sprawnej w pisaniu lewej ręki.

Grupa już 2 czerwca 2020 roku wystąpi w Polsce w ramach Impact Festival. Na tę okoliczność przygotowaliśmy subiektywny ranking 10 (naszym zdaniem) najlepszych piosenek Korn. Zatem odliczamy:

1. Falling Away From Me

Utwór wydany jako pierwszy singiel z czwartej płyty studyjnej Issues. Piosenka stała się jednym z najpopularniejszych singli Korna, głównie dzięki klipowi poruszającemu tematykę przemocy wobec dzieci. Jak twierdzi wokalista zespołu „piosenka dotyczy przemocy domowej i tego, że istnieją sposoby na uzyskanie pomocy, czy to przez rozmowę, czy telefon na infolinię, są sposoby na wyjście z tych sytuacji. Nikt nie musi być tak traktowany”.

2. Word Up!

Jest to cover piosenki zespołu Cameo, chociaż nie w wykonaniu 1:1. Utwór ten otwiera składankę Greatest Hits, Volume 1 z 2004 roku. Word Up! był również pierwszym singlem z tej płyty. Co ciekawe, jak się okazało piosenka używana była przez Korn jako sound-check, a jej pełną wersję zdecydowali się nagrać dopiero na kompilację najlepszych utworów zespołu. I słusznie, gdyż piosenka okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym.

3. Coming Undone

Utwór wydany jako drugi singiel z siódmej studyjnej płyty zespołu See You on the Other Side z 2005 roku. Piosenka jest stałym bywalcem set list zespołu (jako jedyna z tego albumu), a na koncertach najczęściej grana jest w połączeniu z We Will Rock You zespołu Queen.

4. Thoughtless

Piosenka wydana również jako drugi singiel, tym razem promujący piąty krążek studyjny zespołu – Untouchables z 2002 roku. Opowiada o strzelaninie w Columbine High School oczami morderców. Masakra z 1999 roku dokonana przez dwóch nastoletnich uczniów, którzy popełnili masowe morderstwo na swoich rówieśnikach, a następnie samobójstwo stała się inspiracją do utworu Korn. Frontman zespołu mówi, że jest to „piosenka o ludziach, którzy są ciągle wyśmiewani i związanych z tym skutkach ubocznych”.

5. You’ll Never Find Me

Pierwszy singiel z najnowszej płyty Korn – The Nothing (2019). Jest to trzynaste wydawnictwo studyjne zespołu, a zarazem pierwszy krążek grupy wydany po śmierci byłej żony wokalisty oraz jego matki, co znajduje swoje odzwierciedlenie w tekstach. Jak sam mówi: „w zeszłym roku przeżyłem piekło i musiałem oczyścić się z tego, przez co przechodziłem i przeprowadzić słuchacza przez to doświadczenie”.

6. Take Me

Drugi singiel z krążka zatytułowanego The Serenity of Suffering z 2016 roku. Piosenka została początkowo stworzona przez Davisa na jego debiutancki solowy album, jednak finalnie została przerobiona na utwór Korn. Słowa opowiadają o uzależnieniu i nadużywaniu substancji psychoaktywnych, a konkretniej napisane zostały z perspektywy samego narkotyku (take me – weź mnie). Wokalista rozlicza się tu ze swoim własnym problemem, a klip pokazuje, jak artysta walczy z syndromem odstawiennym.

7. Did My Time

Piosenka stworzona na potrzeby filmu Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life i wydana jako singiel w 2003 roku, później uwzględniona również na szóstym albumie studyjnym Korn (Take a Look in the Mirror). Jak przyznaje frontman zespołu utwór jest o wszystkim, co aktualnie dzieje się w jego życiu, o zmęczeniu ciągłymi niepowodzeniami i oczekiwaniu aż w końcu „stanie się coś dobrego”.

8. Never Never

Singiel wiodący z 11-go albumu studyjnego grupy - The Paradigm Shift z 2013 roku. Jak mówi Jonathan, to piosenka o związku, o bólu, jaki powoduje przechodzenie przez wiele nieprzyjemnych sytuacji w relacji dwóch osób. Do tego stopnia, że pojawiają się myśli, iż nie jest to tego warte, „nigdy, nigdy nie będę już kochał”. Zdaniem wokalisty człowiek „doświadcza tak wielu nacisków, aby być dobrym tatą, dobrym mężem, dobrym kochankiem lub kimkolwiek innym. Bycie w związku to ciężka praca ”.

9. Got the Life

Drugi singiel z trzeciej płyty studyjnej zespołu Follow the Leader z 1998 roku. Członkowie zespołu od początku czuli, że w piosence jest coś wyjątkowego, jednak bali się przyjęcia jej przez swoją publiczność. Utwór ma trochę wspólnego z rave’ami, które były bardzo popularne pod koniec XX wieku. Mimo obaw grupy utwór stał się komercyjnym sukcesem.

10. Twisted Transistor

Pierwszy singiel ze wspomnianego już wcześniej albumu See You on the Other Side. To piosenka o samotności, smutku i ogólnym niepowodzeniu, które zostaje jednak przełamane dzięki muzyce utrzymującej przy życiu i dodającej chęci do działania.

Koncert Korn już 2 czerwca w Łodzi - w celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.