Pet Shop Boys – 10 największych hitów

Pet Shop Boys to powstały na początku lat 80-tych brytyjski duet, w którego skład wchodzą Chris Lowe i Neil Tennant, tworzący muzykę gatunku synth-pop z elementami disco i elektroniki. Ich charakterystyczny styl i niebanalne teksty wyróżniły grupę na tle konkurencji oraz zapewniły światowy sukces. Zespół już 24 maja tego roku wystąpi na warszawskim Torwarze. Przed tym obowiązkowym wydarzeniem dla każdego fana Pet Shop Boys, zapoznajmy się z 10 piosenkami zespołu z największą liczbą odtworzeń.

1. West End Girls

Utwór z 1984 roku, na kanale YouTube zdobył prawie 80 mln wyświetleń. Jego tytuł nie jest przypadkowy – duet na początku miał nazywać się West End, jednak artyści zapożyczyli nazwę Pet Shop Boys od znajomych, którzy pracowali w sklepie zoologicznym.

2. It’s a Sin

Chyba najbardziej rozpoznawalny kawałek Pet Shop Boys, z liczbą ponad 75,5 mln wyświetleń. Utwór był pierwszym singlem z drugiej płyty studyjnej duetu – Actually z czerwca 1987 roku. W piosence Tennant daje upust swoim emocjom związanym ze wspomnieniami ze szkoły katolickiej, do której uczęszczał. Główną rzeczą, którą z niej wyniósł, to poczucie, że wszystko, co robi jest grzechem. Mimo poważnego brzmienia piosenki artysta zapewnia, że utwór powstał w 15 minut w przypływie frustracji i gniewu, więc nie należy go brać całkowicie na poważnie.

3. Domino Dancing

Do tej pory na YouTube utwór zebrał prawie 52 mln wyświetleń. Ta piosenka z kolei była wiodącym singlem z trzeciej studyjnej płyty zespołu zatytułowanej Introspective z 1988 roku. Piosenka była numerem jeden na listach przebojów w Hiszpanii, Finlandii oraz Polsce! W numerze zdecydowanie czuć inspirację latynoskimi rytmami (stąd niebywały sukces na Półwyspie Iberyjskim). Fabuła klipu opowiada o trójkącie miłosnym między dwoma przystojnymi młodymi mężczyznami, którzy rywalizują o względy pięknej kobiety. Magazyn Rolling Stone uznał ten teledysk za „prawdopodobnie najbardziej homoerotyczny klip popowy, jaki kiedykolwiek powstał”, powołując się na ujęcia slow motion mężczyzn walczących na plaży.

4. What Have I Done To Deserve This

Singiel z albumu Actually, który osiągnął ponad 27 mln wyświetleń na YouTube. W utworze gościnnie występuje piosenkarka Dusty Springfield, która dzięki dobremu przyjęciu What Have I Done To Deserve This doświadczyła ponownego wzrostu zainteresowania swoją twórczością.

5. Always On My Mind

Piosenka oryginalnie nagrana przez piosenkarkę Brendę Lee w 1972 roku, doczekała się wielu wersji: Elvisa Presleya, Williego Nelsona oraz właśnie Pet Shop Boys. Duet wykonał ją pierwszy raz w programie telewizyjnym z okazji 10 rocznicy śmierci Presleya. Potem zespół zdecydował się na nagranie piosenki i wydanie jej jako singiel w Wielkiej Brytanii.

6. Go West

Kolejny znakomicie przyjęty cover w historii Pet Shop Boys, tym razem oryginalne wykonanie to zespół Village People. Piosenka była hitem w latach 70-tych, a później ponownie w 1993 roku, kiedy to Pet Shop Boys nagrało swoją wersję utworu. Nowa odsłona utworu ma lekko zmodyfikowaną linię melodyczną nawiązującą początkiem do hymnu ZSRR. Klip w sposób oczywisty nawiązuje do symboliki radzieckiej - mężczyźni maszerujący z czerwonymi flagami, czerwone gwiazdy, sierp i młot, a także znane monumenty: Lenina, Gagarina oraz Zdobywców Kosmosu. Do tego duet Pet Shop Boys pojawia się w scenerii Placu Czerwonego w Moskwie. Zachód jest symbolizowany przez czarnoskórą kobietę stylizowaną na Statuę Wolności. Utwór można odbierać, jako delikatne zaproszenie postradzieckiej Rosji do współpracy z Zachodem.

7. Suburbia

Utwór wydany, jako czwarty singiel z krążka z 1986 roku zatytułowanego Please. Doczekał się niemal 14 mln wyświetleń na YouTube. Główną inspiracją do tej piosenki był film Penelope Spheeris Suburbia z 1984 roku, przedstawiający przemoc i nędzę na przedmieściach Los Angeles. To w połączeniu z zamieszkami w Brixton z 1981 i 1985 roku skłoniło Neila Tennanta z duetu do refleksji o przedmieściach i ich ciężkim klimacie.

8. Love etc.

Najnowszy numer Pet Shop Boys z naszej listy – z 2009 roku z dziesiątego albumu studyjnego Yes. Wypuszczony został jako główny singiel z tego krążka. Na kanale YouTube zdobył dotychczas ponad 13,5 mln wyświetleń. Pet Shop Boys przyznają, że Love etc. brzmi kompletnie inaczej od pozostałej twórczości zespołu.

9. New York City Boy

Drugi singiel z albumu Nightlife z 1999 roku. Klip przedstawia najpopularniejsze miejsca w Nowym Yorku i doczekał się pond 12,5 ml wyświetleń.

10. Being Boring

Pierwszy utwór z czwartego albumy grupy – Behaviour, wypuszczony, jako drugi singiel promujący krążek. Piosenka dotyczy idei dorastania oraz tego, jak postrzeganie świata i wartości ludzi zmieniają się wraz z wiekiem. Tytuł wyraźnie nawiązuje do tego, jak ktoś w Japonii oskarżył duet o „bycie nudnymi”.

Bilety na koncert Pet Shop Boys wciąż do nabycia na AleBilet.