Marilyn Manson – 10 najlepszych utworów

Marilyn Manson to niezmiennie kontrowersyjna osobistość sceny rockowej. Brian Hugh – Warner, bo tak brzmi jego prawdziwe imię i nazwisko, to amerykański wokalista, artysta - malarz. Od ponad 20 lat szokuje swoim nonkonformizmem, wyglądem i zachowaniem. Ma ugruntowaną pozycję w świecie kultury. Razem z zespołem stanowią jedną z najpopularniejszych grup metalowych wszechczasów, a Manson w 2009 roku został sklasyfikowany na 19 miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmenów wszech czasów wg. Roadrunner Recors.

Prezentujemy Wam, klasycznie subiektywne, Top 10 piosenek Marilyna Mansona, na którego koncert w Polsce, miejmy nadzieję, nie będziemy musieli długo czekać!

1.  Putting Holes In Happiness

Drugi singiel z szóstego albumu studyjnego artysty - Eat Me, Drink Me z 2007 roku. Utwór napisany został w urodziny Mansona (5 stycznia 2007) i miał być pierwszym wydanym singiel z płyty, ale wytwórnia wyperswadowała jednak wypuszczenie Heart-Shaped Glasses (When the Heart Guides the Hand) jako pierwszy singiel. Jest to bardzo przejmująca piosenka, z szarpiącym za serce solo gitarowym.

2.  The Fight Song

Drugi singiel z czwartej studyjnej płyty Mansona zatytułowanej Holy Wood (In the Shadow of the Valley of Death) z 2001 roku. Tytuł piosenki nawiązuje do hymnów szkolnych drużyn futbolowych, zwanych właśnie fight songs, o czym opowiada też teledysk. Jest to hard rockowy utwór, ze słyszalnymi wpływami glam rocka. Manson unika w nim typowych, przereklamowanych haseł przeciwników kościoła. Numer został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków.

3.  Coma White

Ostatni numer z trzeciego wydawnictwa studyjnego zespołu - Mechanical Animals z 1999 roku. Jest to hard rockowa ballada, do której inspiracją był związek Mansona z amerykańską aktorką, Rose McGowan, oraz jego znieczulica spowodowana zażywaniem narkotyków. Krytycy głosili różne interpretacje znaczenia utworu, od piosenki o uzależnionej od narkotyków kobiecie po krytykę kultury celebrytów. Piosenka spotkała się z pozytywną reakcją krytyków muzycznych, a niektórzy uznali ją nawet za jedną z najlepszych w karierze zespołu.

4.  No Reflection

Pierwszy singiel z ósmego albumu studyjnego wokalisty - Born Villain z 2012 roku. Zarówno utwór, jak i cała płyta wnoszą nowe brzmienie Marilyna Mansona, a zarazem są powrotem wokalisty w najlepszym, industrialnym wydaniu. Piosenka zdobyła uznanie krytyków oraz nominację do Nagród Grammy w kategorii Best Hard Rock/Metal Performance. Teledysk do utworu również przypadł do gustu krytyków, którzy podkreślali, że Manson nigdy nie zawodzi, jeżeli chodzi o produkcję najbardziej obscenicznych i odważnych klipów.

5.  Personal Jesus

Cover legendarnej piosenki zespołu Depeche Mode. Utwór znalazł się na kompilacji typu greates hits Marilyna Mansona - Lest We Forget: The Best Of z 2004 roku. Była to jedyna niewydana wcześniej piosenka z tego albumu. Artysta przyznał w jednym z wywiadów, że zdecydował się na nagranie własnej wersji Personal Jesus, gdyż gdyby miał napisać piosenkę, to właśnie takie słowa by w niej zawarł. Manson podkreślił również walory muzyczne Depeche Mode, jako bardzo inspirujące i hipnotyzujące.

6.  The Beautiful People

Pierwszy singiel z drugiego albumu studyjnego Marilyna Mansona - Antichrist Superstar z 1996 roku. Utwór sklasyfikowany jest jako gatunek alternative metal. Tytuł piosenki zainspirowany jest książką Marilyna Bendera - The Beautiful People z 1967 roku. Utwór jest jednym z najpopularniejszych wśród dyskografii zespołu oraz został sklasyfikowany na 28 miejscu rankingu 40 Najlepszych Metalowych Piosenek zestawienia VH1.

7.  Sweet Dreams (Are Made Of This)

Kolejny cover w naszym zestawieniu, tym razem szlagierowej piosenki Eurythmics. Utwór został wydany jako pierwszy singiel z EPki zespołu z coverami zatytułowanej Smells Like Children z 1995 roku. Manson w swojej autobiografii z 1998 roku The Long Road Out Of Hell przyznaje, że ich wytwórnia nie chciała początkowo wydać piosenki jako singiel, lecz artysta wiedział, że cover spodoba się nawet tym, którym nie przypada do gustu twórczość zespołu. Na szczęście przeforsował swoje zdanie i miał rację.

8.  The Dope Show

Pierwszy singiel z albumu Mechanical Animals (1998). Po kontrowersyjnym wydawnictwie, jakim bez wątpienia było Antichrist Superstar (1996), które przysporzyło mu sporo wrogów wśród wyznawców kościoła, Manson nie chciał się zaszufladkować, więc zainspirował się stylem Davida Bowie’go, stylizując nawet włosy na artystę i przechodząc mocniej w kierunku glam rocka. W nowym albumie mamy wiele odniesień do narkotyków, o czym właśnie opowiada ten utwór.

9.  The Nobodies

Trzeci, a zarazem ostatni singiel z krążka Holy Wood (In the Shadow of the Valley of Death) (2001). Piosenka zaadresowana jest do Erica Harrisa i Dylana Klebolda, sprawców masakry w Columbine High School z 1999 roku. Tytuł utworu nawiązuje do słów mordercy Johna Lennona – Marka Davida Chapmana, który podczas zeznań wyznał, że ‘czuł się, jak nikt’ – ‘felt like a nobody’. Piosenka ukazała się również w filmie z udziałem Johnnego DeppaFrom Hell z 2001 roku opowiadającym o mordercy nazywanym ‘Jack the Ripper’.

10.  This Is The New Shit

Numer otwierający album, a zarazem drugi singiel z piątego krążka studyjnego zespołu - The Golden Age of Grotesque z 2003 roku. Tuż obok mOBSCENE, utwór uznawany jest za najlepszy z tego wydawnictwa. W celu uniknięcie kontrowersji oraz cenzury powstała również alternatywna wersja tytułu utworu This Is The New Hit. Piosenka zdobyła uznanie wśród krytyków oraz pojawiło się w paru ścieżkach dźwiękowych do filmów i seriali.

Czekamy na kolejny koncert Marilyna Mansona w Polsce! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.