Iron Maiden - 10 najlepszych piosenek

Iron Maiden to angielski heavy metalowy zespół założony w Londynie w 1975 roku przez basistę i autora utworów grupy – Steve’a Harrisa. Zespół wybił się na początku lat 80-tych i często nazywany jest pionierem nowej fali brytyjskiego heavy metalu. Pomimo małego wsparcia radia czy telewizji, Iron Maiden są uważani za jeden z najlepszych i najbardziej wpływowych heavy metalowych zespołów w historii.

Iron Maiden, w ramach swojej kolejnej trasy - The Legacy of the Beast - nie ominął również Polski. Zespół zagra 11 czerwca 2021 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Nie ukrywamy, że to nasz ukochany zespół i ciężko było wybrać tylko 10 utworów, ale prezentujemy Wam nasze, bardzo subiektywne, top 10 piosenek Iron Maiden.

Sprawdź też 4 interesujące fakty na temat Judas Priest, które powinieneś znać

1.  The Wicker Man

Pierwszy singiel, a zarazem numer otwierający 12-sty album studyjny zespołu – Brave New World z 2000 roku. Był to pierwszy utwór po powrocie do zespołu głównego wokalisty, Bruce’a Dickinsona oraz gitarzysty – Adriana Smitha. Tytuł utworu zainspirowany został kultowym brytyjskim filmem o tej samej nazwie. Piosenka rzekomo powstała przypadkowo na próbie, kiedy to Smith kombinował z riffami. Finalnie okazało się, że numer na idealną długość na singiel (4:35), a kończąca go przyśpiewka stała się nawet hymnem po zdobyciu bramki przez drużynę hokejową Washington Capitals.

2.  Hallowed Be Thy Name

Genialny utwór, zamykający legendarne, trzecie studyjne wydawnictwo zespołu z 1982 roku – The Number of the Beast. Piosenka została uznana za jeden z najważniejszych utworów heavy metalowych wszech czasów oraz za jeden z głównych szlagierów Iron Maiden. Utwór znalazł się praktycznie na każdej set liście koncertowej grupy. Jest to jeden z najchętniej coverowanych numerów zespołu oraz ulubiony pośród jego członków. Tekst piosenki to opowieść o przemyśleniach więźnia, który zaraz ma zostać powieszony.

3.  Afraid To Shoot Strangers

Trzeci utwór ze szlagierowej, dziewiątej studyjnej płyty Maidenów – Fear of the Dark z 1992 roku. Było to ostatnie wydawnictwo zespołu z Dickinsonem na wokalu, aż do jego powrotu w 1999. Okładka płyty, jak każda inna Iron Maiden, przedstawia ‘maskotkę zespołu’ – Eddiego. Utwór rozpoczyna się bardzo spokojnie, lecz później z czasem jego energia narasta. Opowiada historię z punktu widzenia żołnierza przygotowującego się do bitwy, który ma wątpliwości, co do walki dla kraju oraz boi się zabijać obcych – afraid to shoot strangers.

4.  Run To The Hills

Szósty utwór, z krótkiej, jak na Maidenów (ale jakiej!), płyty The Number of the Beast (1982). Piosenka została wydana jako pierwszy singiel z tego wydawnictwa i jest pierwszym utworem zespołu z Dickinsonem na wokalu. Jest to jeden z najpopularniejszych utworów Iron Maiden. Według zestawienia VH1 40 Najlepszych Piosenek Metalowych, Run to the Hills plasuje się na 27 miejscu. Piosenka porusza ciągły problem kolonizacji.

5.  Wasting Love

Trzeci singiel, a zarazem szósty numer z Fear of the Dark (1992). Jak w jednej z wypowiedzi przyznał Dickinson: ‘ta piosenka mówi o różnicy między uprawianiem miłości a prawdziwym odczuwaniem jej’. Cover do singla jest trzecim, który nie uwzględnia maskotki Eddiego, pozostałe to Running Free (live) i From Here to Eternity. Zdjęcie na okładce nawiązuje do teledysku powstałego do piosenki przedstawiającego mężczyznę tatuującego sobie imiona kobiet na całym ciele.

6.  Fear Of The Dark

Tytułowy utwór z albumu z 1992 roku, zamykający całą płytę. Piosenka została nominowana do Nagród Grammy w kategorii Best Metal Performance. Kiedy numer jest wykonywany na żywo, publiczność zawsze śpiewa melodię instrumentalną, a podczas łagodniejszych sekcji czasami staje się głośniejsza niż sam zespół. Tekst piosenki opowiada historię mężczyzny, który zawsze bardzo bał się ciemności. Przypomina sobie, jak wiele razy podczas samotnego chodzenia nocą miał poczucie bycia śledzonym. Podobno Steve Harris, basista grupy, napisał ten numer, gdyż sam bardzo bał się ciemności.

7.  Ghost of the Navigator

Drugi utwór z płyty Brave New World (2000). Słowa piosenki są metaforą życia - statek płynie na zachód w kierunku zachodzącego słońca, reprezentującego śmierć. Tytułowy duch nawigatora - Ghost of the Navigator - może być aluzją do wszystkich, którzy przechodzą przez życie nieświadomie, bez przekonania, dlatego są zagubieni i tracą kontrolę nad nawigacją. Na okładce albumu również dostrzec można nawiązujące do przesłania utworu statki.

8.  Blood Brothers

Czwarty utwór z wydawnictwa Brave New World. Piosenka opowiada o śmierci ojca basisty zespołu - Steve'a Harrisa. Numer dotyka także tematyki życia i tego, co może być po nim. Obraz zmarłego ojca pokazuje, jak wspomnienia tych, którzy odeszli, dają nam spojrzenie na życie po śmierci. Podczas koncertów, utwór był od czasu do czasu dedykowany ofiarom katastrof lub wojen domowych, a nawet metalowej legendzie Ronnie Jamesowi Dio.

9.  When the Wild Wind Blows

Zamykający numer z najnowszej płyty z naszego zestawienia – The Final Frontier z 2010 roku. Potężny, 11-sto minutowy utwór został w całości skomponowany przez Steve’a Harrisa. Zgodnie z tradycją Iron Maiden inspirowania się filmami przy tworzeniu piosenek, ta jest oparta na When the Wind Blows, animacji wydanej w 1986 roku (na podstawie powieści graficznej) o starszej parze, która postanawia zbudować podziemne schronienie w obawie przed wojną nuklearną.

10.  Seventh Son of a Seventh Son

Tytułowy numer z siódmego albumu studyjnego zespołu z 1988 roku. Opowiada legendę syna siódmego syna (Seventh Son of a Seventh Son), który, urodziwszy się w niezłamanej przez żadną córkę linii, miał dziedziczyć ponadprzyrodzone moce. Inspiracją do piosenki, jak i do całego wydawnictwa, była książka Seventh Son: Book One of the Tales of Alvin Maker Orsona Scotta Carda. Jest to seria powieści fantasy osadzonych w Ameryce na przełomie XVIII i XIX wieku. Kilka rozdziałów książki opowiada o ciężarnej matce, która ma urodzić siódmego syna (jej mąż jest również siódmym synem). Jednak siły we wszechświecie nie chcą, aby ten chłopiec się urodził z obawy na ogrom posiadanych przez niego mocy.

Koncert Iron Maiden, przeniesiony z 7 lipca 2020 roku, odbędzie się 11 czerwca 2021 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Będzie to pierwszy koncert na całej trasie The Legacy of the Beast od czasów pandemii! Naprawdę, nie możecie tego przegapić, będzie legendarnie! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.