Panic! At The Disco – 10 najlepszych piosenek

Panic! At The Disco to zespół założony w 2004 roku w Las Vegas grający muzykę z pogranicza rocka i popu. Ich wokalistą jest charyzmatyczny Brendon Urie, który poszczycić się może naprawdę imponującą skalą głosu. Zespół ma na swoim koncie 6 albumów studyjnych.

Wciąż czekamy na ich pierwszy solowy koncert w Polsce, gdyż do tej pory wystąpili jedynie w 2010 na Coke Live Music Festival. Chcąc być jednak przygotowanym na to wydarzenie, prezentujemy Wam nasze subiektywne TOP 10 utworów Panic! At The Disco.

1.  Say Amen (Saturday Night)

Osobiście nasz ulubiony numer Panic! Znalazł się na ostatniej, szóstej płycie studyjnej zespołu – Pray for the Wicked z 2018 roku. Piosenka została wypuszczona jako główny singiel z tego albumu i była pierwszym utworem Panic! At The Disco, który zajął pierwsze miejsce na liście Billboardu Alternative Songs. W utworze wyczuć można lekkie wpływy hip-hopu i elektroniki. Jest to również jeden z największych popisów wokalnych Urie’go. Klip do piosenki jest wstępem do całej historii przedstawionej później w teledyskach do utworów This Is Gospel oraz Emperor's New Clothes.

2.  Emperor’s New Clothes

Utwór z piątej płyty studyjnej, Death of a Bachelor z 2015 roku, wydany jako trzeci singiel z tego albumu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, teledysk do piosenki jest ostatnią częścią historii zaprezentowanej z trylogii klipów Say Amen, This Is Gospel, Emperor’s New Clothes. Teledysk do tego rockowego numeru był najchętniej oglądanym teledyskiem z krążka Death of a Bachelor osiągając wynik ponad 251 milionów wyświetleń na kanale YouTube.

3.  High Hopes

Zdecydowanie najbardziej popularny numer Panic! Utwór wypuszczony została jako drugi singiel z ostatniej płyty Pray for the Wicked (2018), którym zespół szturmem podbił listy przebojów na całym świecie. High Hopes uznać można za moment przełomowy w karierze zespołu, gdyż nigdy wcześniej nie udało im się uzyskać tak szerokiego rozgłosu w radio. Piosenka przez długie tygodnie utrzymywała się na pierwszych miejscach list przebojów w Polsce (gdzie została wyjątkowo dobrze przyjęta) oraz na topowych miejscach europejskich list. Zajęła również 4 miejsce Billboard Hot 100 – najwyższy wynik Panic At The Disco w tym zestawieniu w historii.

4.  The Ballad Of Mona Lisa

Pierwszy singiel z trzeciego studyjnego wydawnictwa zespołu - Vices & Virtues z 2011 roku. Wokalista Brendon Urie napisał tę piosenkę, aby wyrazić osobiste zmagania i przekonania wiele lat przed jej oficjalną produkcją na potrzeby albumu Vices & Virtues. Aluzja do słynnego portretu Mona Lisy polega na bezemocjonalnym wyrazie twarzy – patrzymy na nią i nie wiemy, co myśli. Urie w wielu wywiadach podkreślał, że jest to piosenka o wewnętrznym dualizmie osobowości i o maskach emocji, jakie nakładamy.

5.  Death Of A Bachelor

Tytułowa piosenka z piątego albumu studyjnego zespołu z 2015 roku. Wydana została jako czwarty i ostatni singiel z krążka Death of a Bachelor. Jest to spokojniejszy utwór, w którym Brendon mocno eksponuje swoją skalę głosu. Urie przyznaje, że muzyka Franka Sinatry wywarła silny wpływ na jego twórczość. Sinatra w 2015 roku, czyli w roku wypuszczenia utworu, skończyłby 100 lat. Jest to zatem piosenka napisana poniekąd w hołdzie mistrzowi.

6.  I Write Sins Not Tragedies

Drugi singiel z debiutanckiego albumu zespołu - A Fever You Can't Sweat Out z 2005 roku. Był to bardzo udany debiut, gdyż piosenka zdobyła 7 miejsce zestawienia Billboard Hot 100. Ze względu na dość odważne słownictwo użyte w utworze, wiele stacji radiowych w USA gra ocenzurowaną wersję piosenki, rockowe stacje trzymają się natomiast oryginału. Klip do utworu został bardzo dobrze przyjęty, do tego stopnia, że wygrał nagrodę MTV Video Music Awards w kategorii Video of the Year. Tytuł utworu, choć nie pojawia się w tekście, nawiązuje do fragmentu powieści Douglas’a Couplanda - Shampoo Planet, gdzie widnieje „What I write are not sins; I write tragedies”. Piosenkę scoverował nawet rockowy zespół Fall Out Boy, która często na koncertach służy im jako wstęp do utworu This Ain't a Scene, It's an Arms Race.

7.  This Is Gospel

Drugi singiel z czwartego albumu studyjnego Panic! - Too Weird to Live, Too Rare to Die! z 2013 roku. This Is Gospel jest drugą częścią układanki trzech teledysków – kontynuacją Say Amen i wstępem do Emperor’s New Clothes. Klip przedstawia Brendona przywiązanego do stołu chirurgicznego i uwięzionego w zbiorniku z wodą. Następnie Urie uwalnia się, wpada w strugę białego światła, a reszta dzieje się w Emperor’s New Clothes. Zespół stworzył również drugi teledysk do This Is Gospel w wersji piano.

8.  Victorious

Drugi singiel z krążka Death of a Bachelor (2015). Był to dla zespołu powrót na listę Billboardu Pop Songs po prawie 10 latach od czasów I Write Sins Not Tragedies (2006). Teledysk do utworu przedstawia, jak Brendon wygrywa w meczu bokserskim z relatywnie silniejszym od niego przeciwnikiem. Urie staje się zwycięzcą w wielu sytuacjach: powstrzymuje się przed telefonem do byłej, pomaga starszej pani przejść przez ulicę, znajduje nową miłość. Klip zdobył do tej pory ponad 70 milion odsłon.

9.  ME! (Taylor Swift)

Utwór Taylor Swift, który znalazł się na jej ostatnim wydawnictwie – Lover z 2019 roku. Do współpracy, również nad tekstem, wokalistka zaprosiła frontmana Panic! At The Disco – Brendona Urie. Kolaboracja okazała się wielkim hitem, powstał do niej również teledysk, w klasycznym stylu Taylor - dopracowany do perfekcji. Był to pierwszy wiodący singiel Taylor Swift, w którym występuje inny wokalista, co świadczy o tym, że wybór Brendona nie był przypadkowy. ME! to synth-popowy numer o indywidualności, poczuciu własnej wartości i miłości. Utwór pobił szereg rekordów, deklasując konkurencję na listach przebojów na całym świecie.

10.  Bohemian Rhapsody (cover Queen)

Uważamy, że w tym zestawieniu warto docenić też jeden z coverów, którego podjął się Panic! At The Disco. Trzeba było mieć naprawdę odwagę, a przede wszystkim pomysł i umiejętności, aby scoverować najprawdopodobniej największą piosenkę wszech czasów – Bohemian Rhapsody zespołu Queen. Panic! udało się to koncertowo, wyjątkowo dobrze, jak na cover takiej legendy, jak Freddie Mercury. Bohemian Rhapsody w wersji Panic! At The Disco znalazło się na ścieżce dźwiękowej do filmu Suicide Squad z 2016 roku.

Nie możemy doczekać się koncertu Panic! At The Disco w Polsce - mamy nadzieję, ze nastąpi to jak najszybciej! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Panic! At The Disco polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.