The Rolling Stones – 10 najlepszych utworów

Żyjąca (o dziwo wciąż!) legenda muzyki rockowej. Najbardziej rozpoznawalne logo (usta z językiem) na świecie, charakterystyczna czwórka wiecznie szczupłych, wysokich mężczyzn – The Rolling Stones są niepodrabialni. Obecny skład zespołu tworzą Mick Jagger, Keith Richards, Ronnie Wood i Charlie Watts. Ich historia sięga aż 1962 roku w Londynie. Grają już prawie 60 lat i wcale nie zamierzają zejść ze sceny!

Trudno jest wybrać 10 najlepszych utworów zespołu z tak zapierającym dech w piersiach stażem i dorobkiem, no ale spróbowaliśmy! Oto nasze zestawienie TOP10 The Rolling Stones.

Sprawdź też AC/DC - 10 najlepszych hitów

1. (I Can’t Get No) Satisfaction

Zdecydowanie najbardziej szlagierowy utwór The Rolling Stones. Piosenka wydana została jako singiel w 1965 roku oraz znalazła się na czwartym albumie studyjnym zespołu -  Out of Our Heads z tego samego roku. Satisfaction okazał się strzałem w dziesiątkę, dzięki czemu był to pierwszy utwór Stonesów, który został numerem jeden w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii piosenka była początkowo odtwarzana tylko w pirackich stacjach radiowych, ponieważ jej tekst uważano za zbyt sugestywne seksualny.

2. Start Me Up

Główny singiel z albumu Tattoo You z 1981 roku. Początkowo utwór nagrany został podczas sesji w styczniu i marcu 1978 r. na potrzeby albumu Some Girls z tego właśnie roku. Piosenka zaczynała się jako reggae-rockowy utwór, którego pierwotnym tytułem miał być Never Stop, ale po kilkudziesięciu aranżacjach pomysł został porzucony. Start Me Up nie załapało się na album i zostało zapisane do późniejszego wykorzystania. Członkowie zespołu prawie zapomnieli o tym utworze, ale na szczęście, 3 lata później, udało się go wydać - i to z wielkim sukcesem komercyjnym!

3. Paint It, Black

Singiel z 1966 roku otwierający album Aftermath z tego samego roku. Piosenka zdobyła pierwsze miejsce amerykańskiego Billboard Hot 100, jak i brytyjskiego UK Singles Chart. Piosenka doczekała się wielu coverów, znalazła się na różnych albumach kompilacyjnych, jak i uwzględniona została w dużej ilości filmów. Tekst piosenki w przeważającej części opisuje depresję za pomocą metafor opartych na kolorach. Słowa do utworu ukazują skrajny smutek, jaki odczuwa osoba oszołomiona nagłą i nieoczekiwaną utratą żony, kochanki czy partnera.

4. Angie

Piosenka z albumu Goats Head Soup z 1973 roku. Jak większość utworów Rolling Stones, skomponowany został przez Micka Jaggera, wokalistę zespołu oraz Keitha Richardsa – gitarzystę. Do utworu nakręcone zostały dwa teledyski. Tytułowa Angie przypisywana była do wielu kobiet przewijających się przez życie członków zespołu. Finalnie jednak okazało się, że kobiece imię zostało wybrane przypadkowo, a następnie córka Richardsa została nazwana właśnie Angela.

5. Anybody Seen My Baby

Singiel z albumu Bridges to Babylon z 1997 roku. Teledysk do piosenki jest głównie zapamiętany dzięki gościnnemu udziałowi Angeliny Jolie. W klipie gra ona striptizerkę, która ucieka w trakcie występu, by spacerować po ulicach Nowego Jorku. Piosenka jest uderzająco podobna do utworu Constant Craving wykonawców k.d. lang i Bena Minka. Mimo, że Jagger i Richards utrzymują, iż nigdy wcześniej (przed wydaniem Anybody…) nie słyszeli piosenki, k.d lang i Ben Mink otrzymali później „writing credits” do utworu Stonesów.

6. Gimme Shelter

Utwór otwierający ósmy album studyjny Rolling Stonesów – Let It Bleed z 1969 roku. Chociaż pierwsze słowo tytułu piosenki na albumie zapisane zostało jako „Gimmie”, w kolejnych nagraniach przyjęto „Gimme” za zwyczajową pisownię. Greil Marcus, piszący wówczas dla czasopisma Rolling Stone, w chwili wydania pochwalił piosenkę, stwierdzając, że zespół „nigdy nie zrobił nic lepszego”. Piosenka wykorzystana została jako ścieżka dźwiękowa w wielu filmach. Oficjalne wideo do utworu wydane zostało niemal 30 lat później.

7. Sympathy For The Devil

Również otwierający utwór album, tym razem Beggars Banquet z 1968 roku. Roboczym tytułem piosenki było The Devil Is My Name, a jeszcze wcześniej – Fallen Angels. Jagger śpiewa w utworze w pierwszej osobie - z perspektywy diabła, szczycąc się swoją rolą w każdym z wielu okrucieństw historycznych. Podmiot liryczny następnie ironicznie domaga się od słuchaczy uprzejmości, uświadamiając im zbiorową winę za wymienione zabójstwa i zbrodnie. Inspiracją do napisania piosenki przez Jaggera była książka Mistrz i Małgorzata. Piosenka doczekała się dziesiątek coverów, w tym przez zespół Guns N’ Roses czy Ozziego Osbourne’a.

8. Beast Of Burden

Drugi singiel z albumu Some Girls z 1978 roku. Beast of burden to z angielskiego to zwierzę, zwykle oswojone, pracujące na korzyść człowieka, takie jak wół lub koń. Melodia skomponowana została przez Richardsa, Jagger odpowiada za słowa. Keith retrospektywnie rozpatruje także znaczenie tytułu – kiedy po odwyku w 1970 wrócił do grania w zespole, powiedział do Micka „Thanks, man, for shouldering the burden”, co znaczy „Dzięki, stary, za wzięcie na siebie ciężaru”.

9. Miss You

Kolejny utwór z albumu Some Girls. W piosence czuć silne wpływy disco. Numer początkowo miał prawie dziewięć minut, ale został skrócony do pięciu minut w wersji albumowej i do trzech i pół minuty na potrzeby radiowego singla. Wersja Miss You na żywo uwzględniona została na wielu albumach-kompilacjach zespołu, a w 2010 roku magazyn Rolling Stone umiejscowił utwór na 498 miejscu zestawienia The 500 Greatest Songs of All Time. Oczywiście nie jest to jedyna pozycja Stonesów na tej liście.

10. You Can't Always Get What You Want

Zamykający numer z krążka Let It Bleed. Był to pierwszy utwór nagrany na tę płytę. Występuje w dwóch wersjach – oryginalnej, albumowej 7:28 i singlowej – 4:51. The Rolling Stones wykonali nawet ostatnio ten numer podczas koncertu on line – Global Citizen - One World Together At Home zorganizowanego przez Lady Gagę, z którego cały dochód przeznaczono na walkę z koronawirusem. Powyżej link do występu.

Jak wspomnieliśmy, The Rolling Stones nie powiedzieli jeszcze swojego ostatniego muzycznego słowa. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Stonesów polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.