Pearl Jam – Top Ten Piosenek

Zespół grający muzykę z pogranicza grunge i rocka założony w 1990 roku w Seattle. Obok Alice in Chains, Nirvany oraz Soundgarden zaliczany jest do tak zwanej „Wielkiej Czwórki z Seattle”. Należy dodać, że Pearl Jam pozostaje jedynym zespołem z Czwórki, których główny wokalista wciąż żyje

Klasyczne powiedzenie, że Metallica skończyła się na Kill’em All, jak najbardziej zastosować można i tutaj – Pearl Jam skończył się na Ten. I trochę ciężko się, niestety, z tym nie zgodzić, gdyż większość najlepszych utworów zespołu pochodzi właśnie z tej, debiutanckiej płyty. Pearl Jam zagrają w Polsce 23 lipca 2021 roku, prezentujemy Wam zatem subiektywne Top Ten utworów, jednak nie tylko z krążka Ten.

1.  Alive

Debiutancki singiel, z debiutanckiej płyty Pearl Jam – Ten z 1991 roku. Napisany przez gitarzystę Stone’a Gossarda utwór powstał jako instrumental zatytułowany Dollar Short i został umieszczony na taśmie demo krążącej w nadziei na znalezienie frontmana dla grupy. Wokalista Eddie Vedder otrzymał kopię taśmy i napisał tekst, który opisuje nieco fikcyjną relację z czasów, gdy powiedziano mu, że mężczyzna, którego uważał za swojego ojca, nie był jego biologicznym rodzicem. Klip do utworu jest czarno-białym zapisem live koncertu Pearl Jam w Seattle w 1991 roku. Teledysk nominowany został nawet do MTV Video Music Awards w kategorii Best Alternative Video.

2.  Jeremy

Trzeci singiel z albumu Ten. Vedder, pisząc tekst do piosenki zainspirował się artykułem, który przeczytał w gazecie o Jeremy Wade Delle - licealiście, który zastrzelił się przed swoją klasą angielskiego 8 stycznia 1991 roku. Piosenka zyskała popularność dzięki regularnemu teledyskowi, które są rzadkością dla Pearl Jam, szczególnie w pierwszych latach ich działalności. Klip do Jeremy zdobył 4 nagrody MTV Video Music Awards, między innymi w kategorii Best Video of the Year (1992).

3.  Even Flow

Drugi singiel z krążka Ten. Piosenka zajęła 3 miejsce zestawienia Billboard Mainstream Rock Tracks. Została również zawarta w kompilacji największych hitów Pearl Jam - Rearviewmirror (Greatest Hits 1991–2003). Także zremixowana wersja utworu uwzględniona została na reedycji Ten z 2009 roku. Klip to utworu to, podobnie, jak w przypadku Alive, zapis koncertu z 1992 roku w Seattle.

4.  Black

Piąty utwór, również z debiutanckiego wydawnictwa zespołu – Ten. Piosenka osiągnęła ogromny komercyjny sukces (3 miejsce na Billboard Mainstream Rock Tracks) mimo braku wypuszczenia jej jako singla. Co prawda wytwórnia zespołu – Epic Records – bardzo na to nalegała, lecz Pearl Jam odmówił powołując się na osobisty charakter utworu. Podobnie, jak Even Flow, numer znalazł się później na kompilacji Rearviewmirror oraz reedycji Ten, stając się jedną z najpopularniejszych i ukochanych przez fanów piosenek Pearl Jam. Nie stworzono teledysku do Black.

5.  Last Kiss

Oryginalnym wykonawcą piosenki jest Wayne Cochran, jednak i Pearl Jam pokusił się na swoją wersję utworu. Trzeba przyznać, że im to wyszło! Zespół scoverował utwór w 1999 roku w ramach charytatywnego albumu No Boundaries: A Benefit for the Kosovar Refugees. Następnie piosenka ukazała się również na 2-płytowej kompilacji zatytułowanej Lost Dogs z 2003 roku. Utwór szczególnie przyjął się na australijskich, kanadyjskich i angielskich listach przebojów.

6.  Lightning Bolt

Tytułowa piosenka z 10-go albumu studyjnego Pearl Jam z 2013 roku. Jedna z bardziej rockowych płyt zespołu, a jej teksty, napisane przez Eddiego Veddera, opowiadają o jego rozważaniach nad starzeniem się i śmiercią. Brzmieniowy powrót do początku działalności zespołu pozwolił Lightning Bolt osiągnąć komercyjny sukces oraz uznanie wśród krytyków.

7.  Sirens

Drugi singiel z wspomnianej wyżej płyty Lighting Bolt (2013). Piosenka zainspirowana została jednym z koncertów Rogera Watersa podczas trasy The Wall Live Tour. Gitarzysta Pearl Jam, Mike McCready po obejrzeniu show stwierdził, że chciałby stworzyć coś w stylu Pink Floyd. Słowa do utworu, napisane klasycznie przez Veddera, opowiadają o jego strachu przed śmiercią i obawach o los przyszłych pokoleń.

8.  Yellow Ledbetter

Utwór, który nie znalazł swojego miejsca na albumie Ten, ale nagrany został jako B-side Jeremy. Piosenka w końcu ukazała się w radio, zajmując 21 miejsce zestawienia Billboard Mainstream Rock Tracks. Numer znalazł się również na kompilacji utworów B-sideLost Dogs oraz na albumie typu greates hits Rearviewmirror. Piosenka jest jedną z pierwszych, które Pearl Jam napisał wspólnie jako zespół. Tytuł piosenki został zainspirowany przyjacielem Veddera Timem Ledbetterem.

9.  Just Breathe

Drugi singiel z 9-go albumu studyjnego zespołu – Backspacer z 2009 roku. Piosenka ukazała się w szeregu filmów i produkcji telewizyjnych. Zajęła również 5 miejsce na liście Billboard Rock oraz 6 na Billboard Alternative. Klip do Just Breathe to zapis live jednego z koncertów zespołu. Utwór został zainspirowany akordem z numeru Tuolumne, solowej twórczości Veddera na potrzeby filmu Into the Wild z 2007 roku.

10.  Infallible

Szósty utwór z krążka Lighting Bolt, nie doczekał się teledysku. Podobnie jak cała płyta, piosenka ma charakter rozważania obecnego porządku świata. Vedder narzeka na tu między wierszami na rządzących utrudniających celowo postęp społeczny (keep on locking your doors, keep on building your floors, keep on just as before). Zdecydowanie piosenka z przekazem, polecamy serdecznie!

Pearl Jam, mimo definitywnej przewagi debiutanckiego albumu nad resztą swoją twórczości, mają naprawdę wiele do zaoferowania! Zespół miał grać już 13 lipca 2020 roku na Tauron Arenie w Krakowie, jednak koncert odbędzie się 23 lipca 2021 roku. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.