Scorpions – 10 największych hitów

Scorpions to hard rockowy zespół założony w 1965 roku w Hannowerze, w Niemczech. Twórczość zespołu utrzymana jest jednak w języku angielskim. Trzon grupy stanowią założyciel Scorpions, gitarzysta Rudolf Schenker oraz wokalista – Klaus Meine. Obecnie, od 2004 roku, w zespole na basie gra nawet Polak – Paweł Mąciwoda. Scorpions to jeden z zespołów z największą ilością sprzedanych płyt wszech czasów – ponad 75 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Zespół bardzo lubi wracać do Polski – ma tu swoją wierną publiczność. Prezentujemy Wam 10 utworów, których nie może zabraknąć na występach Scorpions na żywo!

Sprawdź też AC/DC - 10 najlepszych piosenek

1.  Wind Of Change

Ballada, a zarazem trzeci singiel z 11-go albumu studyjnego grupy Crazy World z 1990 roku. Klaus Meine, frontman grupy zapisał piosenkę podczas wizyty zespołu w ZSRR, jej wydźwięk kojarzony jest z upadkiem Muru Berlińskiego w 1989 roku. Piosenka z miejsca stała się światowym hitem oraz osiągnęła status jednego z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów (ponad 14 milionów egzemplarzy). Scorpions nagrali także rosyjsko- i hiszpańsko-języczną wersję Wind Of Change.

2.  Rock You Like a Hurricane

Najbardziej rozpoznawalna piosenka Scorpions, wydana jako główny singiel z ich dziewiątego albumu studyjnego – Love at First Sting z 1984 roku. Piosenka została użyta w wielu produkcjach telewizyjnych i grach komputerowych. Utwór jest również nieoficjalnym hymnem wielu drużyn sportowych – tych, które w swojej nazwie zawierają słowo „Hurricane”, jak i Hannoveru 96, klubu piłkarskiego z rodzimego miasta zespołu.

3.  Still Loving You

Ballada oraz drugi singiel z płyty Love at First Sting. Still Loving You, to również nazwa albumu-kompilacji zespołu z 1992 roku. Jak sam Schenker, gitarzysta zespołu, przyznał w jednym z wywiadów, jest to historia miłości, która chyli się ku upadkowi, jednak on wciąż ją kocha (still loving you). Klip do utworu stworzony został w Dallas, w Teksasie. Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do polskiej komedii Gotowi na wszystko. Exterminator z 2018 roku.

4.  Big City Nights

Trzeci singiel z płyty Love at First Sting. Podobnie, jak większość piosenek Scorpions, utwór został skomponowany przez Rudolfa Schenkera i Klausa Meine. Teledysk do Big City Nighs przedstawia zespół wykonujący kawałek na żywo podczas światowej trasy koncertowej Love at First Sting z 1984 roku. Utwór w wersji z orkiestrą nagrany został również na potrzeby płyty Moment of Glory. Klause Meine śpiewa tam w duecie z Rayem Wilsonem z Genesis.

5.  Send Me An Angel

Czwarty i ostatni singiel z krążka Crazy World. Stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy. Inna wersja piosenki – z orkiestrą – nagrana została w 2000 roku w ramach albumu-kompilacji Scorpions, Moment of Glory. Meine śpiewa tam w duecie z włoską legendą – Zucchero. Również na potrzeby akustycznego albumu grupy, Acoustica, zespół nagrał Send Me An Angel „bez prądu”. W 1994 roku, czyli 3 lata po premierze utworu, Black Sabbath wydał album Cross Purposes, na którego okładce widnieje praktycznie identyczny płonący anioł, jak na okładce do singla Send Me An Angel. Żaden z zespołów nie skomentował jednak tej sprawy.

6.  Humanity

Pierwszy singiel z 16-go albumu studyjnego grupy zatytułowanego Humanity – Hour 1 z 2007 roku. Scorpions wykonali swój nowy singiel 24 marca 2007 r. na specjalnym koncercie z okazji 50. rocznicy podpisania Traktatu rzymskiego, który stał się podstawą do założenia Unii Europejskiej. Tematem przewodnim utworu jest przyszły upadek ludzkiej cywilizacji. Teledysk nawiązuje do tematyki piosenki: zespół gra na scenie o tle przypominającym dzień zagłady, pojawiają się obrazy pokazujące ludzkie cierpienie, takie jak ataki z 11 września.

7.  Passion Rules The Game

Utwór z albumu Savage Amusement. Piosenka dotarła na 74 miejsce brytyjskiej listy przebojów. Oficjalny teledysk do piosenki, będący kombinacją ujęć z koncertu zespołu, doczekał się ponad miliona wyświetleń na kanale YouTube (został wrzucony dopiero w 2015 roku). Większym zainteresowaniem cieszy się akustyczna wersja utworu zagrana w ramach MTV Unplugged. Na nagraniu zobaczyć możemy polskiego gitarzystę Scorpions, Pawła Mąciwodę.

8.  The Zoo

Singiel z siódmego albumu studyjnego zespołu – Animal Magnetism z 1980 roku. Klasycznie skomponowana przez Schenkera i Meine. Utwór zawiera efekt talk box. Mimo tego, że piosenka nie osiągnęła ogromnego sukcesu komercyjnego (75 miejsce listy przebojów Wielkiej Brytanii), to jest wysoko oceniana przez krytyków. Piosenka uwzględniona została na wielu albumach-kompilacjach zespołu typu greatest hits, między innymi: Deadly Sting, Bad for Good: The Very Best of Scorpions, oraz Box of Scorpions.

9.  Rhythm Of Love

Singiel z 10-go studyjnego wydawnictwa Scorpions, Savage Amusement z 1988 roku. Muzykę do ballady skomponował gitarzysta zespołu, Rudolf Schenker, a słowa napisał frontman grupy – Klaus Meine. Klip do piosenki przedstawia zespół występujący w otoczeniu science fiction. Występuje w nim amerykańska modelka i aktorka, Joan Severance, która jest jedną z kilku kobiet biorących udział w występie zespołu.

10.  No One Like You

Główny singiel z ósmego albumu studyjnego grupy – Blackout z 1982 roku. Utwór został pierwotnie napisany w języku niemieckim i znaczna część jego znaczenia została zmieniona w tłumaczeniu. Teledysk do piosenki nakręcono w San Francisco - Klaus Meine jest ofiarą kary śmierci na wyspie Alcatraz. No One Like You jest jednym z trzech utworów z tego albumu, które osiągnęły sukces komercyjny. Piosenka znalazła się również na trzech albumach typu best-of Scorpions: Best of Rockers 'n' Ballads, Bad for Good: The Very Best of Scorpions oraz Box of Scorpions.

Jak wspomnieliśmy na początku, Scorpions są częstym gościem w Polsce, więc miejmy nadzieję, że już niedługo ponownie będzie dane nam zobaczyć ich na żywo! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Scorpions polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.