Genesis – TOP 10 piosenek

Genesis - jeden z najlepiej sprzedających się artystów nagraniowych wszech czasów i jeden z najbardziej znanych brytyjskich zespołów. Genesis sprzedał około 100 milionów albumów i od dziesięcioleci gra na wyprzedanych stadionach i arenach na całym świecie. Ewolucja Genesis jest wyjątkowa, ich brzmienie postępowało i rozwijało się przez całą karierę zespołu, a wraz z licznymi zmianami składu we wczesnych latach, klasyczne trio Tony Banks, Phil Collins i Mike Rutherford ukształtowało się w 1976 roku.

Tony, Phil i Mike ponownie połączyli siły w 2007 roku, po prawie 10 latach na Turn It On Again Tour, która stała się jedną z największych i najbardziej dochodowych tras 2007 roku, z wyprzedanymi stadionami na całym świecie.

The Last Domino? Tour to kolejny reunion zespołu. Do składu dołączył Nic Collins, syn Phila, na perkusji oraz wieloletni gitarzysta i basista zespołu - Daryl Stuermer. Przed tymi wspaniałymi wydarzeniami prezentujemy Wam 10 najlepszych piosenek Genesis.

Sprawdź też The Rolling Stones - TOP 10 piosenek

1.  Land Of Confusion

Trzeci singiel z 13-go albumu studyjnego Genesis – Invisible Touch z 1986 roku. Piosenka jest szczególnie znana ze swojego wideo. Teledysk do utworu przedstawia karykatury członków zespołu jako maskotki z telewizyjnego show Spitting Image. Land Of Confusion został także scoverowany przez zespół Disturbed, który wydał swoją ostrzejszą, bardziej metalową wersję utworu w 2006 roku. Okazała się ona hitem godnym sukcesu oryginału.

2.  Jesus He Knows Me

Czwarty singiel z 14-go albumu studyjnego grupy, We Can’t Dance z 1991 roku. Piosenka jest satyrą telewangelizacji. Wydana została w okresie, w którym kilku telewangelistów, takich jak Jimmy Swaggart, Robert Tilton i Jim Bakker, było przesłuchiwanych pod kątem nadużyć. Obiecywali oni sukces finansowy swoim słuchaczom, pod warunkiem, że ci wcześniej wyślą im pieniądze.

3.  Invisible Touch  

Tytułowa piosenka i pierwszy singiel z krążka z 1986 roku. Jest to ulubiona piosenka Genesis Phila Collinsa, wokalisty zespołu. Utwór powstał podczas jednego z jam sessions zespołu i początkowo nie wierzono w jego sukces komercyjny. Piosenka uwzględniona jest na wielu live kompilacjach zespołu, między innymi na reedycji albumu na żywo – Invisible Touch (Live) z 1992 roku.

4.  I Can’t Dance

Drugi singiel z podobnie zatytułowanego wydawnictwa – We Can’t Dance. Piosenka znalazła się w top5 polskiej listy przebojów. Otrzymała również nominację do nagród Grammy w kategorii Best Pop Performance by a Duo or Group With Vocals. Tymczasowy wokalista Genesis w latach 1996-98, Ray Wilson, po odejściu z zespołu kontynuował granie piosenki na żywo na swoich solowych występach.

5.  Follow You Follow Me

Pierwszy singiel z dziewiątego albumu studyjnego grupy, ...And Then There Were Three... z 1978 roku. Jest to ballada miłosna, która została napisana specjalnie w celu przywrócenia równowagi, gdyż zespół uważał, że ich muzyka przyciąga głównie męską publiczność. Słowa do utworu napisał Mike Rutherford, gitarzysta Genesis, podobno w 10 minut.

6.  That’s All

Drugi singiel z 12-go albumu studyjnego grupy, zatytułowanego, po prostu, Genesis z 1983 roku. Klip do utworu przedstawia członków zespołu jako bezdomnych mężczyzn, którzy schronili się w opuszczonej fabryce. Wykonują piosenkę, jedzą zupę, grają w karty i rozgrzewają się przy kominku. Był to pierwszy teledysk Genesis, który zrealizował reżyser Jim Yukich. Następnie, wyreżyserował on większość kolejnych klipów zespołu, a także wiele solowych teledysków Collinsa.

7.  Hold On My Heart

Trzeci singiel z krążka We Can't Dance. Teledysk ukazuje zespół grający w pustym klubie nocnym. Przypomina on nieco klip solowego wydawnictwa Collinsa z 1985 roku - One More Night. Kiedy muzyka w teledysku spowalnia, członkowie Genesis wydają się poruszać w slow motion, podobnie jak w wideo do utworu Wrapped Around Your Finger zespołu The Police.

8.  Mama

Pierwszy singiel z albumu zatytułowanego Genesis. Utwór ten jest piosenką Genesis z najlepszymi wynikami w Wielkiej Brytanii – 4 miejsce na UK Singles Chart. Były członek zespołu, Steve Hackett, w jednym z wywiadów przyznał, że była to jego ulubiona kompozycja Genesis. Znaczenie słów piosenki wzbudzało wiele kontrowersji i niejasności. Nawet sam manager zespołu, gdy pierwszy raz usłyszał utwór, myślał, że opowiada o aborcji. Jak się okazało, słowa są tęsknotą młodego mężczyzny za starszą od niego prostytutką.

9.  In Too Deep

Singiel z albumu Invisible Touch. Utwór bardzo dobrze przyjął się w Ameryce, zajmując 3 miejsce zestawienia Billboard Hot 100. Piosenka znalazła się na ścieżkach dźwiękowych dwóch filmów - American Psycho z 2000 roku oraz Mona Lisa z 1986 roku. Co ciekawe, utwór grany był jedynie na koncertach promujących album - Invisible Touch Tour w Ameryce Północnej.

10.  Firth Of Fifth

Utwór z piątego albumu studyjnego Genesis, Selling England by the Pound z 1973 roku. Przez całą karierę zespołu jest nieodzownym elementem set list koncertowych. Utwór zdobył uznanie krytyków i uważany jest za jeden z najlepszych przykładów rocka progresywnego. Gitarowe solo ówczesnego gitarzysty zespołu, Steve’a Hacketta, stało się jednym z ulubionych pośród fanów Genesis.

Jak wiemy, Genesis ogłosiło już trasę po Anglii na wiosnę 2021 roku. Czekamy zatem na trasę po Europie w 2021! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Genesis polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.