Andrea Bocelli – 10 najlepszych wykonań

Mimo tego, że w wieku 12 lat całkowicie stracił wzrok, a krytycy wytykają mu niedostateczną technikę wokalną, Andrea Bocelli jest najbardziej znanym i lubianym tenorem świata. Jest najlepiej sprzedającym się śpiewakiem operowym oraz jednym z artystów z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych wszech czasów. Wszystkie jego albumy sprzedały się w nakładzie ponad 75 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Andrea Bocelli często koncertuje w Polsce. Andrea Bocelli bilety na koncerty są dostępne na AleBilet.

Zapoznajmy się zatem z TOP 10 twórczością artysty!

Sprawdź też 10 największych hitów Celine Dion

1.  Time To Say Goodbye (Con Te Partirò)

Con Te Partirò to utwór z drugiego albumu studyjnego artysty, zatytułowanego po prostu Bocelli z 1995 roku. Włoska wersja utworu osiągnęła ogromny sukces sprzedażowy, przykładowo we Francji jest to jeden z najlepiej sprzedających się singli w historii. Rok później, nagrana została angielska wersja utworu - Time To Say Goodbye, która przebiła nawet sukces swojego włoskiego odpowiednika. W duecie Bocelliemu towarzyszy brytyjska śpiewaczka sopranowa, Sarah Brightman. Artyści nagrali również mieszaną wersję piosenki – z Bocellim śpiewającym po włosku i z Brightman po angielsku.

2.  Vivo per lei

Kolejna piosenka z albumu Bocelli, tym razem w duecie z włoską wokalistką Giorgią Todrani. Utwór został wydany również, jako duet z innymi piosenkarkami, między innymi z Martą Sánchez w Hiszpanii, z Hélène Ségara w krajach francuskojęzycznych, z Judy Weiss w krajach niemieckojęzycznych oraz z Bonnie Tyler w języku angielskim pod nazwą Live for Love. Jednak, niestety, z powodu sporów z wytwórnią ich wersja nigdy nie została wydana.

3.  The Prayer

Piosenka nagrana na potrzeby filmu Quest for Camelot z 1998 roku w duecie z Celine Dion. Następnie, utwór znalazł się na piątym studyjnym wydawnictwie Bocelliego – Sogno z 1999 roku. Singiel wygrał Złotego Globa w kategorii Best Original Song, był również nominowany do Oskarów w tej samej kategorii oraz do Złotych Globów w kategorii Best Pop Collaboration with Vocals, co dowodzi, że piosenka została bardzo wysoko oceniona przez krytyków na całym świecie.

4.  Besame Mucho

Meksykańska piosenka napisana w 1940 roku przez Consuelo Velázquez. Pierwszym wykonawcą utworu był Emilio Tuero. Następnie, piosenka doczekała się setek coverów, w tym właśnie Bocelliego. Utwór uznany został za najbardziej znaną piosenkę w stylu bolero oraz za najczęściej coverowaną meksykańską piosenkę na świecie.

5.  Perfect Symphony (+ Ed Sheeran)

Trzecia wersja hitowego singla Eda SheeranaPerfect. Drugą wersją był duet z Beyoncé zatytułowany właśnie Perfect Duet. Wersja z Bocellim nosi nazwę Perfect Symphony i nagrana została w 2017 roku. Klip do utworu zdobył aż 245 milionów wyświetleń na kanale YouTube. Jest to utwór ze zdecydowanie największą ilością wyświetleń, w którym śpiewa Andrea Bocelli.

6.  Fall On Me

Fall on Me to piosenka Bocelliego i jego syna Matteo. Została wydana jako singiel 20 września 2018 roku. Utwór napisali członkowie amerykańskiego duetu A Great Big World. Fortunato Zampaglione i Matteo Bocelli są twórcami słów do włoskiego odpowiednika. Zarówno włoska, jak i angielska wersja znalazły się na albumie Bocelliego z 2018 roku zatytułowanego Sì. Piosenka to ballada fortepianowa z tekstami wzywającymi „do boskiego wpływu wyższej mocy duchowej” (for the divine influence of a higher spiritual power).

7.  If Only

Kolejny utwór z krążka Sì. Utwór nagrany został w dwóch wersjach – Andrea Bocelli solo oraz w duecie z angielską piosenkarką pop – Dua Lipą. Ich wspólny klip do utworu doczekał się ponad 9 milionów wyświetleń na YouTubie. Trzeba przyznać, że współprace z artystami młodego pokolenia znacznie zwiększają zasięgi śpiewakowi, dzięki czemu Bocelli daje się również poznać nowej grupie odbiorów.

8.  Can’t Help Falling In Love

Kolejny cover na liście najlepszych wykonań Bocelliego – tym razem klasyki Elvisa Presleya, utworu Can’t Help Falling In Love. Artysta umieścił swoją wersję piosenki na jedenastym wydawnictwie studyjnym, krążku zatytułowanym Amore z 2006 roku. Wykonanie utworu na żywo zostało wyświetlone na YT ponad 61 milionów razy.

9.  Cuando Me Enamoro

Włoska piosenka pierwotnego wykonania Anny Identici o oryginalnym tytule Quando m'innamoro. Doczekała się wielu coverów, w tym właśnie Bocelliego. Artysta umieścił ją na swoim albumie Amore (z lekko zmodyfikowaną nazwą). Cuando Me Enamoro na żywo z Lake Las Vegas Resort ma już 16,5 miliona wyświetleń na YouTube.

10.  Return To Love

Utwór z rozszerzonej wersji płyty - duet z brytyjską wokalistką Ellie Goulding. Piosenka jest specjalną dedykacją dla żony muzyka, Veroniki, w podziękowaniu za wsparcie, którym dla niego jest. Bocelli przygotował nawet specjalną niespodziankę. Teledysk pokazuje, jak Veronica udaje się na wywiad. Kierowca jednak zawozi ją tam, gdzie czeka już na nią mąż.

W to lato włoski tenor ponownie wystąpi w Polsce 19 sierpnia 2022 roku na PGE Narodowym w Warszawie oraz 27 sierpnia 2022 roku na Tauron Arenie w Krakowie! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to koncerty Andrea Bocelliego polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.