System Of A Down – 10 najlepszych utworów

System Of A Down, krócej SOAD, to amerykański zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę rockową. Grupa została założona w 1994 roku w Glendale w stanie California przez muzyków pochodzenia ormiańskiego. Działalność zespołu została zawieszona w 2006 roku, lecz wznowiła się w 2011.

Covidowe realia niestety pokrzyżowały plany krakowskiego koncertu, jednak w nadziei na rychły powrót grupy do naszego kraju, przypomnijmy sobie Top 10 piosenek SOAD!

1.  Chop Suey!

Pierwszy singiel z drugiej płyty studyjnej zespołu - Toxicity z 2001 roku. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy utwór grupy, a album, z którego pochodzi, przez wielu krytyków uważany jest za najlepszy w dorobku SOAD. Numer otrzymał nawet nominację do Nagród Grammy w kategorii Best Metal Performance. Utwór miał się wyjściowo nazywać Self-Righteous Suicide, ale zespół zmienił nazwę na absurdalną grę słów, aby uniknąć kontrowersji.

2.  Toxicity

Singiel tytułowy z wydawnictwa Toxicity (2001). Piosenkę cechują dynamiczne refreny, agresywne wokale i charakterystyczny beat. Utwór zdobył 14 miejsce rankingu VH1 40 Najlepszych Metalowych Piosenek oraz został okrzyknięty klasykiem nu metalu przez magazyn muzyczny Stylus Magazine. Teledysk do utworu pokazuje między innymi Aleję Gwiazd Hollywood, co jest nawiązaniem do okładki albumu.

3.  B.Y.O.B.

B.Y.O.B., czyli skrót od Bring Your Own Bombs, to główny singiel z czwartego albumu studyjnego grupy - Mezmerize z 2005 roku. Ten bardzo agresywny numer napisany został w ramach protestu przeciw wojnie w Iraku. Piosenka zajęła 27 miejsce notowania Billboard Hot 100, co jest najwyższym wynikiem zespołu w tym zestawieniu. Teledysk do utworu przedstawia armię żołnierzy maszerujących ulicami, z paintballowymi maskami na twarzach wyświetlającymi napisy DIE, TRUTH, OBEY, BUY czy GOD.

4.  Aerials

Singiel z krążka Toxicity. Piosenka zdobyła drugą nominację zespołu do Nagród Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance. Był to pierwszy utwór SOAD, któremu udało się zdobyć najwyższe miejsce notowań Billboardu Alternative Songs oraz Mainstream Rock. Teledysk do piosenki przedstawia oszpeconego chłopca, który śni, że jest sławny, na koniec jednak wraca do rzeczywistości, w której dalej jest samotny.

5.  Lonely Day

Drugi singiel z piątego albumu studyjnego SAOD zatytułowanego Hypnotize również z 2005 roku. Piosenka, też podobnie, jak poprzednie, nominowana była do Nagród Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance. Utwór wykorzystany został w zwiastunie do filmu Disturbia z 2007 roku. Jest to bardzo spokojna jak na SOAD, a zarazem przejmująca i piękna kompozycja.

6.  Sugar

Singiel z debiutanckiego albumu SOAD, zatytułowanego, po prostu, System Of A Down z 1998 roku. Piosenka klasyfikowana jest również jako nu metolowa. Teledysk do utworu pokazuje zespół grający koncert na scenie, z amerykańską flagą w tle, który przerywany jest obrazami przemocy publicznej, z Holokaustu, armii, materiałem z testu nuklearnego Upshot-Knothole Grable oraz fragmentami z niemieckiego filmu Metropolis.

7.  Hypnotize

Główny, tytułowy singiel z płyty o tej samej nazwie z 2005 roku. Piosence udało się dotrzeć na szczyt notowania Billboardu Hot Modern Rock Tracks. Utwór uważany jest za najbardziej międzynarodowy hit zespołu. Teledysk do utworu to głównie zapis z koncertu zespołu w Van Andel Arena w Grand Rapids, Michigan. Piosenka jest ciekawą kompozycją, śpiewaną na dwa głosy przez głównego wokalistę zespołu, Serja Tankiana oraz wokal wspomagający – Darona Malakiana.

8.  Spiders

Utwór z debiutanckiego albumu zespołu – System Of A Down. Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Scream 3 oraz na grze wideo Rock Band 4. Muzykę można opisać, jako nawiedzającą, złowieszczą, mroczną, przerażającą i przygnębiającą dzięki mrocznej melodii oraz echem nakładających się na siebie wokali. Wokal Serja Tankiana, choć niski i melodyjny w zwrotkach, staje się bardziej energiczny i dysonansowy w refrenach.

9.  Question!

Drugi singiel z albumu Mezmerize. Shavo Odadjian wyprodukował klip do utworu, po tym, jak rzekomo miał jego wizję w koszmarze. Twierdzi się, że przed snem nie miał zamiaru produkować teledysku. W rzeczywistości nie chciał specjalnego traktowania w stosunku do innych rozważanych producentów za bycie w zespole, więc przekazał swój pomysł anonimowo. I wygrał.

10.  Radio/Video

Utwór z wydawnictwa Mezmerize. Podobnie, jak większość piosenek System Of A Down, charakteryzuje się szybkimi i drastycznymi zmianami tempa. Do utworu nie powstał teledysk, lecz jest to stały punkt set list koncertowych zespołu. Ze względu na dość taneczny charakter piosenki, jest ona bardzo lubiana przez publiczność na występach na żywo. Szczególnie przyśpiewki pod koniec numeru są chętnie akompaniowane przez fanów.

Ten jakże charakterystyczny, szalony i barwny zespół jest genialny na żywo. Miejmy nadzieję, że już niedługo będzie nam dane ponownie usłyszeć ich live. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.