Rage Against The Machine – 10 najlepszych utworów

Rage Against The Machine, w skrócie RATM, często nazywane też po prostu Rage, to amerykański zespół rap rockowy, założony w 1991 roku w Los Angeles. Grupa słynie z wyrażania w swoich piosenkach rewolucyjnych, lewicowych poglądów politycznych. RATM tworzą: wokalista Zack de la Rocha, basista i wokal wspomagający Tim Commerford, gitarzysta Tom Morello oraz perkusista Brad Wilk.

Rage Against The Machine miał wystąpić 10 września 2020 roku na Tauron Arenie w Krakowie, jednak nowa data wydarzenia nie została jeszcze podana. W oczekiwaniu na tę informację warto zaznajomić się z 10 najlepszych utworów grupy!

1.  Killing In The Name

Pierwszy singiel z debiutanckiego albumu studyjnego zespołu, zatytułowanego Rage Against The Machine z 1992 roku. Utwór do dzisiaj pozostaje najpopularniejszym kawałem zespołu. Jak z resztą większość piosenek grupy, Killing In The Name to tzw. protest song, traktujący o rewolucji przeciwko rasizmowi instytucjonalnemu i nadużywania swoich praw przez policję.

2.  Bulls On Parade

Drugi singiel z drugiego wydawnictwa studyjnego zespołu – Evil Empire z 1996 roku. Piosenka opowiada o budowaniu dystansu między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Teledysk do utworu został nominowany do MTV Video Music Awards w kategorii Best Hard Rock Video. Piosenka jest również chętnie coverowana przez inne zespoły.

3.  Guerrilla Radio

Pierwszy singiel z trzeciego studyjnego krążka grupy zatytułowanego The Battle of Los Angeles z 1999 roku. Piosenka wygrała Nagrodę Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance. Utwór jest także ścieżką dźwiękową do gier wideo Tony Hawk's Pro Skater 2, Madden NFL 10 oraz Guitar Hero Live. Teledysk do piosenki znalazł się na 45. miejscu 50 Najbardziej Kontrowersyjnych Klipów rankingu MuchMusic za ogromną ilość bluźnierstw.

4.  Testify

Trzeci singiel z The Battle of Los Angeles (1999). Słowa do piosenki wyraźnie nawiązują do powieści Georga OrwellaRok 1984. Utwór zawiera wszystkie elementy, które pokochał fan Rage: gniew, groove, agresywne gitarowe gitary. Jest to również zdecydowanie ulubieniec zespołu, ponieważ tym numerem często otwierają swoje koncerty.

5.  Sleep Now In the Fire

Singiel z The Battle of Los Angeles. Utwór opowiada o trudnej sytuacji rdzennych Amerykanów w kontekście amerykańskiego kolonializmu. Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Charlie's Angels: Full Throttle. Teledysk do numeru został nominowany do MTV Video Music Awards w kategorii Best Rock Video, lecz przegrał na rzecz Limp Bizkita.

6.  Renegades Of Funk

Cover piosenki Afrika Bambaataa & Soulsonic Force. Utwór znalazł się na albumie z coverami RATM – Renegades z 2000 roku. Grupa pierwszy raz wykonała ten numer na żywo po swoim reunion na festiwalu Coachella w 2007 roku. Teledysk do piosenki jest montażem niewykorzystanych wcześniej ujęć do innych klipów, gdyż w momencie wydania utworu zespół ogłosił zawieszenie działalności.

7.  Bombtrack

Pierwszy utwór na debiutanckiej płycie zespołu. Jak większość utworów RATM, piosenka traktuje o nierównościach społecznych. Tytuł singla związany jest z hip-hopowym slangiem, w którym określenie ‘bomb’ oznacza ‘najlepszy’, więc nazwa znaczy dosłownie ‘najlepszy numer’. Bombtrack na poziomie czysto dźwiękowym łączy odpowiednią ilość rapu i rocka. To prawdopodobnie najmniej polityczna piosenka z debiutu zespołu.

8.  Wake Up

Siódmy utwór z debiutanckiego albumu Rage. Chociaż nigdy nie został wydany jako singiel, pozostaje stałym elementem ich koncertów i zwykle jest wykonywany jako ostatni przed bisami. W 1999 roku pojawił się w filmie fabularnym The Matrix. Słowa piosenki traktują o rasizmie w rządzie amerykańskim. Możemy doszukać się w nich także nawiązań do przemowy Martina Luther Kinga Juniora.

9.  Know Your Enemy

Kolejny utwór z pierwszej płyty zespołu. W piosence na wokalu usłyszeć możemy także wokalistę zespołu Tool – Maynarda Jamesa Keenana oraz perkusistę grupy Jane’s Addiction, Stephena Perkinsa. Głównym przesłaniem utworu jest sprzeczność amerykańskiego rządu, który reklamując się jako kraina wolnych, tak naprawdę zarządzany jest przez elitę. RATM nawołuje, że należy kwestionować autorytety, które określają to, w co można wierzyć.

10.  Take The Power Back

Trzeci numer z debiutanckiego i zdecydowanie najlepszego krążka zespołu. Piosenka służy jako przesłanka umożliwiająca jednostkom odzyskanie władzy od rządu, aby mogła zostać zwrócona ludowi. Trzeba to jednak osiągnąć poprzez samokształcenie - kłamstwa rodzą się z rąk kapitalistycznych mediów, a kształcenie jest silnie eurocentryczne, dlatego należy kształcić się na temat własnej kultury i kultur mniejszości.

Koncerty RATM to istna petarda, także absolutnie nie możecie przegapić najbliższej okazji na zobaczenie zespołu na żywo w Polsce! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.