Taylor Swift – najbardziej przełomowe piosenki w karierze

Taylor Swift to jedna z najpopularniejszych, jak nie najpopularniejsza obecnie popowa piosenkarka na świecie. Pod koniec 2019 roku zdobyła prestiżową nagrodę American Music Awards - Artist of the Decade, czyli Artysta Dekady. To najważniejsza statuetka AMA. Ta 32-letnia artystka ma na swoim koncie 10 albumów studyjnych i dwie reedycje albumów. Każdy z nich przedstawia jej ewolucję od piosenkarki country, poprzez gwiazdę popu aż po artystkę muzyki alternatywnej. Dla zobrazowania klimatu i charakteru każdego z albumów, wybraliśmy dla Was po jednej piosence z każdego krążka – this is Taylor Swift!

1.  Should’ve Said No - Taylor Swift (2006)

Piosenka z pierwszego self-titled albumu artystki, utrzymanego jeszcze głównie w klimacie country – czyli gatunku muzyki, z którego właśnie wywodzi się Taylor Swift. Krążek został wydany, jak piosenkarka miała zaledwie 17 lat. Utwór, jak z resztą większość piosenek artystki, opowiada o relacji damsko-męskiej, a najczęściej jej trudach. W Should’ve Said No Taylor żałuje zaangażowania się w pewien związek, jednak refleksja przychodzi już za późno.

2.  Love Story – Fearless (2008)

Ten kawałek zna chyba każdy, był to jeden z pierwszych największych przebojów artystki. Księżniczkowy klimat, inspiracją była miłość Romea i Julii. Taylor Swift przyznała, że nigdy nie wyda, do kogo skierowane były słowa tej piosenki. Kimkolwiek nie byłby wybranek, na pewno pośrednio przyczynił się do ogromnego sukcesu komercyjnego zarówno piosenki, jak i samej artystki! Fearless, z pełnoletnią już piosenkarką, jest nieco poważniejszą płytą, powoli wychodzącą z aranżacji contry.

3.  Long Live - Speak Now (2010)

Bardzo nostalgiczna piosenka opowiadająca o zakończonej już relacji, jednak z ogromem sentymentu. Przywołuje również młodzieńcze wspomnienia, marzenia i plany, najprawdopodobniej samej artystki. Album Speak Now jest już zdecydowanie odważniejszy od poprzednich i wprowadza słuchacza w bardziej popowe dźwięki.

4.  22 - Red (2012)    

Album Red jest tym, z którego wyszło już wiele hitów, takich jak All Too Well, I Knew You Were Trouble., We Are Never Ever Getting Back Together czy wspomniany w tytule 22. Piosenka 22 jest pozycją obowiązkową wśród urodzinowych klasyków na 22 urodziny, a nawet nie tylko! W Red artystka przechodzi z typowej nostalgii w bardziej imprezowe klimaty. Po warstwie lirycznej krążka widzimy też coraz większą dojrzałość i śmiałość Taylor.

5.  Out Of The Woods - 1989 (2014)

1989 – rok urodzenia Taylor Swift, a zarazem album, który odniósł ogromny sukces komercyjny, największy na tamten moment. Płyta składa się praktycznie z samych perełek, przykładowo Blank Space, Bad Blood, czy Wonderland. Krążek jest typowo popowy, a teksty zachowane w związkowej tematyce Taylor, jednak opowiadające już zdecydowanie dokładniej dane historie i aspekty miłości. Taki jest właśnie Out Of The Woods, utwór zaadresowany rzekomo do Harrego Stylesa, byłego partnera artystki. Piosenka opowiada o ich mocno utrudnionej przez rzesze paparazzich relacji.

6.  Getaway Car - reputation (2017)

Zdecydowanie najbardziej przełomowy album w karierze artystki, wydany również po najdłużej przerwie – 3 letniej, zawsze były to 2 lata różnicy między kolejnymi krążkami. Album powstał po sławetnym konflikcie Taylor Swift z Kanye Westem, do którego zaadresowanych jest również parę piosenek z wydawnictwa. Muzycznie reputation balansuje na granicy pop-rocku, a tekstowo obrazuje myśli i przeżycia dojrzałej już kobiety, nie dziewczyny. Sam Getaway Car opowiada o trójkącie miłosnym, w którym chwilowo znalazła się Taylor z byłymi już partnerami. Cała akcja historii miała rozpocząć się na wydarzeniu 2016 Met Gala, gdzie to Swift będąc w związku z Dj-em Calvinem Harrisem, poznała swojego przyszłego partnera Toma Hiddlestona. Na imprezie, jak się później okazało, poznała również swojego aktualnego partnera Joe Alwyn’a.

7.  You Need To Calm Down - Lover (2019)

Znacznie delikatniejszy album od poprzedniego, jego cukierkowa okładka oraz sam tytuł dobrze odzwierciedlają jego zawartość. Lover stanowi duży muzycznie kontrast do reputation, a jak sama artystka mówi, opowiada on o wielu różnych aspektach i kolorach miłości. Idealnym przykładem jest właśnie utwór You Need To Calm Down, który jest manifestem przeciwko homofobii. Klip do utworu wygrał podczas MTV Video Music Awards 2019 dwie nagrody - Teledysk roku i Najlepszy teledysk ze społecznym przekazem. W ramach podbicia pokojowego tonu, do udziału w klipie Taylor zaprosiła Katy Perry, z którą była kiedyś w konflikcie.

8.  exile feat. Bon Iver - folklore (2020)

Najbardziej zaskakujący jak dotąd album artystki. Wydała go niezapowiedzianie, udostępniając cały z dnia na dzień na serwisach streamingowych. Jak przyznaje sama Taylor, album powstał podczas pandemii, kiedy w przerwie od tras koncertowych miała wiele przemyśleń i czasu na tworzenie. Jest to pierwszy raz, kiedy album piosenkarki został zaklasyfikowany jako muzyka alternatywna. folklore to bardzo nostalgiczne i delikatne piosenki. Zdecydowanie największym hitem okazał się exile - duet z Bon Iver. Utwór jest dialogiem byłych kochanków, którzy mają sprzeczne odczucia co do powodu rozpadu ich związku. folklore nagrodzony został statuetką w kategorii Album of the Year na Grammy Awards 2020.

9.  evermore feat. Bon Iver - evermore (2020)

Siostrzany album do folklore, wydany również niezapowiedzianie w grudniu 2020 na 31. urodziny artystki - evermore. Płyta jest niejako kontynuacją folklore, również w klimacie indiefolkowym. Jak przyznaje sama autorka, nie chciała zatrzymywać się w tworzeniu nowych kompozycji. Wisienką na torcie albumu jest ponownie duet z Bon Iver, tytułowy utwór evermore. Pod kątem kompozycji, Taylor i Justin Vernon (wokalista Bon Iver) zamieniają się tutaj rolami. Lirycznie piosenka opowiada o przezwyciężeniu depresji i jest naprawdę piękna, więc bardzo polecamy.

10.  Mr. Perfectly Fine (Taylor's Version) (From The Vault) - Fearless (Taylor's Version) (2021)

Taylor Swift, mimo wydania 2 albumów w 2020 nie próżnuje - rozpoczęła proces ponownego nagrywania swojej muzyki wydanej w latach 2006–2019. Chce dzięki temu odzyskać prawa do swoich albumów i singli, które zostały sprzedane wbrew jej woli w 2019. Reedycja jej drugiego krążka, oryginalnie wydanego w 2008 roku, miała premierę 9 kwietnia 2021. Fearless (Taylor's Version) oprócz 19 utworów z pierwszej edycji płyty, zawiera również piosenkę napisaną na potrzeby filmu Valentine's Day, a także 6 niepublikowanych do tej pory nagrań. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kompozycja Mr. Perfectly Fine, która jest uwielbianym przez Taylor, szczególnie w latach młodzieńczych break-up songiem. Cały album w zaledwie tydzień od premiery stał się największym albumem coutry od 6 lat i największym wydaniem 2021 roku do tej pory. Dziewczyna zdecydowanie ma rozmach!

11.  All Too Well (10 Minute Version) (Taylor's Version) (From The Vault) - Red (Taylor's Version) (2021)

Jeszcze w tym samym roku co nowa odsłona Fearless, Taylor wydała reedycję albumu Red. Analogicznie, na płycie znalazły się utwory z oryginalnego krążka + nowości (From The Vault). Całą kompozycję Red (Taylor's Version) zamyka aż 10-minutowa (tak, tylko Taylor mogła to zrobić) wersja znanego i kochanego utworu All Too Well. Do piosenki powstał nawet obraz - All Too Well: The Short Film, za scenariuszem i reżyserią którego stoi sama Taylor Swift. Artystka gra w nim również jedną z postaci u boku Sadie Sink i Dylana O’Briena.

12.  Snow On The Beach (feat. Lana del Rey) - Midnights (2022)

Końcem 2022 roku Taylor wydała swój 10-ty album studyjny, Midnights, na który składa się 13 piosenek. Jak sama nazwa wskazuje jego premiera odbyła się o północy, jednak chwilę później artystka udostępniła kolejne 7 nowych utworów, wypuszczając pełną wersję krążka - Midnights (3am Edition). Krytycy wręcz rozpływają się nad nowym dziełem artystki, a sam album pobija co raz to nowe rekordy w statystykach serwisów streamingowych. Jedyną kolaboracją na płycie jest duet z Laną del Rey - ubłagany i wyczekany przez fanów obu piosenkarek. Nawiązując do Swift, Snow On The Beach opowiada o szczęśliwej, odwzajemnionej miłości. O momencie, w którym uświadamiamy sobie, że druga osoba naprawdę też czuje to, co my.

Jak widać, muzyka Taylor Swift, jak i ona sama, ma wiele twarzy. Artystka co płytę pokazuje nam swoje inne oblicze. To, czego możemy być pewni, to fakt, że piosenkarka nie raz nas jeszcze zaskoczy! Taylor Swift pod koniec 2019 roku ogłoszona została jako headliner Open’er Festival 2020, który jak wiemy się nie odbył. Ptaszki ćwierkają jednak, że Taylor rusza w międzynarodową trasę koncertową w 2023 roku, która ma zostać upubliczniona w listopadzie. Czy Taylor Swift wróci na Open'era? Wiele na to wskazuje ;) Bilety na koncerty Taylor Swift znajdziecie pod linkiem.