Taylor Swift – najbardziej przełomowe piosenki w karierze

Taylor Swift to jedna z najpopularniejszych, jak nie najpopularniejsza obecnie popowa piosenkarka na świecie. Pod koniec 2019 roku zdobyła prestiżową nagrodę American Music Awards - Artist of the Decade, czyli Artysta Dekady. To najważniejsza statuetka AMA. Niespełna 31-letnia artystka ma na swoim koncie 8 albumów studyjnych. Każdy z nich przedstawia jej ewolucję od piosenkarki country, poprzez gwiazdę popu aż po artystkę muzyki alternatywnej. Dla zobrazowania klimatu i charakteru każdego z albumów, wybraliśmy dla Was po jednej piosence z każdego krążka – this is Taylor Swift!

1.  Should’ve Said No - Taylor Swift (2006)

Piosenka z pierwszego self-titled albumu artystki, utrzymanego jeszcze głównie w klimacie country – czyli gatunku muzyki, z którego właśnie wywodzi się Taylor Swift. Krążek został wydany, jak piosenkarka miała zaledwie 17 lat. Utwór, jak z resztą większość piosenek artystki, opowiada o relacji damsko-męskiej, a najczęściej jej trudach. W Should’ve Said No Taylor żałuje zaangażowania się w pewien związek, jednak refleksja przychodzi już za późno.

2.  Love Story – Fearless (2008)

Ten kawałek zna chyba każdy, był to jeden z pierwszych największych przebojów artystki. Księżniczkowy klimat, inspiracją była miłość Romea i Julii. Taylor Swift przyznała, że nigdy nie wyda, do kogo skierowane były słowa tej piosenki. Kimkolwiek nie byłby wybranek, na pewno pośrednio przyczynił się do ogromnego sukcesu komercyjnego zarówno piosenki, jak i samej artystki! Fearless, z pełnoletnią już piosenkarką, jest nieco poważniejszą płytą, powoli wychodzącą z aranżacji contry.

3.  Long Live - Speak Now (2010)

Bardzo nostalgiczna piosenka opowiadająca o zakończonej już relacji, jednak z ogromem sentymentu. Przywołuje również młodzieńcze wspomnienia, marzenia i plany, najprawdopodobniej samej artystki. Album Speak Now jest już zdecydowanie odważniejszy od poprzednich i wprowadza słuchacza w bardziej popowe dźwięki.

4.  22 - Red (2012)    

Album Red jest tym, z którego wyszło już wiele hitów, takich jak All Too Well, I Knew You Were Trouble., We Are Never Ever Getting Back Together czy wspomniany w tytule 22. Piosenka 22 jest pozycją obowiązkową wśród urodzinowych klasyków na 22 urodziny, a nawet nie tylko! W Red artystka przechodzi z typowej nostalgii w bardziej imprezowe klimaty. Po warstwie lirycznej krążka widzimy też coraz większą dojrzałość i śmiałość Taylor.

5.  Out Of The Woods - 1989 (2014)

1989 – rok urodzenia Taylor Swift, a zarazem album, który odniósł ogromny sukces komercyjny, największy na tamten moment. Płyta składa się praktycznie z samych perełek, przykładowo Blank Space, Bad Blood, czy Wonderland. Krążek jest typowo popowy, a teksty zachowane w związkowej tematyce Taylor, jednak opowiadające już zdecydowanie dokładniej dane historie i aspekty miłości. Taki jest właśnie Out Of The Woods, utwór zaadresowany rzekomo do Harrego Stylesa, byłego partnera artystki. Piosenka opowiada o ich mocno utrudnionej przez rzesze paparazzich relacji.

6.  Getaway Car - reputation (2017)

Zdecydowanie najbardziej przełomowy album w karierze artystki, wydany również po najdłużej przerwie – 3 letniej, zawsze były to 2 lata różnicy między kolejnymi krążkami. Album powstał po sławetnym konflikcie Taylor Swift z Kanye Westem, do którego zaadresowanych jest również parę piosenek z wydawnictwa. Muzycznie reputation balansuje na granicy pop-rocku, a tekstowo obrazuje myśli i przeżycia dojrzałej już kobiety, nie dziewczyny. Sam Getaway Car opowiada o trójkącie miłosnym, w którym chwilowo znalazła się Taylor z byłymi już partnerami. Cała akcja historii miała rozpocząć się na wydarzeniu 2016 Met Gala, gdzie to Swift będąc w związku z Dj-em Calvinem Harrisem, poznała swojego przyszłego partnera Toma Hiddlestona. Na imprezie, jak się później okazało, poznała również swojego aktualnego partnera Joe Alwyn’a.

7.  You Need To Calm Down - Lover (2019)

Znacznie delikatniejszy album od poprzedniego, jego cukierkowa okładka oraz sam tytuł dobrze odzwierciedlają jego zawartość. Lover stanowi duży muzycznie kontrast do reputation, a jak sama artystka mówi, opowiada on o wielu różnych aspektach i kolorach miłości. Idealnym przykładem jest właśnie utwór You Need To Calm Down, który jest manifestem przeciwko homofobii. Klip do utworu wygrał podczas MTV Video Music Awards 2019 dwie nagrody - Teledysk roku i Najlepszy teledysk ze społecznym przekazem. W ramach podbicia pokojowego tonu, do udziału w klipie Taylor zaprosiła Katy Perry, z którą była kiedyś w konflikcie.

8.  exile feat. Bon Iver - folklore (2020)

Najbardziej zaskakujący jak dotąd album artystki. Wydała go niezapowiedzianie, udostępniając cały z dnia na dzień na serwisach streamingowych. Jak przyznaje sama Taylor, album powstał podczas pandemii, kiedy w przerwie od tras koncertowych miała wiele przemyśleń i czasu na tworzenie. Jest to pierwszy raz, kiedy album piosenkarki został zaklasyfikowany jako muzyka alternatywna. folklore to bardzo nostalgiczne i delikatne piosenki. Zdecydowanie największym hitem okazał się exile - duet z Bon Iver. Utwór jest dialogiem byłych kochanków, którzy mają sprzeczne odczucia co do powodu rozpadu ich związku.

Jak widać, muzyka Taylor Swift, jak i ona sama, ma wiele twarzy. Artystka co płytę pokazuje nam swoje inne oblicze. Szczególnie 3 ostatnie albumy są wyjątkowo różne i inne od pozostałych, więc to, czego możemy być pewni, to fakt, że piosenkarka nie raz nas jeszcze zaskoczy! Taylor Swift pod koniec 2019 roku ogłoszona została jako headliner Open’er Festival 2020, który jak wiemy się nie odbył. Niestety wszystko wskazuje na to, że artystka nie będzie wracała na trasę po Europie w 2021 roku. Jednak, kto wie, może i tym razem nas zaskoczy! Bilety na koncerty Taylor Swift znajdziecie pod linkiem.