Kortez - 10 najlepszych piosenek

Kortez, czyli Łukasz Federkiewicz - to niezwykle uzdolniony wokalista, kompozytor i autor tekstów, którego twórczość porusza serca i umysły już po pierwszym wysłuchaniu. Jego piosenki są pełne głębokich emocji i przemyśleń, które zapadają w pamięć na długo. W marcu Łukasz wyrusza w trasę koncertową, z tej okazji przedstawiamy 10 najlepszych piosenek Korteza, które nie tylko zdobyły serca słuchaczy, ale również zdefiniowały go jako artystę. Czas się przygotować na niezapomniane koncerty!

Zostań

Piosenka została wydana w ramach debiutanckiego albumu Korteza Bumerang, który miał premierę w 2015 roku. To połączenie charakterystycznego głosu artysty z przyciągającą melodią sprawiło, że utwór stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w jego karierze. Debiutancka płyta zapewniła artyście nie tylko uznanie publiczności, ale także prestiżową nagrodę Fryderyka w 2016 roku. Teledysk liczy na Youtube ponad 25 mln wyświetleń.

Hej Wy

Piosenka ukazała się w ramach albumu Mini dom w 2018 roku i stała się jednym z największych przebojów artysty. W marcu 2024 roku Kortez wyruszy w trasę koncertową i odwiedzi wiele polskich miast. Nie zwlekaj z zakupem wejściówki, gdyż znikają one w oka mgnieniu. Bilety Kortez - bezpiecznie możesz kupić na AleBilet. Poniżej macie okazję zobaczyć klip do utworu, który na YouTube liczy ponad 65 mln wyświetleń.

Dobry moment

Piosenka została wydana w ramach drugiego albumu studyjnego artysty pt. Mój Dom. Jest kolejna perła w dorobku utalentowanego Korteza. Nowa płyta wyróżniła się szczególnie głębokim i osobistym przekazem. W tekstach utworów znajdziemy niewiele metafor, a za to dużo prostoty, która przyciąga słuchacza. Wokalista stawia na szczerość, co sprawia, że jego utwory docierają do każdego słuchacza. 6 lat po premierze klip liczy na Youtube ponad 25 mln wyświetleń. Dobry moment miał swoją premierę w Opolu podczas 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w 2018 roku. Po tylu latach utwór pozostaje jednym z najbardziej popularnych kompozycji Korteza. Video zostało odtworzone ponad 20 mln razy na YouTube.

Bumerang

Korteza słucha się nie tylko dla chwytliwych melodii, ale także dla tekstów, które często są pełne głębokich emocji. Bumerang to idealny przykład tego, jak artysta potrafi opowiadać historie poprzez muzykę. Wokalista o piosence: Nie miałem takiego pomysłu, ale usłyszałem ostatnio kilka razy, że ktoś się wzruszył, słuchając Bumeranga. Może nie powinienem tego mówić, ale ja też się trochę wzruszyłem, gdy posłuchałem finalnej wersji. Cieszę się, że to działa od środka, że ludzie łapią jakąś refleksję.

Wracaj do domu

Kolejny przebój artysty - jest to dość mroczny, nawet odrobinę niepokojący utwór oparty na fortepianowym riffie. Kortez o piosence: Wracaj do domu ma dla mnie szczególne znaczenie - wiąże się z nim pewna historia. Długo nie mogliśmy z Agatą Trafalską napisać tekstu do tego numeru, a kiedy już powstał coś ciągle w nim nie grało. Teledysk do utworu Wracaj do domu znalazł się na płycie Bumerang, jako bonus track. Nie jest on materiałem koncertowym, dlatego nie ma go na regularnej trackliście artysty. Klip został nagrany podczas specjalnie na ten cel przeznaczonej próby w klubie Studio w Krakowie.

We dwoje

Piosenka została wydana w ramach albumu Mój dom w 2017 roku. Reżyserami teledysku byli Anna Trafalska i Michał Broniek, którzy potrafili przekazać ten romantyczny vibe utworu z Kortezem w głównej roli. W podobnym klimacie pisze piosenki jeszcze jeden polski artysta.

Sprawdź 10 najlepszych piosenek Mrozu.

Wyjdź ze mną na deszcz

Jest to kolejny przebojowy singiel Korteza w klimacie new romantic, który jest nasycony wyraźnym syntezatorowym brzmieniem z popowym bitem w tyle. Wokalista o piosence: Jedna z najważniejszych piosenek na tej płycie. Ma oczyszczający charakter. To właściwie jedyny numer, w którym słuchacz ma możliwość dowolnej interpretacji zakończenia tej historii. Wyjdź ze mną na deszcz liczy około 2 mln odtworzeń na Spotify.

Doskonały dzień

Jedna z najbardziej radosnych i optymistycznych piosenek w repertuarze Korteza.
Autorem tekstu jest Piotr Rogucki. Teledysk do piosenki został nagrany na ulicach Warszawy. Głównymi bohaterami klipu jest duet magików Z Rękawa - Igor Apelski i Maciej Pęda. Reżyserem teledysku i scenarystką jest tradycyjnie Agata Trafalska. Jak jeszcze tego nie widzieliście, to teraz macie świetna okazję.

Nic tu po mnie

Akustyczna ballada w walczykowym rytmie. Piosenka opowiadająca historię rozstania z kobietą znalazła się na płycie Bumerang. Numer dotarł na szczyt Listy Przebojów Trójki. Jest to ballada o miłości, która wygasła. Kortez to wyjątkowy polski artysta, który potrafi wymalowywać najróżniejsze odcienie miłości, od jej najbielszych blasków, po najczarniejsze mroki. Poniżej przedstawiamy live Nic tu po mnie w wykonaniu Korteza, który liczy na Youtube ponad 20 mln wyświetleń.

Z imbirem

Z imbirem to jeden z pierwszych hitów Korteza, z bogatszą pełną smaczków produkcją. Autorem tekstu wyjątkowo nie jest Agata Trafalska, lecz Piotr Szmidt, który również jak Agata potrafił stworzyć tekst w pełni pasujący do repertuaru artysty. Z resztą sami zobaczcie, poniżej znajdziecie live z koncertu. Na YouTube ten filmik liczy ponad 34 mln wyświetleń, musicie to zobaczyć.

Kortez to artysta, który nieustannie ewoluuje, zaskakuje i inspiruje. Jego piosenki to opowieści o życiu, miłości i ludzkich emocjach. Każdy z wymienionych utworów to podróż przez różne style muzyczne, które tworzą niepowtarzalny świat tego utalentowanego artysty.

W marcu Kortez koncerty zagra w wielu polskich miastach, sprawdź czy odwiedzi Twoje i zaplanuj sobie wyjątkowy wieczór. Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a ludzie czują się inspirujący i pełni energii. Trasa koncertowa Korteza w tej magicznej porze roku to idealny sposób na uchwycenie tej wiosennej magii i przeżycie niezapomnianych chwil w otoczeniu wyjątkowej muzyki i wspaniałych ludzi. Wiosna zapowiada się gorąca, gdyż w koncertową podróż wyrusza kolejny utalentowany wykonawca - Vito Bambino.

Zobacz 10 największych hitów Vito Bambino.

Wejściówki możesz bezpiecznie kupić na AleBilet.