Alicia Keys – 10 największych przebojów

Alicia Keys to amerykańska gwiazda muzyki R&B oraz soul. Jej debiut nastąpił w 2001 roku albumem Songs in A Minor, który zdobył aż 5 nagród Grammy. Kolejny krążek, The Diary of Alicia Keys, również osiągnął ogromny sukces komercyjny zdobywając tym razem 4 Grammy. Następna płyta – As I Am – kolejne 3 Grammy Awards. Tak można byłby wymieniać w nieskończoność. Poniżej znajdziecie 10 największych perełek w dorobku artystki.

1.  No One

Pierwszy singiel z trzeciego albumu studyjnego artystki - As I Am z 2007 roku. Piosenka z miejsca podbiła listy przebojów, stając się jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów. To właśnie No One wokalistka zawdzięcza dwie nagrody Grammy w kategoriach Best Female R&B Vocal Performance oraz Best R&B Song.

2.  Girl on Fire

Pierwszy singiel, a zarazem tytułowy numer z piątego studyjnego wydawnictwa piosenkarki z 2012 roku. Inspiracją do tej ballady R&B było urodzenie przez artystkę syna Egypta oraz małżeństwo z Swizz Beatz. Utwór był bardzo wysoko oceniony przez krytyków, doceniających kunszt wokalu Keys oraz produkcję piosenki. Powstały jeszcze dwie wersje utworu, w tym jedna z Nicki Minaj.

3.  If I Ain't Got You

Drugi singiel z drugiej studyjnej płyty wokalistki - The Diary of Alicia Keys z 2003 roku. Zainspirowany śmiercią piosenkarki Aaliyah, atakami z 11 września na World Trade Centre oraz innymi wydarzeniami ze świata i życia piosenkarki, utwór opowiada o tym, jak materialne rzeczy nie karmią duszy.

4.  Fallin'

Pierwszy singiel z debiutanckiego albumu artystki, Songs in A Minor z 2001 roku. Jest to najbardziej rozpoznawalna piosenka Alicii Keys. W oryginalnym remixie utworu występują raperzy Busta Rhymes oraz Rampage. Był to wyjątkowo udany debiut - 1 miejsce amerykańskiej listy Billboardu Hot 100 oraz topowe pozycje w innych krajach, m.in. Holandii i Nowej Zelandii.

5.  Try Sleeping with a Broken Heart

Drugi singiel z czwartego studyjnego wydawnictwa piosenkarki, The Element of Freedom z 2009 roku. Ballada uznana została przez wielu krytyków za najlepszy numer z albumu. W wywiadzie z The Sun Keys powiedziała, że jest bardzo dumna z utworu. W warstwie lirycznej, odzwierciedlającej sytuację artystki, narrator obiecuje zamknąć za sobą rozdział nieudanego związku, jednak wciąż walczy z myślami o byłym kochanku.

6.  Un-thinkable (I'm Ready)

Czwarty singiel ze wspomnianego wyżej The Element of Freedom. Piosenka okazała się ogromnym hitem komercyjnym spędzając 12 tygodni z rzędu na szczycie listy Billboard Hot R&B/Hip Hop Songs. Był to najdłużej utrzymujący się na pierwszym miejscu utwór 2010 roku. Do utworu powstał oficjalny remix z udziałem rapera Drake'a.

7.  A Woman's Worth

Drugi singiel z pierwszego albumu artystki, Songs in A Minor. Piosenka była kolejnym komercyjnym sukcesem wokalistki, zaraz po debiutanckim singlu Fallin'. Teledysk do utworu jest właśnie kontynuacją klipu Fallin'. Obraz do A Woman's Worth był nominowany do MTV Video Music Awards w dwóch kategoriach - Best R&B Video oraz Best Cinematography, natomiast ostatecznie zdobył nagrodę NAACP Image Award za Outstanding Song.

8.  You Don't Know My Name

Pierwszy singiel z krążka The Diary of Alicia Keys. Piosenka napisana została przez Keys, Kanye Westa oraz Harolda Lilly, a wyprodukowana przez duet Keys i West. Utwór nagrodzony został Grammy za Best R&B Song oraz Soul Train Music Award w kategorii Best R&B/Soul Single, Female.

9.  Empire State of Mind (Jay-Z)

Piosenka Jay-Z z gościnnym udziałem Alicii Keys, jednak utwór odniósł ogromny komercyjny sukces, dlatego pozwoliliśmy sobie umieścić go w zestawieniu. Empire State of Mind wydane zostało jako trzeci singiel z 11-go studyjnego albumu muzyka, The Blueprint 3 z 2009 i doczekało się aż 58 milinów odsłon na kanale YouTube.

10.  My Boo (Usher)

Piosenka wspólnego autorstwa Ushera i Keys, która okazała się niesamowitym sukcesem - utwór został odtworzony na YouTube aż 140 milionów razy! My Boo wydane zostało jako czwarty singiel z czwartego albumu studyjnego Ushera, Confessions z 2004 roku.

Jak widać, Alicia Keys jest artystką kompletną. Końcem 2020 roku ukazał się jej najnowszy album ALICIA, który będzie promowała na swoim koncercie w Polsce 24 czerwca 2021 roku na Tauron Arenie w Krakowie. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Alicii Keys polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.