Krzysztof Zalewski – 10 najlepszych piosenek

Krzysztof Zalewski– człowiek orkiestra, polski multiinstrumentalista, który swoimi solo actami wyprzedaje największe hale w kraju, zaskakując liczną widownię swoimi umiejętnościami muzyczno-wokalnymi. Zaczynał od chórków u Moniki Brodki, teraz jest jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci polskiej sceny muzycznej. Prezentujemy Wam nasze subiektywne top 10 Krzysztofa Zalewskiego!

Sprawdź też Dawid Podsiadło - TOP 10 piosenek

1.  Polsko

Jedna z najbardziej politycznych piosenek Krzysztofa Zalewskiego. Wydana została jako czwarty singiel z trzeciej płyty studyjnej artysty - Złoto z 2016 roku. Zalewski otwarcie mówi o swoich poglądach, które nie są tożsame z obecnie rządzącą partią, dlatego w utworze rozlicza się z obecnie panującym reżimem w Polsce. Teledysk do piosenki przedstawia polskiego aktora, Daniela Olbrychskiego, który swoją mimiką i gestami demonstruje niezadowolenie z aktualnej sytuacji w kraju.

2.  Zboża

Drugi singiel z drugiego studyjnego albumu wokalisty, Zelig z 2013 roku. Tytuł płyty, jak i cała jej zawartość, nawiązują do tytułowej postaci z filmu Woody'ego Allena, Zeliga, który dostosowywał swoje oblicze do osoby, z którą przebywał. Stąd też taka a nie inna okładka krążka. Zelig został bardzo wysoko oceniony przez krytyków, niektórzy nawet sądzili, że wyprzedza on obecne czasy. Album był przepustką Zalewskiego do wielkiej kariery, a Zboża to naszym zdaniem najlepszy kawałek z tej płyty.

3.  Miłość Miłość

Zdecydowanie największy komercyjny hit Zalewskiego. Piosenka wypuszczona została jako drugi singiel z wyżej wspomnianego albumu Złoto. Teledysk do utworu doczekał się aż 23 milionów wyświetleń na kanale YouTube! Klip to metafora budowania relacji, nakręcony został podczas Contemporary Art Festival 2016 w Krakowie. Patrząca sobie prosto w oczy para - Krzysztof Zalewski oraz jego wieloletnia przyjaciółka, piosenkarka Natalia Przybysz, stanowią centrum tworzącej się mandali. Teledysk z przesłaniem, musicie obejrzeć!

4.  Kurier

Tytułowy utwór ścieżki dźwiękowej z filmu Kurier w reżyserii Władysława Pasikowskiego z 2019 roku, wyświetlany na napisach końcowych. Piosenka wypuszczona została na półtora miesiąca przed premierą filmu i z miejsca stała się hitem radiowym. Towarzyszący jej teledysk łączy kadry z Kuriera z ujęciami Zalewskiego stojącego na dachu z widokiem na centrum współczesnej Warszawy, co mocno kontrastuje z obrazem wojennej stolicy ukazanym w filmie.

5.  Początek

Co prawda jest to hymn Męskiego Grania 2018, jednak Krzysztof Zalewski jest autorem słów i melodii, więc jak najbardziej należy umieścić ten kawałek w zestawieniu. Najprawdopodobniej jest to opus magnum w dorobku Zalewskiego, gdyż ten numer na kanale YouTube został wyświetlony aż 113 milionów razy! Warto zaznaczyć, że teledysk do piosenki został nakręcony jednym ujęciem! Oczywiście popularności utworowi dodał także współudział Dawida Podsiadło i Korteza. Jest to również największy hit w historii wszystkich hymnów projektu Męskie Granie.

6.  Annuszka

Drugi singiel promujący najnowszą płytę Krzysztofa Zalewskiego zatytułowaną Zabawa z 2020 roku. Tytułowa Annuszka to postać z jednej z ulubionych powieści Zalewskiego - Mistrza i Małgorzata. Teledysk do piosenki szybko doczekał się 3 milionów wyświetleń na YT w zaledwie 5 miesięcy po premierze. Klip wyreżyserował duet Brodka/Dzienis, a jego fabuła również nawiązuje do prozy Michaiła Bułhakowa. W rolę Maggie wciela się aktorka Agnieszka Żulewska, a Johnny to oczywiście Krzysztof Zalewski.

7.  Uchodźca

Ósma pozycja z albumu Złoto. Mimo tego, że utwór nie został wypuszczony jako singiel, zasługuje na uwagę przez swoje przesłanie. Jest to jedna z wielu politycznych piosenek Zalewskiego. Tytułowym uchodźcą może być każdy. W utworze poruszonych zostało wiele aktualnych, polskich "problemów" - zapłonie tęcza, potem krzyż; wybierz sobie marsz. Nie brak także wielu odniesień do Europy i "demonstracji sił".

8.  Tylko nocą

Pierwszy, mocno taneczny singiel z najnowszego wydawnictwa Zalewskiego - Zabawa. Jak przyznaje sam artysta, noc to czas, podczas którego można zdjąć maskę, obnażyć się. Tak samo jest z tańcem, który pozwala wyzwolić się z codziennej rutyny. Czasami trzeba tańczyć jak wariat, żeby nie zwariować, twierdzi Krzysztof Zalewski. W teledysku obok muzyka występuje aktorka, choreografka i tancerka, Helena Ganjalyan.

9.  Zabawa

Tytułowa piosenka z ostatniego albumu Zalewskiego, wypuszczona jako trzeci singiel z tego wydawnictwa. Koncept całej płyty to uświadomienie sobie, co zrobilibyśmy, gdyby pozostało nam tylko 5 minut życia. W tej pogoni za nieuchronnym Krzysztof poleca nam taniec, jako najlepsze źródło zabawy - na przekór wszystkim i wszystkiemu. Do utworu powstało lyric video, w którym widzimy Zalewskiego wykonującego taniec na koniec świata.

10.  Jednego serca

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to piosenka autorstwa Krzysztofa Zalewskiego, ale według nas musiała znaleźć się w tym zestawieniu. Zalewski śpiewa Niemena – tak nazywał się projekt, w którym Krzysztof Zalewski wraz z siostrami Przybysz wykonywał swoje wersje piosenek Czesława Niemena. Zostały one też umieszczone na tak samo nazywającym się krążku z 2018 roku. Cykl koncertów cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a cover Jednego serca jest, naszym zdaniem, jego najlepszym wykonaniem.

Jak widać Krzysztof Zalewski to postać bardzo barwna, która nie boi się eksperymentować różnymi brzmieniami. Jego koncerty to dopracowane do perfekcji widowiska – byliśmy, sprawdziliśmy. Dlatego polecamy Wam bardzo zobaczyć Zalefa na żywo. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Krzysztofa Zalewskiego polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.