Hey - 10 najlepszych utworów

Hey to kultowa polska grupa muzyczna, która swoją działalność rozpoczęła w 1992 roku w Szczecinie. Cechą odróżniającą Hey od innych polskich zespołów jest ich charyzmatyczna wokalistka Katarzyna Nosowska, którą można nazwać prawdziwą artystką z wielką wrażliwością. Twórczość zespołu to połączenie różnorodnych stylów, od energetycznego rocka po głębokie ballady. W tym roku legendarna grupa świętuje 30–lecie premierowego albumu, z tej okazji przedstawiamy Wam 10 niezaprzeczalnie największych przebojów Hey.

Moja i Twoja Nadzieja

Piosenka została wydana w latach 90. i stała się najbardziej znanym przebojem zespołu. Cieszący się dużą popularnością utwór został hymnem pomocy ofiar powodzi 1997, dlatego też wybrano go jako soundtrack do serialu Wielka Woda, wyprodukowanego przez Netflix w 2022 roku. Utwór Moja i Twoja Nadzieja jest uważany za symbol empatii i chęci niesienia pomocy potrzebującym.

Zazdrość

Kolejny hit Hey, który został wydany w ramach debiutowego albumu Fire. Autorką tekstu jest wokalistka zespołu Katarzyna Nosowska, która śpiewa o chorobliwej zazdrości i wyraża brak zaufania do mężczyzny. Melodia utworu jest bardzo przyciągająca i hipnotyzująca, dzięki czemu piosenka na długo zostaje w pamięci słuchacza. W październiku Hey zagrają aż dwa Kosmiczne koncerty w Katowicach. Aby na żywo doświadczyć magii zespołu kup bilet na AleBilet!

Teksański

To właśnie ta piosenka wywołuje najwięcej emocji i jest pożądana na każdym koncercie Hey. Jednak, jak twierdzi sama Nosowska, autorka utworu, tekst piosenki nie posiada wyraźnego znaczenia. W słowach tego przeboju wokalistka wyraża swoją twórczą blokadę i trudności w napisaniu sensownego tekstu. Dzięki tej kombinacji prostoty i przyciągającej melodii Teksański wciąż pozostaje niezaprzeczalnym przebojem zespołu.

List

Piosenka z albumu Heledore, która została stworzona w formie listu pożegnalnego do ukochanego. Wokalistka wyrzuca wszystkie swoje emocje na papier i opisuje stan, w którym się znajduje, próbując uzmysłowić  ukochanemu jak bardzo go potrzebuje. List cieszy się ogromną popularnością wśród słuchaczy i ma prawie 3 mln odtworzeń na serwisie strumieniowym Spotify.

[sic!]

To jest tytułowa piosenka z szóstej studyjnej płyty zespołu Hey o tej samej nazwie i zarazem jeden z najpopularniejszych utworów grupy. Album [sic!] uważa się za przełomowy w karierze grupy, bo został wydany w nowym składzie, bez Banacha. Utwór jest świeży, gitarowy, bardziej rockowy niż piosenki z poprzednich albumów. W tekście wokalistka opowiada o wzajemnej "walce" między kobietą a mężczyzną. Krytycy muzyczni mówią, że jest to koncertowy pewniak z fantastyczną motoryką i fascynującym brzmieniem.

Cisza, ja i czas

Kolejny hit Hey, to awangardowy, nieomal post-rockowy riff, napędzany wyjątkowym wokalem Nosowskiej. W tekście została opisana historia o samotności: autorka mówi, że kocha stan, w którym jest sama ze sobą. Cisza, ja i czas do dziś cieszy się ogromną popularnością, a teledysk liczy prawie 5 mln wyświetleń na YouTube.

Historie

Piosenka została wydana w ramach jedenastego albumu Hey Błysk. Autorka tekstu próbuje trzymać się z dala od wiadomości i plotek, apeluje, że warto zachować dystans do sytuacji społeczno-politycznej i skupić się na sobie. Jaka piękna byłaby ta planeta i jak znakomite byłoby nasze życie, gdybyśmy wszyscy skupili się na tych bliskich nam osobach, z którymi moglibyśmy podzielić się słowami z utworu Historie: Z Tobą wszędzie mi po drodze.

Kto tam? Kto Jest W Środku?

Niezaprzeczalny przebój Hey, który powstał w 2009 roku, jako utwór promujący płytę Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy! W tekście piosenki Nosowska wciela się w rolę zakochanej kobiety, która w poetycki sposób wyznaje miłość swojemu ukochanemu. Wyraża chęć zajrzenia do środka człowieka, poznania go lepiej  i dowiedzenia się kto tam jest. Piosenka miała swoją prapremierę w programie Dzień Dobry TVN, była to pierwsza w historii zespołu promocja utworu na taką skalę. Kto tam? Kto Jest W Środku? zapadł w serca słuchaczy już od pierwszych nut i nadal pozostaje niezaprzeczalnym hitem.

Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan

Utwór jest tytułowym singlem z płyty o tej samej nazwie w 2012 roku. Hey zapuszcza się na tym albumie w coraz to nowe rejony artystyczne, eksperymentuje z aranżacjami, ale nie odchodzi od charakterystycznego stylu zespołu. Tekst Kasi Nosowskiej pozostaje ten sam – dopracowany i pełny emocji. To piosenka, która powoduje ciarki na plecach, mająca w sobie coś z hymnu. Płyta Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan uzyskała certyfikat platynowej i uważa się za jeden z najlepszych krążków Hey.

Mimo Wszystko

To kultowa piosenka z płyty Echosystem, która uzyskała status platynowej. Prawdziwe uczucie to nie tylko bycie razem, gdy jest dobrze, to też wspólne trwanie w najtrudniejszych chwilach -  o tym właśnie śpiewa Nosowska w tym przeboju. Do utworu został stworzony nie mniej przerażający teledysk, wyreżyserowany przez Annę Maliszewską, laureatkę Yachów w 2004 roku. Klip przypomina film fabularny o trudnej miłości i sytuacjach, które są zwyczajne, a najbardziej bolą.

W połowie lat 90. wizerunek polskiego idola pop-rockowego został w znacznym stopniu zdominowany przez kobiety. Ikoną tego nieformalnego ruchu była wokalistka Hey Katarzyna Nosowska. Zespół z każdym nowym albumem prezentował mieszankę stylów dodając do rockowej ballady noty grunge, heavy metalu i reggae.

W październiku Hey przyjeżdża z Kosmicznymi koncertami do Katowic. Nie możesz tego przepuścić, bilety rozchodzą się jak gorące bułeczki, więc nie zwlekaj z zakupem! Pamiętaj, że bezpiecznie kupić, a także łatwo odsprzedać bilety na koncerty Hey możesz na AleBilet.