Jak sprzedać bilety na koncert? - Poradnik

Sprzedam bilety na koncert

Nie możesz pójść na koncert, chcesz odsprzedać swoje bilety, a nie wiesz gdzie? A może chcesz sprzedać je przez Internet, ale nie wiesz, jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się po lekturze naszego wpisu 😊

Kiedy okazuje się, że z przyczyn losowych, typu choroba, zmiana daty koncertu nie możemy (bądź po prostu odechciało nam się) iść na koncert, pojawia się pytanie – jak i gdzie sprzedać bilety? Oczywiście, nie możemy zwrócić ich u dystrybutora biletów, dlatego musimy znaleźć sposób jak się ich „pozbyć”. Pierwszym punktem zaczepiania są znajomi. Co jednak wtedy, gdy nikt z naszych bliskich nie słucha tego rodzaju muzyki, bądź zwyczajnie nie jest zainteresowany naszymi biletami? W takiej sytuacji mamy szereg możliwości:

Sprzedaj łatwo i bezpiecznie bilety na AleBilet. Sprawdź jak działa AleBilet!

1.     Grupy na Facebooku – Sprzedam bilet online

Najprawdopodobniej już na etapie robienia wywiadu środowiskowego wśród znajomych publikujemy na swojej tablicy post z zapytaniem, czy nie jest ktoś zainteresowany biletami na dane wydarzenie. Facebook wychodzi nam w takiej sytuacji naprzeciw – w serwisie społecznościowym istnieje wiele grup, takich, jak Bilety na Koncerty - Patron: AleBilet - kupię, sprzedam, szukam czy Sprzedam bilet, kupię bilety | Patron: AleBilet, na których ludzie wystawiają ogłoszenia o chęci sprzedaży biletów. Grupy te zrzeszają zarówno osoby, które chcą odsprzedać swoje bilety, jak i oczywiście te, które chcą te bilety kupić. Ponieważ grupy te są bardzo liczne – sięgające nawet ponad 65000 członków, jak np. grupa BILETY NA KONCERTY - sprzedam, kupię, szukam - Patron: AleBilet – istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się znaleźć szczęśliwego nabywcę naszego biletu.

Jednakże ryzyko takiej transakcji polega na tym, że nie znamy osoby, która siedzi po drugiej stronie monitora. Ludzie w sieci są anonimowi i często bezkarni. Nie trudno jest kogoś oszukać, blokując bądź nawet usuwając swoje konto. Przez grupy na Facebooku najbezpieczniej jest sprzedawać bilety papierowe, umówić się z osobą zainteresowaną kupnem na spotkanie i dokonać wymiany – gotówka za bilet w formie fizycznej. Pojawia się tutaj jednak konieczność zgrania w czasie dwóch osób, a szczególnie w miejscu – aby transakcja się opłacała, musi to być osoba, mieszkająca w naszej okolicy.

Co jednak w momencie, gdy posiadamy bilet elektroniczny? Gdzie możemy go sprzedać? Jak wygląda odsprzedaż biletów na koncerty w formie elektronicznej? Jesteśmy wtedy w o tyle lepszej sytuacji, że możemy przekazać bilet osobie kupującej natychmiastowo – jedno kliknięcie myszki i bilet jest w posiadaniu jego nowego nabywcy. Problem tkwi teraz w formie płatności: przelew, BLIK? Najczęściej praktykowaną metodą jest dokonanie przelewu przez kupującego, wysłanie potwierdzenia przelewu sprzedawcy, a następnie sprzedawca przekazuje bilet. Kupujący może też przed wysłaniem środków poprosić sprzedającego o dowód posiadania biletu, np. screen biletu z zamazanym kodem kreskowym – jako dowód jego faktycznego posiadania. Tak, jak jednak wcześniej wspomnieliśmy – istnieje duże ryzyko oszustwa z dwóch stron – sprzedający może nie wysłać biletu, a kupujący przelewu. Dlatego przed każdą tego typu transakcją warto jest wcześniej ‘obczaić’, wybadać profil drugiej strony, tak, aby sprawdzić, czy nie wygląda on podejrzanie.

2. Odsprzedaż biletów na koncerty - ogłoszenia na OLX

Kolejnym sposobem na sprzedaż biletu (zazwyczaj w ostatniej chwili) jest wystawienie go na stronie OLX. Najlepiej umieścić swoje ogłoszenie w zakładce Sport i Hobby --> Bilety. Wystawiając swój bilet na sprzedaż, należy podać jego cenę (opcjonalnie, czy podlega ona negocjacji) oraz formę – papierowy/elektroniczny. Dla przykucia większej uwagi potencjalnych nabywców warto jest umieścić zdjęcie przy ogłoszeniu, np. zespołu, na którego koncert usiłujemy sprzedać wejściówkę. Co ważne, nie wolno wstawiać zdjęcia biletu z kodem kreskowym! Takie działanie stwarza ryzyko wykorzystania tego biletu przez kogoś innego.

Osoba zainteresowana kupnem biletu może skontaktować się ze sprzedawcą albo za pomocą wiadomości, wysyłanej bezpośrednio ze strony OLX, lub telefonicznie (sprzedający w treści ogłoszenia często wskazuje preferowany przez siebie sposób kontaktu). Następnie obie strony transakcji muszą się ze sobą dogadać, czyli wracamy do punktu pierwszego naszego wpisu – grupy na Facebooku. Tutaj sytuacja z przekazaniem biletu i formą płatności za niego wygląda analogicznie i towarzyszą jej takie same ryzyka.

3. Jak sprzedać bilety na koncert - platforma AleBilet

Jednak najprostszym i za razem najbezpieczniejszym sposobem na sprzedanie biletów jest serwis AleBilet. AleBilet jest platformą odsprzedaży biletów, która zabezpieczając transakcje pośredniczy między kupującym a sprzedającym. Wystarczy wejść na stronę www.alebilet.pl i wyszukać wydarzenie, na które chcemy odsprzedać bilety. Jeżeli takiego wydarzenia nie ma na stronie, należy je zgłosić klikając pojawiający się po wyszukiwaniu przycisk „zgłoś imprezę”. Można też napisać bezpośrednio maila z prośbą o dodanie wydarzenia na alebilet@alebilet.pl.

Gdy jesteśmy już na stronie wydarzenia, wystarczy kliknąć znajdujący się w prawym górnym rogu przycisk „Sprzedaj bilety”. Zostajemy wtedy przekierowani do strony, gdzie musimy wybrać ilość sprzedawanych przez nas biletów i ich formę: „Bilety papierowe” / „Bilety elektroniczne (PDF)”. Dla pewności, że wystawiamy bilety na odpowiednie wydarzenie, po prawej stronie widnieją dane imprezy (miejsce, termin). Następnie określamy również sektor/kategorię biletów (płyta/trybuny/bilet wstępu – zależy od wydarzenia i tego, co mamy napisane na bilecie 😊. Na koniec możemy też zaznaczyć dodatkowe informacje o biletach, np. Parking (bilet z miejscem parkingowym), czy Early Entrance (bilet z możliwością wcześniejszego wejścia na koncert). Po określeniu powyższych cech biletów klikamy przycisk „Dalej”.

Kolejny etap odsprzedaży biletów na koncert to wypełnienie „Warunków sprzedaży”. W polu „Twoja cena za jeden bilet” należy wpisać kwotę, jakiej oczekujemy od kupującego za bilet. Natomiast w polu „Cena nominalna” trzeba umieścić cenę, która znajduje się na bilecie. Wpisana w pierwszym polu „Twoja cena za jeden bilet” to należność dla sprzedającego (pomnożona proporcjonalnie o ilość sprzedawanych biletów). Do tej ceny doliczane jest 15% opłaty serwisowej i koszty dostawy biletu (jeżeli jest on papierowy) – te koszta ponosi już kupujący.

Po kliknięciu przycisku „Dalej” przenosi nas do podsumowania, na jaką imprezę, jakie bilety i po jakiej cenie sprzedajemy. Jeżeli wszystko się zgadza, to klikamy „Wystaw bilety na sprzedaż” i gotowe! Nasze bilety widnieją w serwisie AleBilet i czekają na swojego nowego nabywcę.

Sprzedam bilety na koncert przez AleBilet – co trzeba wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Platformę AleBilet cechuje fakt przejrzystości ofert: nie ma umawiania się, negocjacji – obowiązuje taka cena i warunki, jakie zostały podane w ofercie. Serwis gwarantuje też 100% bezpieczeństwa transakcji. Dlaczego? Otóż w momencie dokonania transakcji, czyli wpłaty należności za bilet przez kupującego, pieniądze wędrują do AleBilet, a sprzedający otrzymuje je do 5 dni roboczych po wydarzeniu. Mechanizm ten gwarantuje kupującemu bezproblemowe wejście na wydarzenie, a sprzedającemu otrzymanie należności za bilet. AleBilet to prosty schemat działania, kupujący, po nabyciu biletu przez Internet, nie musi już nic robić, nie ma konieczności umawiania się ze sprzedawcą – bilet zostanie do niego bezpośrednio dostarczony drogą elektroniczną, pocztą czy kurierem. Dodatkowo, w AleBilet nie ma możliwości wycofania się z transakcji – żadna ze stron nie może zrezygnować, zarówno sprzedający z wysłania biletu, jak i kupujący nie może zażądać zwrotu przelewu. Dlatego też tak ważne jest natychmiastowe wycofanie oferty z AleBilet w momencie sprzedania biletu przez inne medium, jak np. omawiane wcześniej grupy na Facebooku czy OLX. W awaryjnych sytuacjach, gdy sprzedający mimo zaakceptowanego wcześniej regulaminu nie zobowiąże się do wysłania sprzedanego biletu, to po stronie AleBilet leży zorganizowanie biletu zastępczego dla kupującego.

Tak jak wszystko, AleBilet ma również swoje wady. Jedną z nich jest wspomniana wyżej wypłata należności za bilet do 5 dni roboczych po wydarzeniu. Jeżeli komuś zależy na czasie i wcześniejszej wypłacie za bilet, będzie preferował opcję z ręki do ręki – gotówka za bilet papierowy. W AleBilet, do finalnej ceny biletu dla kupującego, dochodzi jeszcze opłata serwisowa w wysokości 15% wartości biletu + koszty wysyłki (kurierskiej/pocztowej). Zmniejsza to atrakcyjność oferty w porównaniu do analogicznej na grupie na Facebooku czy OLX ze względu na proporcjonalnie wyższą cenę. Nie każdy decyduje się na taką dopłatę w zamian za bezpieczeństwo i gwarancję realizacji transakcji.

Podsumowując, jest wiele możliwości odsprzedaży biletu. Oczywiście najlepszą z nich jest przekazanie biletu komuś z rodziny czy przyjaciół, ale jak wiemy, nie zawsze się to udaje. Licząc na uczciwość ludzką mamy możliwość sprzedaży biletu na specjalnych grupach na Facebooku czy na OLX. Najbezpieczniejszą jednak platformą odsprzedaży biletów jest AleBilet, który pośrednicząc w transakcji gwarantuje jej realizacje i bezpieczeństwo dla obu stron.