My Chemical Romance - TOP 10

Skrótowo MCR lub My Chem, to amerykańska formacja rockowa, powstała zaraz po zamachach z 11 września na World Trade Centre (2001 rok). Gerard Way, założyciel i główny wokalista zespołu znany jest również z tego, że to na podstawie jego komiksu powstał sławetny hitowy serial Netflixa - The Umbrella Academy. Grupa zawiesiła swoją działalność w 2013 roku, a w 2019 ogłosiła swój powrót na trasę. Jednak pandemia COVID-19 to uniemożliwiła, a wszystkie koncerty zostały przełożona na późniejsze daty. Niestety, na trasie nie ma naszego kraju. Mimo to, z wielką nostalgią i nadzieją na show w Polsce, przypominamy Wam 10 (subiektywnie) najlepszych utworów MCR!

Zobacz też: Panic! At the Disco - piosenki TOP 10

1.  Welcome To The Black Parade

Pierwszy, praktycznie tytułowy, singiel z trzeciego albumu studyjnego My Chemical Romance, The Black Parade z 2006 roku. Jest to sztandarowa piosenka zespołu, a klip do niej został okrzyknięty przez MTV Greatest Music Video of the Century w 2017 roku. Utwór uważany jest za współczesnego klasyka, został nawet nazwany jedną z piosenek Rock and Roll Hale of Fame, które ukształtowały rock and roll.

2.  Helena

Trzeci singiel z drugiego wydawnictwa studyjnego zespołu, Three Cheers for Sweet Revenge (często skracane do Three Cheers albo Revenge) z 2004 roku. Piosenka użyta była jako ścieżka dźwiękowa do filmu Dom woskowych ciał z 2005 roku na napisach końcowych. Video do utworu odtworzono do tej pory na kanale YouTube ponad 130 milionów razy. W jednym z wywiadów wokalista MCR, Gerard Way, przyznał, że inspiracją do napisania kompozycji był numer Aces High zespołu Iron Maiden.

3.  I Don’t Love You

Trzeci singiel z płyty The Black Parade. Piosenka powstała podczas jammowania w busie, kiedy zespół był w trasie koncertowej. Zapis jednej z pierwszych wersji utworu można obejrzeć na albumie kompilacji live DVD Life on the Murder Scene z 2006 roku. Teledysk do I Don't Love You obrazuje nieszczęśliwą historię miłości pewnej pary w dziwnym, abstrakcyjnym świecie.

4.  Teenagers

Czwarty, ostatni singiel z krążka The Black Parade. Gerard Way przyznał, że napisał tę piosenkę po incydencie w nowojorskim metrze, kiedy znalazł się w wagonie pełnym licealistów. Było to dla niego niekomfortowe przeżycie, jak mówi, pierwszy raz poczuł się wtedy staro. Utwór porusza też problematyczną tematykę agresji wśród amerykańskiej młodzieży, w szczególności tej z użyciem broni.

5.  Famous Last Words

Drugi singiel z najbardziej utytułowanego wydawnictwa My Chem, The Black Parade. Ciekawostką jest, że teledysk do piosenki powstał zanim grupa oficjalnie nazwała ten utwór. Klip jest niejako kontynuacją obrazu do Welcome To The Black Parade. Według fanów jest to najmroczniejsze video, jakie My Chemical Romance kiedykolwiek stworzyli. Co potwierdził sam wokalista przyznając, że teledysk do Famous Last Words został napisany w najmroczniejszym okresie w karierze zespołu.

6.  The Ghost Of You

Czwarty, ostatni singiel z Three Cheers for Sweet Revenge. Piosenka traktuje o lęku przed stratą kogoś ukochanego. Teledysk do utworu nakręcony został w przeciągu dwóch dni w Malibu, Kalifornia i kosztował milion dolarów. Jak zespół przyznaje: nakręciliśmy film i po prostu zmontowaliśmy go na klip. Członkowie MCR grają w video amerykańskich żołnierzy.

7.  SING

Trzeci singiel z czwartego, ostatniego wydawnictwa studyjnego MCR, Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys (często skracane do Danger Days) z 2010 roku. SING przez krytyków muzycznych uznane zostało za zaskakująco inny dźwięk niż poprzednie utwory MCR, porównywane było również do twórczości Depeche Mode. Reżyserem teledysku do piosenki był sam Gerard Way.

8.  Na na na

Pierwszy singiel z Danger Days. Gerard wyjaśniał, że zespół zmagał się z odejściem perkusisty Boba Bryara i był niezadowolony z postępów w pracy nad czwartym albumem studyjnym do czasu nagrania Na na na, które okazało się momentem przełomowym. Co więcej, piosenka wyjściowo nie była rozpatrywana jako singiel, ale ze względu na jej pozytywny wydźwięk została wydana i powstał do niej pełnometrażowy teledysk.

9.  I'm Not Okay (I Promise)

Pierwszy singiel z Three Cheers. Do utworu powstały dwie wersje teledysku, pierwsza z nich to montaż ujęć z koncertów zespołu i ich codziennego życia w New Jersey. Obraz ten przeplatany jest też fotografiami z młodzieńczych lat braci Way - basisty Mikey'a i wokalisty Gerarda. Natomiast druga wersja klipu przedstawia życie grupki prześladowanych uczniów w fikcyjnym amerykańskim liceum.

10.  Planetary (GO!)

Czwarty singiel z najnowszej płyty grupy, Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys. Piosenka użyta została w grach wideo, takich jak Gran Turismo 5 czy F1 2011, a nawet w reklamie Super Bowl XLV. Na jednym z Q&A zespołu, fani dali wskazówki, co do ich wizji teledysku. Jest to jedyny klip, w którym występuje ówczesny perkusista MCR, Michael Pedicone.

Trasa koncertowa My Chem po ogłoszeniu reunionu scenicznego cieszy się ogromnym zainteresowaniem - bilety wyprzedały się momentalnie. Co prawda na rozkładówce show nie ma Polski, ale wierzymy, że zespół wróci jeszcze do naszego kraju! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty My Chemical Romance polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.