Deep Purple – 10 największych hitów

Deep Purple to brytyjska grupa rockowa pochodząca z Hertfordshire. Ich muzyki nie da się zaszufladkować, chociaż niektórzy uważają zespół za pionierów hard rocka. Grają mieszankę różnych gatunków od klasyki przez pop, rock czy rock progresywny. Grupa za swój niepowtarzalny wkład w muzykę rockową została uhonorowana w 2016 roku wprowadzeniem do Rock and Roll Hall of Fame. Prezentujemy Wam 10 niezaprzeczalnie największych przebojów Deep Purple!

Zobacz też: AC/DC - 10 najlepszych piosenek

1.  Smoke On The Water

Drugi singiel z legendarnego, szóstego albumu studyjnego zespołu - Machine Head z 1972 roku. Jest to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny utwór zespołu. Charakterystyczny riff rozpoczynający numer jest również wysoko klasyfikowany w zestawieniach najlepszych riffów wszech czasów. Tytuł Smoke on the Water odnosi się do widoku pożaru, który członkowie zespołu zobaczyli z hotelu nad Jeziorem Genewskim.

2.  Perfect Strangers

Pierwszy singiel, a zarazem tytułowy utwór z 11-go wydawnictwa studyjnego grupy z 1984 roku. Jest to jedna z niewielu kompozycji zespołu, w której nie występuje solo gitarowe. Mimo to, główny gitarzysta grupy, Ritchie Blackmore, przyznaje, że to jego ulubiona piosenka Deep Purple. Utwór jest chętnie coverowany przez inne zespoły, m. in. grający metal progresywny Dream Theater.

3.  Child in Time

Ballada rockowa z czwartej studyjnej płyty zespołu - Deep Purple in Rock z 1970 roku. Inspirowana wojną wietnamską warstwa liryczna utworu liczy jedynie 8 wersów, mimo to piosenka trwa ponad 10 minut (10:18). Ian Gillan, główny wokalista zespołu, przyznaje, że piosenka opiera się na utworze Bombay Calling grupy It's a Beautiful Day. Fragmenty utworu użyte zostały w wielu dziełach pop kultury.

4.  Highway Star

Otwierający utwór ze wspomnianego wcześniej albumu Machine Head, uważanego przez wielu za najlepsze działo grupy. Jest to najszybsza piosenka z całej płyty, z charakterystycznymi, długimi gitarowymi solo. Highway Star powstało w busie w drodze na koncert do Portsmouth, kiedy reporter zapytał zespoł, jak tworzą piosenki. Aby zademonstrować, gitarzysta Ritchie Blackmore chwycił gitarę akustyczną, a Ian Gillan zaczął improwizować wokale. Po szybkim dopracowaniu utworu, zespół wykonał go na koncercie jeszcze tej samej nocy.

5.  Burn

Drugi singiel, będący zarazem tytułowym utworem ósmej studyjnej płyty zespołu z 1974 roku. Jest to pierwszy album Deep Purple, w którym wolę frontmana na lata 1973-1976 przejął David Coverdale, późniejszy wokalista i założyciel zespołu Whitesnake. Utwór w tych latach otwierał koncerty Deep Purple, a Coverdale w 2015 roku umieścił cover piosenki na swoim wydawnictwie The Purple Album.

6.  Soldier Of Fortune

Ballada bluesowo-rockowa z 9-go studyjnego albumu Deep Purple, Stormbringer z 1974 roku. Był to drugi album zespołu z Davidem Coverdalem na czele, który jest również, obok Ritchie'go Blackmore'a, współautorem piosenki. Chociaż grupa nigdy nie wypuściła utworu jako singla, nie znalazł się on również na listach przebojów, to i tak Soldier Of Fortune uzyskał miano kultowego kawałka Deep Purple i doczekał się wielu coverów (Whitesnake, Opeth).

7.  Knocking At Your Back Door

Drugi singiel, a zarazem utwór otwierający album Perfect Strangers. Piosenka uzyskała szeroki rozgłos w radio, mimo tego, że jest o seksie analnym. Gra słów i występujące w utworze co raz seksualne aluzje, nie były jednak na tyle prostolinijne i obraźliwe, aby powstrzymać Knocking At Your Back Door przed staniem się hitem radiowym.

8.  When A Blind Man Cries

B-side piosenki Never Before - pierwszego singla z Machine Head. Gitarzysta Ritchie Blackmore nie lubił tego utworu, dlatego podczas jego obecności w zespole nie był on grany na koncertach. Dopiero od 1993 roku, kiedy zastąpił go Joe Satriani, When A Blind Man Cries weszło na stałe do set list zespołu. Najpopularniejszym coverem piosenki jest wersja Metalliki.

9.  Hush

Piosenka oryginalnie wykonywana przez artystę Billy Joe Royal, jednak to zdecydowanie wersja Deep Purple jest bardziej znana. Utwór jest pierwszym singlem z debiutanckiej płyty studyjnej zespołu, Shades of Deep Purple z 1968 roku. Hush stało się pierwszym hitem grupy zajmując wysokie miejsca radiowych list przebojów w wielu krajach Europy.

10.  Lazy

Szósta piosenka z największego dzieła Deep Purple, albumu Machine Head. W utworze wokale pojawiają się dopiero po ponad 4 minutach jammowania i nie grają dużej roli w całości kompozycji - Lazy to głównie instrumental. Wideo do piosenki obejrzało w serwisie YouTube ponad 9,5 miliona razy.

Deep Purple (po raz kolejny ;) żegna się z fanami, wyruszając w ostatnią trasę koncertową. Zespół zagra w Polsce ostatni koncert 12 października 2022 roku w Atlas Arenie w Łodzi. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Deep Purple polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.