Najlepsze koncerty na COS Torwar

COS Torwar wciąż pozostaje największą halą koncertową w Stolicy. Poza PGE Stadionem Narodowym, który zaliczany jest już do innej rangi obiektów koncertowych, Warszawa cierpi na brak odpowiedniej hali, która pomieściłaby publikę Metalliki, czy Celine Dion. Jednak Torwar to kawał pięknej historii polskiej i zagranicznej muzyki, dlatego w tym wpisie przypomnimy najbardziej przełomowe koncerty, jakie odbyły się na tym obiekcie.

Torwar koncerty organizuje już od lat 70-tych. Jednymi z pierwszych zespołów, jakie wystąpiły na hali były między innymi Smokie (24 kwietnia 1977 roku z promocją albumu Midnight Cafe z 1976 roku) czy Slade, który dał dwa koncerty z rzędu - 4 i 5 sierpnia 1978 roku.

W latach 80-tych Torwarem zawładnął zespół Iron Maiden, który 9 sierpnia 1984 wystąpił tam pierwszy raz przed polską publicznością. Koncert odbył się w ramach trasy World Slavery Tour promującej album Powerslave (1984) i od razu został wyprzedany.

Grupa następnie zagrała na Torwarze 25 września 1986, tym razem promując płytę Somewhere in Time wydaną w tym samym roku. Na halę wpuszczono wtedy prawie 11 000 osób, co było złamaniem wszelkich obowiązujących wtedy zasad bezpieczeństwa. Koncert cieszył się zatem ogromnym zainteresowaniem wśród fanów - bilety wyprzedały się tuż po otwarciu sprzedaży. Później Maideni wystąpili na COS Torwar jeszcze dwa razy - 24 października 1995 z płytą The X Factor wydaną w tym samym roku oraz 21 czerwca 2000 w ramach trasy Metal 2000 promując jedno ze swoich lepszych wydawnictw, album Brave New World (2000). Przy okazji następnych koncertów zespół przeniósł się już na większe obiekty warszawskie ;)

Początek lat 90-tych to rozkwit polskiej muzyki, wprowadzone zostały płyty kompaktowe, zatem nawet posiadacze kaset VHS chcieli je mieć. Sprzedawały się więc i płyty, i koncerty, na rynek weszło wielu sponsorów – był to złoty czas dla polskiego przemysłu muzycznego. Odczuł to również Torwar, na którym 8 maja 1994 roku wystąpił zespół Hey, wyprzedając obiekt. W tym samym roku grupa otrzymała Fryderyka w kategorii Zespół Roku. Hey był zatem fenomenem na polskiej scenie muzycznej w tamtym okresie. Katarzyna Nosowska z zespołem zaprezentowali na Torwarze repertuar ze swojej wybitnie udanej debiutanckiej płyty Fire z 1993 roku oraz z wydanego w 1994 roku albumu Ho!.

Tego dnia na Torwarze zagrali również zespół Big Day oraz równie utytułowana wokalistka Kasia Kowalska.

Lata 2000-czne to już zdecydowanie szerszy dostęp do koncertów oraz muzyki zagranicznej. W pierwszej dekadzie XXI na Torwarze zagrali między innymi: Oasis, Iggy Pop, Def Leppard, Simply Red, Dream Theater, Korn, The Cure, a nawet Rihanna!

Następnie, 13 lutego 2015 na swoim pierwszym koncercie w Polsce wystąpił Ed Sheeran! COS Torwar został wyprzedany, mimo tego, że Ed był wtedy dopiero na początku swojej ogromnej popularności. Koncert odbył się w ramach trasy x Tour, a fani zajmowali swoje miejsca w kolejce pod Torwarem już od godziny 4 rano, co oznaczało 14 godzin czekania na otwarcie bram! Istne szaleństwo.

Jednak niekwestionowanym królem wypełniania Torwaru w Polsce jest nikt inny, jak Dawid Podsiadło. Muzyk wyprzedał halę aż 4 razy z rzędu! Nie udało się to dotąd żadnemu polskiemu artyście. Podsiadło wraz z zespołem zagrali więc 4 koncerty (8, 16, 17 i 18 grudnia 2018)  w ramach finału Małomiasteczkowej Trasy. Na występach artysty obecnych było ponad 110 tysięcy fanów.

Torwar stał się swego rodzaju wisienką na torcie polskich tras koncertowych. Topowi artyści z naszego kraju często kończą swoje tournee właśnie na tym obiekcie. Można więc powiedzieć, że zdolność wypełniania Towaru jest wyznacznikiem sprzedawalności danego zespołu w Polsce. Na tej zasadzie Torwar był ostatnim przystankiem na trasie dla między innymi: Nocnego Kochanka z Trasą w Ciemność Część 2 (20.12.2019), Darii Zawiałow z Wojny i Noce Tour (10.12.2021) czy nawet objawienia ostatnich miesięcy - Young Leosi z trasą Hulanki (21.12.2021) promującą jej debiutancką EPkę o tym samym tytule.

Jak widać, Hala Torwar to obiekt z historią i dobrą renomą nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce. Możliwość zagrania na nim jest marzeniem praktycznie każdego polskiego artysty estradowego. Miejmy nadzieję, że COS Torwar jeszcze nie raz wypełni się po brzegi fanami naszych ulubionych zespołów z całego świata!