Coldplay – piosenki, które musisz znać

Piosenki Coldplay, nawet nieświadomie, zna każdy. To w końcu jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów rockowych na świecie. Brytyjska grupa rozpoczęła działalność w 1996 roku. W ostatnich latach jednak zespół wstrzymywał się od wyjazdu w trasę, tłumacząc to zbyt dużą szkodliwością dla środowiska. Teraz, deklarując, że ich Music of the Spheres World Tour będzie trasą niskoemisyjną, Coldplay zagra 8 lipca 2022 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Podczas nadchodzącej trasy promowany będzie 9-ty krążek studyjny Music of the Spheres wydany końcem 2021 roku. Z tej okazji przypominamy najlepsze piosenki Coldplay!  

1. Something Just Like This

To piosenka stworzona we współpracy z elektronicznym duetem DJów - The Chainsmokers. Coldplay wydał ją jako pierwszy singiel ze swojej 13-stej EPki Kaleidoscope z 2017 roku. Utwór dotarł do top 10 notowań w wielu krajach i do dzisiaj pozostaje najpopularniejszym kawałkiem zespołu z ponad 2 miliardami odsłon na YT! Something Just Like This nominowane było do nagród Grammy w kategorii Best Pop Duo/Group Performance.

2. Hymn For The Weekend

Drugi singiel z siódmego albumu studyjnego grupy - A Head Full of Dreams z 2015 roku. Piosenka nagrana została z gościnnym udziałem piosenkarki Beyoncé, jednak nie zostało to wyróżnione w tytule utworu. Hymn For The Weekend utrzymane jest w klimacie indie R&B i prezentuje kulturę Indii. Jest to najchętniej odtwarzany, solowy singiel Coldplay - na YouTube zdążył zgromadzić już ponad 1,5 miliarda wyświetleń.

3. Paradise

Drugi singiel z piątego wydawnictwa studyjnego Coldplay - Myli Xyloto z 2011 roku. Krążek okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym, stając się najchętniej kupowanym albumem w 34 krajach, a w Wielkiej Brytanii został okrzyknięty albumem roku. Teledysk do Paradise zdobył statuetkę podczas 2012 MTV Video Music Awards za Best Rock Video. Piosenka nominowana była także do nagród Grammy w kategorii Best Pop Duo/Group Performance.

4. Adventure Of A Lifetime

Pierwszy singiel z płyty A Head Full of Dreams. Jest to utwór na granicy gatunków pop, disco i funk. Piosenka zabrała ogólnie przychylne opinie krytyków muzycznych, co przełożyło się na dobre wyniki w notowaniach - 7. miejsce na UK Singles Chart, 13. na Billboard Hot 100 oraz top 20 w wielu krajach na całym świecie. Klip do Adventure Of A Lifetime powstawał aż pół roku. Jak widać, opłacało się, gdyż zaowocowało to ponad 1,2 miliardami odsłon na kanale YouTube.

5. The Scientist

Drugi singiel z drugiego albumu studyjnego Coldplay - A Rush of Blood to the Head z 2002 roku. Płyta została obsypana nagrodami m.in. przez magazyn New Musical Express za Album Roku, a słuchacze BBC przyznali jej tytuł Najlepszej płyty wszechczasów. Klip do ballady The Scientist wygrał 3 statuetki podczas MTV Music Video Awards za wykorzystanie w nim odwróconej narracji i techniki reverse motion.

6. Viva La Vida

Drugi, tytułowy singiel z czwartej płyty studyjnej grupy, Viva la Vida or Death and All His Friends (często skracanej do Viva la Vida) z 2008 roku. Zespół otrzymał za nią Nagrodę Grammy podczas 51. Ceremonii oraz nominację do statuetki w kategorii Album roku. Piosenka (w dosłownym tłumaczeniu z hiszpańskiego Niech żyje życie) również nagrodzona została statuetką Grammy w kategorii Song of the Year.

7. A Sky Full Of Stars

Drugi singiel z szóstego albumu studyjnego Coldplay - Ghost Stories z 2014 roku. Piosenka współtworzona była z DJem Avicii, który był także współproducentem utworu. Yellow zebrało głównie pozytywne opinie od krytyków muzycznych oraz dotarło na szczyt zestawienia Billboard Hot Dance Club Songs. Singiel nominowany był także do nagród Grammy w kategorii Best Pop Duo/Group Performance.

8. Yellow

Drugi singiel z debiutanckiej płyty zespołu - Parachutes z 2000 roku. Był to przełomowy dla Coldplay utwór - stał się międzynarodowym hitem. Dzięki wykorzystaniu w wielu reklamach piosenka zapewniła zespołowi popularność. Yellow był od tego czasu coverowany przez różnych artystów na całym świecie i pozostaje jedną z najpopularniejszych kompozycji zespołu. Utwór otrzymał nawet nominację do nagrody Mercury Prize.

9. Fix You

Drugi singiel z trzeciej płyty studyjnej grupy - X&Y z 2005 roku. Album uzyskał niesłychany sukces komercyjny - był najlepiej sprzedającym się albumem 2005 roku. Pomysłodawcą piosenki był Chris Martin, główny wokalista zespołu. Utwór miał pocieszyć jego ówczesną żonę, aktorkę Gwyneth Paltrow, po śmierci jej ojca. Pełne nadziei przesłanie kompozycji i jej dwuczęściowa aranżacja zostały docenione przez krytyków.

10. Clocks

Trzeci singiel z krążka A Rush of Blood to the Head. Piosenka, zbudowana wokół fortepianowego riffu, porusza tematykę pilności danych spraw. Powstało kilka remiksów utworu, a jego riff jest szeroko samplowany. Singiel wygrał statuetkę w kategorii Record of the Year podczas 2004 Grammy Awards. Uważany za jeden ze sztandarowych utworów Coldplay, Clocks nadal zbiera uznanie krytyków i jest często umieszczany na listach najlepszych utworów lat 2000 i wszechczasów.

To jednak nie wszystkie najlepsze piosenki Coldplay - jest ich zdecydowanie więcej. Usłyszymy je już 8 lipca 2022 roku na Stadionie PGE Narodowym. Koncert Coldplay to nie tylko muzyczne, a i wizualne doznania. Na ich występ składa się również niezwykła scenografia przygotowywana przez wybitnych scenografów. Fani zespołu w Polsce czekali na to show już od dawna, warto nie przegapić tej okazji! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Coldplay polecamy skorzystanie z naszej platformy AleBilet.