5 Seconds of Summer – najlepsze piosenki

Piosenki 5 Seconds Of Summer, czyli 5SOS, to mieszanka gatunków pop punk oraz pop rock. Australijski zespół został założony w 2011 roku w Sydney. Członkowie grupy to: Luke Hemmings (wokal prowadzący, gitara), Michael Clifford (gitara, wokal wspomagający), Calum Hood (gitara basowa, wokal wspomagający) oraz Ashton Irwin (perkusja, wokal wspomagający). Band zyskał popularność w sieci, publikując covery na YouTube. Jeszcze większy rozgłos zdobyli dzięki One Direction, którzy to zaprosili ich jako suport na swoją trasę Take Me Home Tour. Przed zbliżającym się, już solowym, koncertem zespołu 28 kwietnia 2022 na Tauron Arenie Kraków omówiliśmy najlepsze piosenki 5 Seconds of Summer!

Zobacz też: Louis Tomlinson - piosenki TOP 10

1. She Looks So Perfect

Debiutancki singiel z pierwszego, self-titled albumu studyjnego grupy - 5 Seconds of Summerz 2014 roku. Pomimo, że był to pierwszy w historii oficjalnie wydany utwór zespołu, to do dzisiaj pozostaje jego najpopularniejszym z nagromadzonymi prawie 300 milionami wyświetleń na YT.  Piosenka dotarła na szczyt list przebojów w Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W rodzimej Australii pokryła się również trzykrotnie platyną i wygrała w kategorii Song of the Year podczas ARIA Music Awards.

2. Youngblood

Drugi, tytułowy singiel z trzeciej płyty studyjnej zespołu - Youngblood z 2018. Utwór osiągnął ogromny sukces komercyjny na całym świecie. Na rodzimym kontynencie piosenka utrzymywała się na szczycie list przebojów przez 8 tygodni z rzędu i została piosenką numer 1 w Australii w 2018 roku. Ponownie, Youngblood uzyskało status multiplatynowy, a podczas ARIA Music Awards singiel wygrał w kategorii Song of the Year. Dodatkowo, Youngblood to najczęściej odtwarzana australijska piosenka wszech czasów w Apple Music. Do utworu powstały 2 teledyski – regularny oraz alternatywny, i to właśnie wersja alternatywna cieszy się większą popularnością w serwisie YouTube.

3. Amnesia

Trzeci singiel z krążka 5 Seconds of Summer. Amnesia to łagodna pop-rockowa ballada, do której w pierwszej kolejności powstał lyric video – skupiający się głównie na scenach z sypialni. Następnie, do piosenki powstał regularny teledysk, w którym członkowie zespołu wraz z trzema dziewczynami wskakują do basenu w ubraniach, grają w golfa na samochodach itp. Liczba dziewczyn nie jest przypadkowa – czwartą są obserwatorzy i fani 5SOS. To właśnie z jej perspektywy został nakręcony klip.

4. Teeth

Drugi singiel z czwartego albumu studyjnego grupy, Calm z 2020 roku. Tytuł płyty stylizowany jest jako C A L M, co jest akronimem pierwszych liter imion członków zespołu - Calum, Ashton, Luke i Michael. Piosenka znalazła się również na ścieżce dźwiękowej trzeciego sezonu serialu Netflixa - 13 Reasons Why. Teeth nagrane zostało z gościnnym udziałem Toma Morello, gitarzysty Rage Against The Machine. Ponownie, utwór wygrał w kategorii Song of the Year podczas ARIA Music Awards.

5. Don’t Stop

Drugi singiel z płyty 5 Seconds of Summer. Power popowa piosenka zyskała bardzo przychylne opinie krytyków. Niektórzy z nich porównywali ją nawet do twórczości zespołu Blink-182, przypisując niejako 5SOS odrodzenie pop-punku. Zaowocowało to również udanym debiutem w zestawieniach – drugim miejscem na UK Singles Chart. Do utworu również początkowo powstał lyric video, a następnie regularny klip, w którym każdy członek zespołu, przebrany za superbohatera, próbuje ratować ludzi i czynić dobro.

6. Who Do You Love (The Chainsmokers)

Tym razem jest to piosenka duetu The Chainsmokers z gościnnym udziałem 5 Second of Summer. Utwór wydany został jako pierwszy singiel z trzeciego albumu studyjnego The Chainsmokers - World War Joy z 2019 roku. W powstałym do kawałka teledysku 5 Second of Summer i The Chainsmokers grają przeciwne sobie zespoły muzyczne rywalizujące, który z nich jest lepszy.

7. She’s Kinda Hot

Pierwszy singiel z drugiego albumu studyjnego zespołu - Sounds Good Feels Good z 2015 roku. Piosenka utrzymana jest na pograniczu gatunków pop punk i pop rock. Podobnie jak w przypadku innych singli, wydana została EPka o takiej samej nazwie, zawierająca alternatywną wersję She’s Kinda Hot (- Alternative Version) oraz trzy dodatkowe utwory. W nawiązaniu do muzyków zespołu, tytuł piosenki jest mylący, gdyż opowiada ona o ludziach, którzy nie przejmują się opiniami innych.

8. Good Girls

Czwarty singiel z albumu 5 Seconds of Summer – najbardziej utytułowanego do tej pory wydawnictwa zespołu. Piosenka była szeroko promowana w mediach – zespół wykonał ją gościnnie podczas programu The X Factor oraz The Ellen DeGeneres Show. Również przy okazji powstałego do utworu teledysku grupa droczyła się ze swoimi fanami na Twitterze, wysyłając im bezpośrednie wiadomości o dacie premiery klipu, bądź jego teasery. 5SOS wydali również EPkę zatytułowaną Good Girls, na której znalazł się singiel, dwa inne utwory oraz akustyczna wersja Good Girls.

9. Heartbreak Girl

10. pozycja ponownie z debiutanckiego wydawnictwa zespołu - 5 Seconds of Summer. Piosenka opowiada o dziewczynie, która nieustannie friendzonuje jednego z członków 5SOS, podczas gdy ten desperacko próbuje się wydostać z friendzonu. Wokalista Troye Sivan nagrał swoją wersję utworu, która zgromadziła ponad 3,6 mln wyświetleń na YouTube.

10. Easier

Pierwszy singiel z albumu Calm. Magazyn Billboard uwzględnił utwór w swoim zestawieniu 100 Najlepszych Piosenek 2019 roku na 79. miejscu. Na ARIA Music Awards 2019 singiel przyniósł 5SOS nominację w kategorii Best Group. Poza oryginałem, zespół wydał także jego alternatywną wersję - Easier – Live from the Vault wraz z towarzyszącym mu teledyskiem oraz dwa remiksy utworu (autorstwa Seeb’a i z udziałem Charlie’go Puth’a). Magazyn Rolling Stone określił piosenkę jako mroczną, z wyraźnymi wpływami twórczością Depeche Mode czy Nine Inch Nails.

Jak widać, piosenki 5 Seconds of Summer to stara punk rockowa energia w nowoczesnym wydaniu. Będziemy mogli je usłyszeć już 28 kwietnia 2022 na Tauron Arenie w Krakowie. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty 5 Seconds of Summer polecamy skorzystanie z naszej platformy AleBilet.