Placebo – piosenki, które musisz znać

Placebo to zespół grający alternatywnego rocka, założony w 1994 roku przez charyzmatycznego artystę Briana Molko. Skład zespołu uzupełnia grający na gitarze basowej, gitarze i klawiszach Stefan Olsdal. Muzycy zostali odkryci i wypromowani przez samego Davida Boviego. Teraz duo wraca po 5-letniej przerwie - muzycy zagrają 17 października 2022 roku w Polsce na warszawskim EXPO XXI promując ich nadchodzący album. Przed tym wydarzeniem zrobimy sobie retrospekcję najlepszych piosenek Placebo!


1. Every You Every Me

Trzeci singiel z drugiego albumu studyjnego grupy - Without You I'm Nothing z 1998 roku. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza piosenka zespołu. Do utworu powstały dwa teledyski - jeden regularny oraz drugi z ujęciami z filmu Cruel Intentions, do którego Every You Every Me służył jako ścieżka dźwiękowa. Frontman Placebo zapytany, o kim jest ta piosenka, odpowiedział, że o każdym, kto miał nieprzyjemność z nim spać.

2. The Bitter End

Pierwszy singiel z czwartej płyty studyjnej zespołu - Sleeping with Ghosts z 2003 roku. Piosenka oparta jest na powieści George'a Orwella 1984. Istnieje kilka nawiązań do niej w całym utworze, jedną z najbardziej zauważalnych jest odniesienie do 2 maja - dnia, w którym dwójka głównych bohaterów, Winston i Julia, po raz pierwszy spędzają razem noc. The Bitter End oraz Every You Every Me są najczęściej granymi kawałkami na koncertach Placebo.

3. Where Is My Mind (Pixies)

Drugi track na albumie kompilacyjnym grupy - Covers z 2003 roku. Jak sama nazwa wskazuje, płyta składa się z coverów w wykonaniu Placebo. Cover hitowego przeboju Pixies stał się jedną z najchętniej słuchanych piosenek Placebo. Nawiązując do Briana Molko, utwór Where Is My Mind zmienił jego życie. Wokalista regularnie podkreśla, jak wielki wpływ na niego i twórczość Placebo miał zespół Pixies.

4. Special Needs

Trzeci singiel ze Sleeping with Ghosts. Teledysk do utworu nakręcony został w nieczynnym basenie w Hackney. Klip na przemian ukazuje trzech (wtedy) członków zespołu wykonujących piosenkę oraz parę, najwyraźniej ex-kochanków, wspominającą swój związek i całującą się. Kobiecą rolę w teledysku zagrała Caroline Farrington.

5. Song To Say Goodbye

Drugi (w UK) singiel z piątej płyty studyjnej zespołu - Meds z 2006 roku. W pozostałych krajach piosenka wypuszczona została jako pierwszy singiel, gdyż wyłącznie w Zjednoczonym Królestwie najpierw wydano utwór Because I Want You. Fortepianowa ballada opowiada o uzależnieniu od heroiny i jego wpływie na relacje zaangażowanych stron.

6. Running Up That Hill (Kate Bush)

Pierwszy singiel z Covers. Podobnie jak w przypadku Pixies, Molko dorastał słuchając tej piosenki i od zawsze uważał, że ma ona zbyt szybkie tempo, aby uwidocznić jej przekaz - strach i porzucenie. Nagrywając więc swoją wersję Running Up That Hill Placebo zwolnili utwór, nadając mu nowego, mrocznego wyrazu. Podobno Kate Bush jest przychylna temu alternatywnemu coverowi.

7. Meds

Czwarty, a zarazem tytułowy singiel z Meds. W piosence gościnnie występuje Alison "VV" Mosshart - wokalistka The Kills. Okładka utworu to kolaż rozmytych twarzy członków zespołu. Wszystkie trzy twarze pojawiły się osobno na coverach trzech poprzednich singli z albumu. Meds mówi o utracie siebie, nie rozpoznawaniu swojej tożsamości, poczuciu zagubienia i desperacji.

8. Pure Morning

Pierwszy singiel z Without You I'm Nothing. Początkowo piosenka nie miała się w ogóle znaleźć na albumie - przygotowywania była jako B-side, jednak później okazała się wielkim hitem. Samo Placebo nazywa utwór Pure Boring. Pure Morning opowiada o przyjacielu, który jest dla Ciebie oparciem, gdy słońce wstaje, a Ty czujesz się, jakby ciągle była noc.

9. This Picture

Drugi singiel z krążka Sleeping with Ghosts. Piosenka ukazuje historię związku z elementami sadomasochizmu i postać agresywnej kobiety na pozycji dominacji. W tekście fraza ashtray girl odnosi się do kobiety, która używa swojego partnera jako emocjonalnej popielniczki; natomiast cigarette burns on my chest nawiązuje do rzekomego fetyszu Jamesa Deana, który lubił, jak gasi mu się papierosy na klatce piersiowej.

10. A Million Little Pieces

Trzeci singiel z siódmego krążka studyjnego Placebo - Loud Like Love z 2013 roku. Jest to ostatni album, w którego tworzeniu brał udział były basista zespołu, Steve Forrest.  Bardzo mroczny tekst piosenki przypomina pożegnalny list, jaki samobójca pisze do ukochanej osoby. Mocno alternatywny teledysk do utworu zebrał na kanale YouTube ponad 9,6 miliona odsłon.

Koncert Placebo w Polsce już 17 października 2022 w EXPO XXI w Warszawie. Podczas występu na pewno pojawią się utwory z nadchodzącego albumu Never Let Me Go, jak i z wcześniejszych płyt grupy. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Placebo polecamy skorzystanie z naszej platformy AleBilet.