Queen – piosenki TOP 10 hitów

Lista największych przebojów Queen jest tak długa, że na spokojnie moglibyśmy zrobić zestawienie top 50 ich najlepszych piosenek. Ten legendarny zespół, mimo przedwczesnej śmierci nieodżałowanego Freddiego Mercury nadal koncertuje – w rolę frontmana wciela się teraz Adam Lambert. Z morza wspaniałych utworów fenomenalnego Queen wybraliśmy 10 najbliższych naszemu sercu. Zapraszamy do lektury!

Zobacz też: The Rolling Stones - 10 najlepszych piosenek

1.  The Show Must Go On

Jedna z ostatnich piosenek napisanych przez Queen, kiedy koniec walki Freddiego Mercury z AIDS był nieubłaganie bliski. Brian May, główny gitarzysta zespołu, w jednym z wywiadów powiedział, iż nie wierzył, że ze względu na ciągle pogarszający się stan zdrowia, Freddie będzie w stanie zaśpiewać ten utwór. Na co, podobno, Mercury odpowiedział Kochanie, patrz na to i nagrał piosenkę z jednego podejścia. Teledysk do utworu to kompilacja ujęć z powstałych na przestrzeni całej działalności zespołu poprzednich klipów - Freddie był już za słaby, aby stworzyć nowy obraz do The Show Must Go On. Po nieco ponad miesiącu od premiery utworu, 24 listopada 1991 roku zmarł Freddie Mercury.

2.  Love Of My Life

Ballada ta znalazła się na czwartym albumie studyjnym Queen, A Night at the Opera z 1975 roku. Są różne teorie na temat adresata tej piosenki, ponieważ Freddie, jej autor, nigdy tego nie ujawnił. Mówi się, że utwór został napisany z miłości Mercurego do muzyki klasycznej. Inna teoria głosi, że Love Of My Life było dla Mary Austin, partnerki Mercurego zanim wyjawił, że jest gejem, później jego wieloletniej przyjaciółki. Jednak John Reid, były manager Queen oraz Eltona Johna (również jego ex-kochanek) twierdzi, że Freddie napisał piosenkę dla Davida Minnsa, przedstawiciela wytwórni Elektra, z którym Mercury miał romans. Niestety nie dowiemy się już nigdy, która wersja jest prawdziwa.

3.  Bohemian Rhapsody

Pomimo początkowo mieszanych opinii krytyków, dzieło to uznawane jest za opus magnum Queen oraz w wielu rankingach typu top wszechczasów za najlepszą kompozycję w historii muzyki popularnej. 6-minutowa piosenka wydana została jako pierwszy singiel z A Night at the Opera. Aby podkreślić istotę utworu we współczesnej popkulturze, tak samo zatytułowany został biograficzny film o Freddiem Mercury z 2018 roku, gdzie w rolę frontmana Queen wcielił się Rami Malek. Film zdobył szereg nagród, w tym aż 4 Oskary. Bohemian Rhapsody jest jedną z najczęściej coverowanych piosenek. Na szczególną uwagę zasługuje wersja Panic! at the Disco nagrana na potrzeby filmu Suicide Squad.

4.  Somebody To Love

Pierwszy singiel z piątego albumu studyjnego grupy -  A Day at the Races z 1976 roku. Następnie znalazł się również na kompilacji najlepszych utworów grupy, Greatest Hits z 1981 roku. Piosenka ze względu na swoją skomplikowaną budowę jest nieco podobna do Bohemian Rhapsody. Tak samo kolejny krążek Queen po A Day at the Races, czyli A Night at the Opera został nazwany nawiązująco. Podczas koncertu Freddie Mercury Tribute, zorganizowanego po śmierci muzyka na rzecz zwiększania świadomości o AIDS, utwór ten wykonał George Michael. Występ ten został okrzyknięty najlepszym podczas tego koncertu. Z resztą sami oceńcie, dla nas wręcz lepszy od oryginału...

5.  Who Wants To Live Forever

Ostatni, siódmy singiel z dwunastego albumu studyjnego Queen - A Kind of Magic z 1986 roku. Autorem tej ballady rockowej jest Brian May, a powstała ona na potrzeby filmu Nieśmiertelny z tego samego roku. Klip do utworu, w którym poza członkami zespołu występuje National Philharmonic Orchestra oraz 40-osobowy chłopięcy chór, był jednym z najdroższych teledysków w filmografii Queen i kosztował 150 000 funtów. Warto zaznaczyć, ze B-sidem tej piosenki jest Killer Queen, kolejny hit zespołu, który niestety nie załapał się w naszym zestawieniu.

6.  We Will Rock You

Drugi singiel z szóstego studyjnego wydawnictwa grupy, News of the World z 1977 roku. Autorem utworu jest ponownie Brian May. Charakterystyczne odgłosy tupania i klaskania występujące zamiast sekcji rytmicznej w utworze zna każdy. Zespół nagrał je sam, dodając później efekt pogłosu, dzięki czemu wydaje się, że w nagraniu uczestniczyło wiele osób. A-sidem tej piosenki jest kolejny niezaprzeczalny przebój Queen - We Are the Champions, który podczas tras koncertowych był grany bezpośrednio właśnie po We Will Rock You.

7.  Rado Ga Ga

Pierwszy singiel z jedenastego krążka studyjnego zespołu, The Works z 1984 roku. Autorem utworu był tym razem perkusista Queen, Roger Taylor, który początkowo planował umieścić piosenkę na swoim solowym albumie, jednak Freddie Mercury dostrzegł w nim wielki potencjał na przebój. Do jego zdania przychylili się Brian May oraz John Deacon, basista grupy i zespół razem dokończył utwór. Tytuł utworu zainspirowany był reakcją 3-letniego syna Taylora na piosenkę Queen usłyszaną w radio - radio ca-ca (ang).

8.  Don’t Stop Me Now

Drugi singiel z siódmej płyty studyjnej Queen - Jazz z 1978 roku. Autorem piosenki jest Freddie Mercury. Utwór znalazł się również na albumie kompilacji Greatest Hits z 1981 roku. Piosenka, dzięki licznemu udziałowi w filmach, reklamach i programach telewizyjnych z miejsca zdobyła ogromną popularność. W 2014 roku czytelnicy muzycznego magazyny Rolling Stone uznali Don't Stop Me Now za trzeci ich ulubiony utwór zespołu Queen.

9.  I Want To Break Free

Drugi singiel z albumu The Works, napisany przez Johna Deacona. Do piosenki powstał charakterystyczny teledysk, w którym wszyscy członkowie zespołu przebrani są za kobiety. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych klipów grupy. Utwór zdobył pierwsze miejsca list przebojów m.in. w Belgii, Austrii, Holandii czy Portugalii. I Want To Break Free zostało umieszczone również na albumach-kompilacjach Greatest Hits II z 1991 oraz Absolute Greatest z 2009.

10.  Under Pressure

Utwór wspólnego autorstwa Queen i Davida Bowie. Wydany został jako pierwszy singiel z 10-go albumu studyjnego grupy, Hot Space z 1982 roku. Piosenka powstała w Mountain Studios w Szwajcarii, gdzie David Bowie postanowił odwiedzić zespół. Zaczęli ze sobą grać i Under Pressure powstało zupełnie przypadkiem, w 24 godziny. Roger Taylor uważa go za jeden z najlepszych kawałków Queen, natomist Bowie, ze względu na szybkość stworzenia utworu, nie był z niego aż tak dumny - jego zdaniem jest niedopracowany. Na szczęście my nie podzielamy tej opinii.

Queen jest niepodważalną legendą muzyki współczesnej, a jak widać lista ich przebojów jest praktycznie nieskończona. Co prawda nigdy już nie zobaczymy zespołu w oryginalnym składzie, jednak możemy wziąć udział w show z Adamem Lambertem w roli frontmana! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Queen + Adam Lambert polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.