Rihanna – 10 najlepszych utworów

Jej niezwykła kariera rozpoczęła się w 2003 roku, gdy wzięła udział w przesłuchaniu organizowanym przez producenta Evana Rogersa, lecz to współpraca ze studiem nagraniowym JAY-Z pomogła jej wspiąć się po szczeblach kariery. Rihanna, a właściwie Robyn Rihanna Fenty, jest nie tylko piosenkarką, ale także jedną z najpopularniejszych osób w mediach społecznościowych. Debiutancka płyta piosenkarki Music Of The Sun dotarła w USA do drugiego miejsca w notowaniach Billboardu, lecz to album Good Girl Gone Bad z 2007 roku okazał się największym przełomem w karierze wokalistki. Do tej pory sprzedała ponad 250 mln płyt, co czyni ją jedną z najlepiej sprzedających się artystów wszech czasów. Od 15 lat utrzymuje swoją wysoką pozycję na światowym rynku muzycznym. Prezentujemy Wam naszą 10-tkę najlepszych piosenek Rihanny!

1.  Don’t Stop The Music

Czwarty singiel z trzeciego albumu studyjnego artystki, Good Girl Gone Bad z 2007 roku. Mimo niezaprzeczalnego sukcesu komercyjnego, nie obyło się bez kontrowersji. Michael Jackson również został uznany za autora piosenki za samplowanie wersu Mama-say, mama-sa, ma-ma-ko-ssa z jego singla z 1983 roku Wanna Be Startin 'Somethin'. Oboje, Rihanna i Jackson, zostali pozwani przez kameruńskiego muzyka Manu Dibango, który zapewniał, że motyw zaczerpnięty został z jego utworu Soul Makossa z 1972 roku.

2.  California King Bed

Szósty singiel z piątego krążka studyjnego piosenkarki, Loud z 2010 roku. Ta ballada w stylu R&B i rocka alternatywnego została wybrana jako singiel przez głosowanie fanów artystki za pomocą Twittera. Piosenka cieszyła się uznaniem szczególnie w Polsce, gdzie to zdobyła pierwsze miejsca list przebojów. Obiecany fanom teledysk obrazuje przesłanie piosenki - pomimo bycia w jednym łóżku, kochankowie są 10 000 mil od siebie (10, 000 miles apart).

3.  S&M

Czwarty singiel z albumu Loud. Lirycznie utwór jest o seksie, sadomasochizmie, zniewoleniu i fetyszach. Piosenka w związku z tym spotkała się z mieszanymi opiniami krytyków. Część chwaliła dźwięk i kompozycję utworu, natomiast niektórzy nie pochwalali jawnie seksualnego tekstu S&M. Teledysk do piosenki, który był po części odpowiedzią Rihanny na pogardliwe krytyki, przedstawia softcore sadomasochistyczne akty i fetysze. Klip został zakazany w wielu krajach lub ograniczony do nocnej telewizji w innych. Powstał również remix piosenki z udziałem Britney Speras.

4.  Disturbia

Trzeci singiel z reedycji albumu Good Girl Gone Bad - Good Girl Gone Bad: Reloaded z 2008 roku. Muzycznie utwór to dance-popowa kompozycja z elementami electropopu. Lirycznie natomiast opowiada o doświadczeniach udręki, niepokoju i zagubienia. Krytycy byli przychylni względem piosenki, chwaląc jej mroczny ton i wyróżnienie na tle pozostałej twórczości Rihanny. Disturbia nominowana była do Grammy Awards w kategorii Best Dance Recording.

5.  All Of The Lights (Kanye West feat. Kid Cudi)

Co prawda jest to czwarty singiel z piątego studyjnego krążka Kanye West'a, My Beautiful Dark Twisted Fantasy z 2010 roku, jednak Rihanna również wydała utwór, jako swój singiel. Piosenka powstała we współpracy z następującymi artystami Kid Cudi, John Legend, The-Dream, Elly Jackson, Alicia Keys, Fergie, Elton John, i Drake. Kawełek wygrał w kategorii Best Rap Song oraz Best Rap/Sung Collaboration podczas Grammy Awards.

6.  Umbrella (feat. JAY-Z)

Pierwszy singiel z Good Girl Gone Bad. Piosenka jest, co niewiele osób a świadomość, coverem utworu Elvisa Presleya. Umbrella było zdecydowanie kamieniem milowym w karierze artystki. W kompozycji występuje JAY-Z, który jest również jej współautorem. Co też ciekawe, piosenka napisana była początkowo z myślą o Britney Spears, jednej jej wytwórnia odmówiła utworu. Współpraca muzyków przyniosła im Grammy w kategorii Best Rap/Sung Collaboration.

7.  Take Care (Drake)

Utwór powstał we współpracy z raperem Drake'iem i wydany został jako piąty, tytułowy singiel z jego drugiej płyty studyjnej z 2011 roku. Rihanna również wypuściła kawałek jako swój singiel. Niestety, numer mocno wzorowany jest na kompozycji I'll Take Care of You autorstwa Brooka Bentona. Jest to klubowa piosenka o parze w związku, przyznającej się, że została zraniona w przeszłości, ale będzie się sobą wzajemnie opiekować.

8.  FourFiveSeconds (Kanye West, Paul McCartney)

Współpraca muzyków z wielu gatunków - Kanye West i Paul McCartney to dobór na zasadzie kontrastów. Połączenie artystów w jedno dało owoc folk-popowego utworu z elementami soulu. Propozycja spotkała się z uznaniem krytyków, którzy szczególnie chwalili wokale Rihanny. Komercyjnie, singiel doszedł do 4 miejsca listy Billboard Hot 100. Piosenka okazała się być chętnie coverowana przez innych artystów, swoje wersje nagrali m.in. Drake czy James Bay.

9.  Work (feat. Drake)

Kolejna kolaboracja Rihanny z Drake'iem. Work wydane zostało jako pierwszy singiel z ósmego albumu studyjnego wokalistki, Anti z 2016 roku. Opinie krytyków na temat współpracy były mieszane, część chwaliła kompozycję utworu, druga - nie widziała w niej potencjału. Mimo to, piosenka otrzymała dwie nominacje do Grammy - w kategoriach Record of the Year oraz Best Pop Duo/Group Performance.

10.  What’s My Name? (feat. Drake)

Trzecia na naszym zestawieniu, lecz pierwsza chronologicznie współpraca piosenkarki z Drake'iem. What’s My Name? wydane zostało jako drugi singiel z albumu Loud piosenkarki. Co ciekawe to Drake jest współautorem utworu, nie sama Rihanna. Lirycznie kompozycja porusza tematykę romansu i seksu. Kolaboracja otrzymała także nominację do nagród Grammy w kategorii Best Rap/Sung Collaboration.

Ostatni koncert Rihanny w Polsce miał miejsce w 2016 roku na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Z utęsknieniem czekamy kolejnego show artystki w naszym kraju! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Rihanny polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.