Dowiedz się jak powstały jedne z najlepszych utworów Stinga

Sting niedawno ogłosił premierę rockowo-popowego albumu 57th & 9th. W ramach promocji płyty wyruszy w światową trasę koncertową. Muzyk zagra 27 marca na warszawskim Torwarze!

Moon Over Bourbon Street

„Moon Over Bourobon Street” to piosenka, która powstała za sprawą inspiracji Stinga książką Anny Rice „Wywiad z wampirem”. Piosenkarza zainteresowała postać drugoplanowa, Louisa (w filmie Brad Pitt, który zmagał się ze swą dualistyczną naturą. Wyedukowany gentelman został wampirem przez przypadek. Z jednej strony dominuje w nim rządza krwi, lecz z drugiej nie może pogodzić się z tym moralnie. Pozostaje w nim pierwiastek ludzki i nie chce czynić zła. Bourbon Street to najbardziej znana oraz turystyczna ulica w Nowym Orleanie. Sting zaraz po koncercie w największym mieście Luizjany, zafascynowany książką oraz atmosferą mroku i księżyca w pełni, a także i pustych ulic, napisał właśnie tę piosenkę.

Fragile

„Fragile” z albumu Nothing Like the Sun została wydana również po hiszpańsku jak i portugalsku. Był to hołd dla amerykańskiego inżyniera Bena Lindera, który pracował przy projekcie w Nikaragui. Linder został zabity w 1987 roku przez Contras. Piosenka pojawiła się w 1992 roku w filmie dokumentalnym zatytułowanym „The Panama Deception”, który dostał Oscara w swej kategorii. Utwór pojawia się również w albumie koncertowym Stinga „All This Time”, który został wydany 11 września 2001 roku. Album został dedykowany ofiarom zamachów na World Trade Center. Oprócz dedykacji w albumie pojawia się tylko i wyłącznie tekst do „Fragile”.

All This Time

Jest to opowieść o chłopcu o imieniu Billy, który stanowi alter ego artysty. Billy widzi śmierć ojca, którego zamiast pochować na cmentarzu, według katolickiego obrządku, pragnie aby jego ciało popłynęło z nurtem rzeki. Piosenka brzmi surrealistycznie, lecz nie są to żadne marzenia senne, tylko obrazy, które Sting pamięta z dzieciństwa. To miejsca, w których się wychowywał m.in. – muru Hadriana w Newcastle, rzeki Tyme, portu i promów. Sting dorastał w katolickiej rodzinie oraz uczęszczał do katolickiej szkoły, co zapewne miało wpływ na kształt utworu. Tematyka nie jest zbyt optymistyczna, lecz Sting śpiewa ją pod wesołą melodię.

English Man In New York

Sting opisuje historię ekscentryczną ikonę ruchu gejowskiego Quentina Ctispa, który przeprowadził się do Nowego Jorku z Londynu. Po niedługim przyjeździe Crispa, Sting napisał o nim piosenkę, lecz tak naprawdę jest zapewne także w jakim sensie o nim samym, bo w kończu muzyk to również „obcy Brytyjczyk, który przyleciał do Nowego Jorku”.

Mad about You

Piosenka została zainspirowana biblijną powieścią. Król Dawid zakochał się w Batszebie, gdy ją zobaczył nago w kąpieli, lecz kobieta była zamężna. Mimo wszystko król wezwał ją do siebie i spędził z nią noc, niedługo później okazało się, że jest w ciąży. Aby rozwiązać problem Dawid wezwał do zamku męża kobiety, Uriasza, który spędził czas z żoną, lecz nie mógł z nią współżyć przez zakaz. Podczas działań wojennych, wojownicy nie mogą współżyć ze swymi żonami. Dawid postanowił wysłać Uriasza w najbardziej niebezpieczne miejsce podczas bitwy, o co poprosił listownie jego dowódcę. W ten o to sposób mąż Batszeby zginął podczas walki, a Dawid po okresie żałoby wziął kobietę za żonę i miał z nią 4 synów, w tym przyszłego mądrego władcę Salomona.

Bilety na koncert Stinga na Torwarze w cenach od 349 zł wejdą do sprzedaży 21 listopada o 10.00 na stronie Livenation.

W celu bezpiecznego zakupu lub odsprzedaży biletów na Stinga polecamy skorzystanie z serwisu AleBilet.

Kup lub sprzedaj bilet na Stinga!