10 ciekawostek o Guns N’ Roses

Guns N’ Roses, zespół legenda, założony w 1985 roku w Los Angeles. Ich piosenki zna każdy, a krzykliwy głos Axla czy charakterystyczny image Slasha jest rozpoznawalny na całym świecie. Poza tymi oczywistościami, Guns N’ Roses to zespół wielu sprzeczności i kontrowersji. Oto 10 interesujących faktów o GN’R.

1.       Największą inspiracją wokalną jak i wizerunkową Axla Rose, wokalisty zespołu, był Elton John. Frontman Guns N’ Roses inspirował się twórczością Eltona Johna, gdyż głównie na jego muzyce się wychował. Artystom dane było wystąpić wspólnie na koncercie ku pamięci lidera Queen, Tribute to Freddie Mercury, gdzie wykonali razem Bohemian Rhapsody, największy przebój zespołu. Ich występ, zaraz po Somebody to Love w wykonaniu Georga Michaela, uznany został za najlepszy podczas koncertu.

2.       Jeden z najpopularniejszych utworów grupy, Sweet Child O’ Mine, powstał zupełnie przypadkiem. Słynna gitarowa solówka rozpoczynająca numer była rozgrzewką Slasha podczas jednej z prób zespołu. Od razu spodobała się Axlowi, który następnie napisał do niej słowa. Slash osobiście nie przepada za tą piosenką, ani swoim riffem. Na szczęście my mamy inne zdanie na ten temat 😉

3.       Teledysk do November Rain był jednym z najdroższych wideoklipów w historii muzyki. Jego produkcja kosztowała 1,5 miliona dolarów. Był pionierem jeśli chodzi o pierwsze wielkometrażowe teledyski lat 90-tych. Ponad 9-minutowy numer ma wiele interpretacji. Z jednej strony opowiada o trudzie miłości, potrzebie każdego człowieka do poczucia własnej przestrzeni i dystansu. Z drugiej jednak strony utwór jest swego rodzaju błaganiem o miłość i przyznaniem, że to uczucie, za którym każdy tęskni.  

4.       Nie każdy wie, że słynna piosenka Knockin’ On Heaven’s Door napisana została przez Boba Dylana. Jednak to cover Guns N’ Roses jest zdecydowanie najpopularniejszą wersją numeru. Znalazła się ona na czwartej płycie studyjnej zespołu, Use Your Illusion II z 1991 roku.

5.       Jak wspomnieliśmy wcześniej, Guns N’ Roses słynęli z wielu kontrowersji. Axl Rose, frontman zespołu, nie należał do ludzi punktualnych. Na koncerty GN’R potrafił spóźniać się do trzech godzin. Jak sam kiedyś przyznał, zamierza spóźnić się nawet na swój własny pogrzeb. Życzymy powodzenia!

Axl Rose

6.       Slash, główny gitarzysta Guns N’ Roses, brał również udział w wielu innych projektach. Występował między innymi z Michaelem Jacksonem w utworze Give In To Me czy z Fergie w Beautiful Dangerous. Nagrał też płytę Apocalyptic Love featuring Myles Kennedy and the Conspirators (na wokalu frontman zespołu Alter Bridge). Z tym projektem Slash da kolejny koncert w Polsce już 12 lutego 2019 na Atlas Arenie w Łodzi.

Bezpiecznie kupisz i łatwo odsprzedasz bilety na AleBilet.

7.       Ze względu na kłótliwy i apodyktyczny charakter Axla, zespół bardzo się kłócił i często zmieniał skład. Wyjściowi członkowie zespołu, w tym Axl, Slash i Duff McKagan (bass) zarzekli się, że nigdy już razem nie wystąpią i nie ma szans na powrót do oryginalnego składu Guns N’ Roses. Tymczasem w 2016 roku dwaj gitarzyści wrócili do zespołu, aby wspólnie wyruszyć w trasę nieprzypadkowo zatytułowaną Not In This Lifetime… Tour.

8.       Częścią tej trasy był także koncert Guns N’ Roses na Stadionie Śląskim w Chorzowie 9 lipca 2018 roku. To właśnie wtedy został pobity rekord. Koncert GN’R trwał 3,5 godziny i był najdłuższym koncertem zagranicznego artysty w Polsce w historii. Robi wrażenie!

9.       Niestety podczas jednego z koncertów Guns N’ Roses doszło do tragedii. Latem 1988 roku zespół występował podczas festiwalu Monsters Of Rock, największego wtedy rockowego festiwalu organizowanego na otwartej przestrzeni w Anglii. Był to ulewny dzień, a teren pod sceną wyglądał jak morze czerwono-brązowego błota. Ludzie w agresywnym pogo tratowali się pod sceną, mdleli, gdyż po przewróceniu się w tłumie nie byli w stanie się podnieść. Po koncercie zespołu zauważono wystającą z błota rękę. Po wyciągnięciu ciała okazało się, że obok leży ktoś jeszcze… Choć dwóch mężczyzn natychmiast przeniesiono do punktu medycznego, lekarze stwierdzili w obu przypadkach zgon. Rok później odwołano festiwal Monsters Of Rock. Pamiętajcie o bezpieczeństwie na koncertach!

10.       Jak przystało na hard rockowy zespół, Guns N’ Roses spokojnie przypisać można klasyczną metkę Sex, Drugs, and Rock n’ Roll. Dowodem na to jest być fakt, że w utworze Rocket Queen słychać nagrania prawdziwego seksu. Axl Rose uprawiał w studiu seks między innymi z byłą dziewczyną perkusisty zespołu, Stevena Adlera, swoją drogą wyrzuconego później z GN’R za nadużywanie narkotyków

Sprawdź najbliższe koncerty na AleBilet.