Madonna - 10 najlepszych utworów

Niekwestionowana Królowa Popu, legenda za życia. Kontrowersyjna, bezkompromisowa - Madonna! Jej kariera rozpoczęła się w 1982 roku wydaniem debiutanckiego self-titled albumu. Kolejne płyty artystki okazały się ogromnymi hitami, a single biły rekordy popularności i sprzedaży. Madonna miała ogromny wpływ nie tylko na rozwój muzyki pop, ale także mody. Stała się ikoną popkultury i najczęściej pokazywaną gwiazdą w stacjach muzycznych. W swojej karierze sprzedała ponad 300 milionów płyt, co jest największym osiągnięciem w historii muzyki rozrywkowej u pań - wpisana została za to nawet do Księgi rekordów Guinnessa. Przedstawiamy Wam 10 (z setek) najlepszych piosenek Madonny!

Sprawdź też Celine Dion - TOP 10 piosenek

1.  Like A Virgin

Pierwszy singiel, a zarazem tytułowy utwór z drugiego albumu studyjnego artystki z 1984 roku. Tekst piosenki jest niejednoznaczny, zawiera ukryte insynuacje, w związku z czym można go interpretować na wiele sposobów. W klipie do Like A Virgin Madonna płynie kanałami Wenecji. Krytycy muzyczni jednogłośnie uważają, że utwór przypieczętował pozycję wokalistki jako ikony popkultury.

2.  Like A Prayer

Podobnie jak wyżej, jest to pierwszy singiel i tytułowy numer z czwartej płyty studyjnej piosenkarki z 1989 roku. Madonna uważała, że powinna bardziej zaspokajać swoją dorosłą publiczność, dlatego Like A Prayer opowiada o namiętnej młodej dziewczynie zakochanej w Bogu, który staje się jedyną męską postacią w jej życiu. Muzycznie, jest to pop-rockowy utwór z elementami gospel.

3.  Material Girl

Drugi singiel z krążka Like a Virgin. Madonna w jednym z wywiadów wyjaśniła, że ​​koncept piosenki wskazuje na jej ówczesne życie. Napisany dla niej utwór spodobał się jej ze względu na swoją prowokacyjność. Tekst, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z materializmem, wokalistka prosi w nim o bogate i dostatnie życie, a nie romantyczność i związki. Zdaniem krytyków jest to kolejna piosenka po Like A Virgin, która ugruntowała Madonnę jako ikonę.

4.  Hung Up

Pierwszy singiel z dziesiątego studyjnego wydawnictwa Madonny, Confessions on a Dance Floor z 2005 roku. Piosenka wykorzystana została w wielu reklamach telewizyjnych i serialach oraz zawiera sample znanego wszystkim utworu ABBY - Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight). Lirycznie, Hung Up to tradycyjny taneczny numer o silnej, niezależnej kobiecie, która ma problemy związkowe.

5.  La Isla Bonita

Piąty, ostatni singiel z trzeciego krążka studyjnego artystki, True Blue z 1986 roku. La Isla Bonita, czyli z hiszpańskiego Piękna Wyspa, to pierwsza piosenka Madonny z latynoskimi wpływami. W klipie wokalistka gra dwa różne charaktery - młodą, pobożną katoliczkę i czarującą, namiętną Latynoskę. Andaluzyjska czerwona suknia flamenco, którą Madonna nosiła w teledysku, stała się później trendem.

6.  4 Minutes (feat. Justin Timberlake & Timbaland)

Pierwszy singiel z 11-stej studyjnej płyty wokalistki, Hard Candy z 2008 roku. W piosence występuje Justin Timberlake, a jej producentem jest Timbaland. Nawiązując do Madonny, jest to utwór o ratowaniu środowiska i "bawieniu się dobrze podczas robienia tego". Słowa piosenki niosą przesłanie społecznej odpowiedzialności, inspirowane wizytą autorki w Afryce i cierpieniem ludzkim, widoku którego tam doświadczyła.

7.  Vogue

Pierwszy singiel z drugiego soundtrack albumu piosenkarki, I'm Breathless: Music from and Inspired by the Film Dick Tracy z 1990 roku. Inspiracją Madonny był taniec vogue. Tekstowo piosenka opowiada o zabawie na parkiecie bez względu na to, kim się jest, zawiera również motyw eskapizmu, czyli ucieczki od codzienności w świat iluzji. Klip do piosenki zdobył trzy nagrody podczas 1990 MTV Video Music Awards.

8.  Papa Don’t Preach

Drugi singiel z True Blue. Lirycznie piosenka koncentruje się na nastoletniej ciąży i wyborach, które za tym idą. W teledysku Madonna próbuje powiedzieć swojemu ojcu o ciąży. Obraz ten zestawiony jest z ujęciami artystki śpiewającej i tańczącej w małym zaciemnionym studio oraz spędzającej romantyczny wieczór ze swoim chłopakiem. Piosenka ta przysporzyła jej pierwszy konflikt z Watykanem, w tym z Janem Pawłem II.

9.  Frozen

Pierwszy singiel z siódmego albumu studyjnego piosenkarki, Ray of Light z 1998 roku. Utwór opowiada o zimnej i pozbawionej emocji istocie ludzkiej. Towarzyszący piosence teledysk nakręcony został na pustyni w Kalifornii i przedstawia Madonnę jako eteryczną, wiedźmo-podobną, melancholijną postać, która zamienia się w stado ptaków i czarnego psa.

10.  Give It 2 Me (feat. Pharrell Williams)

Drugi singiel z wydawnictwa Hard Candy. Wokale wspierające dogrywa tu Pharrell Williams. Piosenka napisana została przez Madonnę, jako swego rodzaju hymn / manifest i choć wydaje się, że opowiada o tańcu i seksie, to tak naprawdę odnosi się do trwającej 3 dekady kariery Madonny w przemyśle muzycznym.

Jej koncerty to jak zawsze noc pełna niesamowitych wrażeń! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty Madonny polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.