Red Hot Chili Peppers - 10 najlepszych piosenek

RHCP od wielu lat utrzymują się w ścisłej czołówce światowego rynku muzycznego. Oryginalnymi członkami zespołu od 1983 roku pozostają wokalista Anthony Kiedis oraz basista Flea. Od 1988 perkusistą grupy jest Chad Smith, a w 2019 roku, po raz drugi już, do zespołu powrócił fenomenalny gitarzysta John Frusciante! RHCP od początku swojej kariery sprzedali ponad 90 mln płyt, zdobyli aż 6 nagród Grammy i 10 statuetek MTV Video Music Awards. Ich ostatnie studyjne wydawnictwo, album The Getaway z 2016 roku został uznany przez magazyn People najlepszym w historii ich kariery. Teraz, po powrocie Frusciante do składu, możemy spodziewać się czegoś nowego! Prezentujemy Wam nasze subiektywne, wybrane w bólach, 10 najlepszych numerów RHCP!

1.  Californication

Czwarty, tytułowy singiel z siódmego albumu studyjnego grupy z 1999 roku. Piosenka jest zdecydowanie tą najbardziej upodobaną przez fanów RHCP. Z tego powodu od jej wydania zagościła na stałe w setlistach zespołu - grana jest praktycznie na każdym koncercie. Charakterystyczny klip powstały do utworu ukazuje członków grupy w symulacji à la grze komputerowej. Jak przyznaje Kiedis w swojej autobiografii Scar Tissue - zespół miał ogromne problemy z nagraniem Californication. Wokalista napisał tekst piosenki, który uważał za jeden ze swoich najlepszych, jednak RHCP nie mogli zdecydować się na brzmienie utworu. Na szczęście pewnego dnia Frusciante wpadł na pomysł linii melodycznej singla - i tak Californication od utworu, który prawie nie załapał się na album, stał się szlagierową piosenką Red Hotów.

2.  Under The Bridge

Drugi singiel z piątego studyjnego zespołu, Blood Sugar Sex Magik z 1991 roku. Kiedis napisał tekst piosenki, aby wyrazić uczucie samotności i przygnębienia oraz zastanowić się nad wpływem narkotyków na jego życie. Na pomysł warstwy lirycznej wpadł, gdy wracał z prób do domu podczas pre-produkcyjnej fazy Blood Sugar Sex Magik. Początkowo uważał, że Under the Bridge nie pasuje do repertuaru Chili Peppers i niechętnie pokazał tekst kolegom z zespołu (producent Rick Rubin ubłagał go o to). Jak się okazało, reszta bandu była otwarta na propozycję, stworzyła linię melodyczną i tak przypadkowo powstał kolejny wielki hit RHCP.

3.  Can’t Stop

Trzeci singiel z ósmego albumu studyjnego RHCP, By the Way z 2002 roku. Can't Stop to utwór, którego słowa napisane zostały pod wymyśloną już wcześniej melodię, co jest wyjątkiem dla zespołu, gdyż ten w większości przypadków tworzy melodię pod gotowy tekst piosenki. Klip do utworu przedstawia wszystkich czterech członków zespołu wykonujących abstrakcyjne czynności. Teledysk doczekał się do tej pory ponad 261 milionów wyświetleń na platformie YouTube.

4.  Snow (Hey Oh)

Trzeci singiel z dziewiątego, podwójnego albumu studyjnego Red Hotów, Stadium Arcadium z 2006 roku. Piosenka zdobyła pierwsze miejsce zestawienia Billboard Modern Rock. RHCP są zdecydowanymi rekordzistami tej listy, z aż 13 singlami, którym udało się zawędrować do jej szczytu. Według Kiedisa, utwór jest o przetrwaniu, zaczynaniu od nowa.

5.  Otherside

Trzeci singiel z płyty Californication. Tekstowo piosenka opowiada o bitwach, jakie każdego dnia staczają uzależnione osoby ze swoimi nałogami. Otherside odnosi się do byłego, przedwcześnie zmarłego (1988) członka zespołu, Hillela Slovaka, który przedawkował heroinę. Piosenka jest stałym punktem koncertowego repertuaru Red Hotów - mieści się w 10 najczęściej granych przez zespół na żywo utworów.

6.  Scar Tissue

Pierwszy singiel z jednego z najbardziej utytułowanych wydawnictw RHCP, Californication. Piosenka okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym, brylując na listach Billboardu - Hot Modern Rock, Mainstream Rock Tracks i Hot 100. Scar Tissue to muzyczne odejście zespołu od czysto psychodelicznych bądź funkowych brzmień w kierunku bardziej melodycznych rozwiązań. Piosenka wygrała w kategorii Best Rock Song podczas Grammy Awards w 2000 roku.

7.  Dani California

Pierwszy singiel z podwójnego wydawnictwa Stadium Arcadium. Podczas oficjalnej premiery utworu Don Jantzen z houstońskiego radio KTBZ-FM grał Dani California zapętlone przez całą swoją 3-godzinną audycję. Piosenka wygrała dwie statuetki Grammy - w kategoriach Best Rock Song i Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocals. W piosence autor tekstu, Anthony Kiedis, lamentuje nad przedwczesną śmiercią Dani, biednej, młodej dziewczyny z Południa, która ostatecznie mieszkała w Kalifornii, została matką i prowadziła ciężkie, szybkie, niespokojne życie. Frontman skomentował, że postać Dani jest połączeniem wszystkich kobiet, z którymi miał związki. Słynny klip do Dani California przedstawia ewolucję muzyki rockowej z członkami zespołu przebranymi za przedstawicieli poszczególnych epok (The Beatles, Bowie, Poison, Nirvana, Rammstein i wiele innych).

8.  By The Way

Pierwszy, tytułowy singiel z ósmego krążka studyjnego zespołu. Jak przyznał w jednym z wywiadów gitarzysta grupy, John Frusciante, wypuszczenie piosenki jako pierwszy singiel nie było decyzją zespołu, jednak entuzjazm managerów w stosunku do utworu przekonał skład RHCP. Sam Kiedis był w szoku, że piosenka została przyjęta z tak wielką aprobatą przez ich fanów.

9.  Give It Away

Pierwszy singiel z równie udanego albumu Red Hotów, Blood Sugar Sex Magik. Muzyka napisana została przez gitarzystę Johna Frusciante i basistę Flea podczas jam session kilka miesięcy przed sesjami nagraniowymi albumu. Wokalista Anthony Kiedis jest autorem tekstu, który odnosi się do byłej dziewczyny muzyka, Niny Hagen i traktuje o altruistycznych zachowaniach i wartości bezinteresowności.

10.  Monarchy of Roses

Drugi singiel z 10-go krążka studyjnego grupy, I'm with You z 2011 roku. Podczas wywiadu w BBC Radio 2 z Kiedisem i perkusistą grupy, Chadem Smithem, gospodarz show, Justin Lee Collins, wyjawił, że Monarchy of Roses będzie kolejnym, po The Adventures of Rain Dance Maggie, singlem z albumu. Obaj członkowie zespołu byli wyraźnie zaskoczeni i jak przyznali później - nie byli świadomi ujawnionego w wywiadzie faktu.

Ostatni raz polscy fani mieli okazję usłyszeć zespół na Stadionie Cracovii 25 lipca 2017 roku. Czekamy na nowe wydawnictwo i nowy koncert w naszym kraju! W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na koncerty RHCP polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.